Osiedle Fi to zespół wolnostojących budynków z półotwartą przestrzenią przenikających się, kameralnych wnętrz osiedlowych, zlokalizowany w krakowskiej dzielnicy Podgórze, pomiędzy ulicami Rzemieślniczą i Szafrana. Inwestycja realizowana jest w dwóch etapach, termin zakończenia pierwszego etapu zaplanowano na IV kwartał 2013 roku. Projekt architektoniczny został wybrany w drodze konkursu na koncepcję osiedla mieszkaniowego, zorganizowanego przez krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). Idea takiego rozwiązania, pozwoliła stworzyć projekt, który łączy europejskie standardy architektoniczne i funkcjonalne rozwiązania, mające służyć przyszłym mieszkańcom osiedla.
Całe osiedle składać się będzie z pięciu 7-kondygnacyjnych budynków wielorodzinnych z parterami o przeznaczeniu mieszkalnym lub usługowym. Budynki o prostej białej elewacji, przeplatanej pasmami okien wykończonych w tonacjach grafitu i ciepłych szarości tworzą, mocno kontrastowy, dynamiczny rysunek nadając osiedlu dużej elegancji. Miedziane panele, użyte do wykończenia ostatniej kondygnacji, będą charakterystycznym zwieńczeniem wpisującym się w klimat Krakowa.
Osiedle wyposażone będzie w szereg funkcjonalnych rozwiązań umożliwiających wykorzystanie zasobów naturalnych, między innymi instalację fotowoltaiczną do celów zasilania oświetlenia terenu osiedla czy system gromadzenia wody deszczowej do nawadniania terenów zielonych. Elementy rekreacyjne w postaci placu zabaw, boisk sportowych, czy zagospodarowanych alejek będą umilały spędzanie wolnego czasu w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Pasaż z lokalami usługowymi przewidziany od zewnętrznej strony osiedla, ma pozostawić mieszkańcom dostęp do podstawowych usług przy jednoczesnym zachowaniu możliwości ogrodzenia, zwiększającego bezpieczeństwo wewnątrz osiedla. Inwestycja zrealizowana będzie w dwóch etapach. W pierwszym powstaną dwa budynki, a termin realizacji przewidziano na koniec 2013 roku. Budowie osiedla towarzyszy nowatorski projekt internetowy figeneration.pl, mający na celu - jak piszą jego twórcy - skupienie społeczności ludzi ciekawych świata. Projekt współtworzony jest przez powiększającą się grupę blogerów, piszących m.in. o nowych technologiach, architekturze, kulturze czy stylu życia. Do projektu może dołączyć każdy, kto chciałby podzielić się swoją pasją czy spostrzeżeniami – wystarczy skontaktować się z redakcją i przesłać swój autorski tekst.