Kraków: Tężnia Solankowa przy Zalewie Nowohuckim spłonęła

Kraków: Tężnia Solankowa przy Zalewie Nowohuckim spłonęła

Damian Daraż
Damian Daraż
Tężnia Solankowa
adresKraków, Bulwarowa
inwestorZZM Kraków
REKLAMA
W nocy z niedzieli na poniedziałek nieznany sprawca podłożył ogień pod nowo powstającą nad Zalewem Nowohuckim tężnię solankową. Inwestycja realizowana jest w ramach budżetu obywatelskiego. Dyrektor ZZM zapowiedział, że tężnia zostanie odbudowana.

Tuż po północy na miejsce zdarzenia przyjechało sześć zastępów straży pożarnej. Tężnia płonęła jak żywa pochodnia. Będąc na miejscu można zaobserwować opalony lakier karoserii samochodów dających świadectwo ogromu i sile żywiołu. Na miejscu zdarzenia nie było ofiar. Strażakom udało się uratować konstrukcję budowli i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się żywiołu.
Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie Piotr Kempf zadeklarował, że tężnia zostanie odbudowana i oddana do użytku jeszcze we wrześniu tego roku. Wznowienie prac nastąpi po oględzinach ekspertów, którzy ocenią jakie elementy konstrukcji nadawać się będą do ponownego wykorzystania oraz czy podziemna cześć budowli nie została naruszona.
Piotr Kempf zapowiedział, że inwestycja została ubezpieczona. Zarząd Zieleni Miejskiej wymagał na etapie postępowania przetargowego, aby firmy posiadały polisy ubezpieczeniowe na kwotę miliona złotych.
REKLAMA
Budowa tężni solankowej w Nowej Hucie przy ulicy Bulwarowej rozpoczęła się w listopadzie 2017 roku. Wykonawcą inwestycji jest firma Rudeks. Budowa tężni prowadzona jest w ramach budżetu obywatelskiego. Koszt inwestycji to ok 1,2 mln zł.
Tężnia solankowa przy zalewie Nowohuckim jest pierwszą tego typu inwestycją w mieście. Będzie miała powierzchnię 350 mkw. Specjalny zbiornik jest w stanie pomieścić 60 tys. litrów solanki. Konstrukcja tężni składa się z trzech 18-metrowych ramion wykonanych z drzewa modrzewiowego oraz terminy. Urzędnicy początkowo zapowiadali otwarcie obiektu na początku czerwca 2018 roku.
Zarząd Zieleni Miejskiej zapowiedział, że nie zaprzestaną na jednym tego typu obiekcie w Krakowie. Kolejny powstanie w przyszłym roku, też w Nowej Hucie. Druga tężnia powstanie w parku przy Nowohuckich Błoniach, przy ulicy Tomickiego.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA