Prezydent: Autostrada przybliża do Europy

Prezydent: Autostrada przybliża do Europy

lubuskie
RynekInfrastruktury
RynekInfrastruktury
REKLAMA

– Każdy z nas chciałby, aby te nowoczesne autostrady, te nowoczesne drogi, budowały się jeszcze szybciej, aby jeszcze szybciej łączyły polskie miasta i Polskę całą ze światem zachodnim. Każdy z nas chciałby, aby te drogi były jeszcze bezpieczniejsze, jeszcze piękniejsze, jeszcze nowocześniejsze – powiedział podczas uroczystości otwarcia nowego odcinka autostrady A2 prezydent Bronisław Komorowski.

 

– Wszyscy czujemy, że jesteśmy bliżej realizacji polskich marzeń o łatwym kontakcie z całym światem zachodnim, że jesteśmy także bliżej marzeń o nowoczesności. Jesteśmy bliżej o te sto parę kilometrów autostrady A2 – dodał prezydent.

 

W ceremonii otwarcia poza obecnym prezydentem udział wzięli byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz sprawujący urzędy w latach wcześniejszych ministrowie odpowiedzialni za drogownictwo – Cezary Grabarczyk i Marek Pol. Świat biznesu reprezentowali m.in. Jan Kulczyk (Kulczyk Holding posiada 40% udziałów w Autostradzie Wielkopolskiej SA) i Zbigniew Jakubas.

 

REKLAMA

– To wielki sukces Polaków, setek osób, firm oraz instytucji, które konsekwentnie i profesjonalnie wspierały realizację marzenia sprzed prawie 20 lat. Połączenie Wielkopolski i całego kraju, supernowoczesną autostradą z Europą, jest zwieńczeniem ważnego etapu transformacji. A2 przyspieszy rozwój gospodarczy regionów, które sąsiadują z autostradą, szeroko otwiera polskie drzwi dla zagranicznych turystów oraz inwestorów. Wyznacza też nowy standard realizacji bardzo skomplikowanych, międzynarodowych projektów, realizowanych przed czasem i zgodnie z założonym budżetem. Wykonaliśmy swoją pracę rzetelnie i solidnie, bo robiliśmy to z myślą o kolejnych pokoleniach – powiedział Kulczyk.

 

Oddany dzisiaj do użytku fragment autostrady był ostatnim koncesyjnym odcinkiem A2 za realizację którego odpowiadała Autostrada Wielkopolska SA. Wcześniej firma ta budowała odcinki z Poznania do Nowego Tomyśla oraz z Konina do Poznania. Spółka Autostrada Wielkopolska SA została powołana do życia w 1993 roku a w roku 1997 podpisała umowę koncesyjną. Pierwszy odcinek z Konina do Wrześni został udostępniony kierowcom w roku 2002. Dotychczas autostrada A2 liczyła 254 km i łączyła Łódź (Stryków) z Nowym Tomyślem, wraz z oddanym teraz 106 km odcinkiem będzie miała długość 360 km.

 

Nowy odcinek został wybudowany kosztem 1,3 mld euro, z czego niemal ¼ pochłonęły inwestycje związane z ochroną środowiska.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA