[Polska] Znamy finalistów konkursu na Europejską Fasadę Roku. Polska z pięcioma nominacjami

[Polska] Znamy finalistów konkursu na Europejską Fasadę Roku. Polska z pięcioma nominacjami

Kajtman
REKLAMA
Pierwszy etap konkursu architektonicznego Life Challenge 2018, będącego międzynarodową odsłoną projektu Fasada Roku organizowanego przez firmę Baumit za nami. Jury dokonało już pierwszych wyborów. Spośród 325 obiektów zgłoszonych do Life Challenge 2018 wyłoniło 36 finalistów. W gronie najlepszych elewacji Starego Kontynentu z szansami na ostateczne zwycięstwo znalazło się aż pięć projektów z Polski! Wśród nich obiekty z Konstancina-Jeziorny, Wrocławia, Poznania, Kłobucka i Szczecina.
W 2014 roku konkurs Baumit Life Challenge został rozszerzony na całą Europę, aby umożliwić zaprezentowanie bogactwa możliwości twórczych, które są obecnie dostępne 
Zachwyceni strukturą…To motto towarzyszące tegorocznej edycji konkursu Life Challenge. Oprócz głównych kategorii takich jak "dom jednorodzinny", "budynek wielorodzinny", "budynek niemieszkalny",  "termorenowacja" oraz "renowacja historyczna", obiekty rywalizują także w kategorii specjalnej zarezerwowanej dla obiektów o wyjątkowej strukturze fasady. Laureaci każdej z nich otrzymają po 6 600 euro. Na triumfatora głównego czeka natomiast nagroda pieniężna w wysokości 9 900 euro.  
36 finalistów, czyli najlepsi z najlepszychW tym roku do konkursu na Europejską Fasadę Roku zostało zgłoszonych 325 obiektów z 26 krajów. Są one oceniane przez międzynarodowe jury złożone z wysokiej klasy specjalistów i ekspertów z branży. Pierwsze, jakże trudne wybory już za nimi. Pod koniec marca za pomocą systemu głosowania online jury – z arch. Piotrem Kostką z Kostka & Kurka Architekci w składzie – wytypowało po sześć najlepszych fasad w każdej z sześciu kategorii. O tym, które elewacje ostatecznie zajmą najwyższe miejsce w poszczególnych grupach, a komu w udziale przypadnie "korona" Life Challenge, zadecyduje ponownie jury podczas obrad zaplanowanych na dzień przed uroczystą ceremonią wręczenia nagród Life Challenge Awards, która odbędzie się 14 czerwca 2018 r. w stolicy Słowacji. – Nie możemy już doczekać się finału w Bratysławie, kiedy to 13 członków międzynarodowego jury na podstawie przyznanych punktów wybierze laureatów oraz zwycięzcę konkursu Baumit Life Challenge – tłumaczy Robert Schmid.
5 nominacji dla Polski!Konkursowe jury wybierając po 6 najlepszych elewacji w każdej kategorii przesądziło o obsadzie finału Life Challenge 2018. Najwięcej, bo po 5 nominacji otrzymały Polska, Austria i Niemcy. W grze pozostały także po 4 projekty z Czech i Hiszpanii, po 3 projekty ze Słowacji, po 2 z Francji, Rumunii i Słowenii oraz po 1 z Bułgarii, Grecji, Węgier i Litwy. 5 miejsc w wielkim finale międzynarodowego konkursu, zarezerwowanego tylko dla 36 najlepszych elewacji Starego Kontynentu to niebywałe wyróżnienie i dowód na to, że nasza rodzima architektura nie tylko podąża za światowymi trendami, ale nawet może być stawiana innym za wzór. Przyjrzyjmy się zatem bliżej polskim finalistom Life Challenge 2018.  Pierwszy z nich to FIL House w Konstancinie-Jeziornie – dzieło pracowni Beczak/Beczak/Architekci, klasyfikowany w kategorii "dom jednorodzinny". Swojego reprezentanta mamy też w kategorii "budynek wielorodzinny". Jest nim wrocławskie Osiedle Atmosfera według projektu biura arch_it Piotr Zybura, powstałe w ramach przedsięwzięcia Nowe Żerniki zwanego również WuWa2. Z kolei poznański Beyond.pl Data Center autorstwa architektów z ELD Poland Sp. z o.o. nadal może liczyć na zwycięstwo w kategorii "budynek niemieszkalny". W grze o tytuł Europejskiej Fasady Roku w kategorii "renowacja termiczna" pozostaje termomodernizacja z Kłobucka wykonana przez FHU MatBud Krzysztof Jelonek. Listę polskich finalistów Life Challenge 2018 zamyka zabytkowy budynek przy Al. Wojska Polskiego w Szczecinie. Elewacja wykreowana przez Front Architects walczy o najwyższe laury w kategorii "renowacja historyczna". 
Zagłosuj i wyjedź do Bratysławy!Niezależnie od jury swoje typy wskaże także społeczność internetowa. Do 3 maja 2018 r., do godz. 12 na oficjalnej stronie konkursu lifechallenge.baumit.com trwa publiczne głosowanie online. Można wziąć w nim udział anonimowo lub rejestrując swój głos. W tym drugim przypadku otwiera się przed nami szansa na wylosowanie wycieczki do Bratysławy dla dwóch osób, obejmującej dwudniowe zakwaterowanie w 4-gwiazdkowym hotelu oraz udział w Gali Life Challenge Awards 2018, włącznie z uroczystą kolacją w Słowackiej Filharmonii. Głosować można codziennie.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Poznań: Górczyńska – Nest Development stawia na Górczyn. Zbuduje kilkadziesiąt mieszkań [WIZUALIZACJE]
Nowa inwestycja powstanie w pobliżu zbiegu ulic Głogowskiej i Górczyńskiej. Poznański deweloper ofer...
Wrocław: Biurowiec Centrum Orląt sprzedany. Czeka go przemiana
Grupa Credit Agricole postanowiła zbyć nieruchomość przy Dworcu Świebodzkim w związku z przeniesieni...
[Zielona Góra] Osiedle Silesia w Zielonej Górze rośnie bez zakłóceń
Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace przy budowie osiedla Silesia w Zielonej Górze. Firma Agrob...
Łódź: Manu Park – Real Development uzupełni pierzeję w Śródmieściu [WIZUALIZACJE]
W pobliżu Manufaktury szykuje się kolejna inwestycja. Łódzki deweloper zbuduje przy zbiegu ulic Nowo...
Wrocław: City One sprzedany. Archicom dostał kilkadziesiąt milionów euro
Biurowiec jest częścią kompleksu City Forum tuż przy placu Wróblewskiego. Powierzchnia sześciopiętro...
W Poznaniu wartość inwestycji wzrosła o rekordowe 55% w ciągu roku
W 2019 roku całkowita wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Poznaniu przekroczyła pół mili...
Wrocław: Archicom przygotowuje budowę setek mieszkań na Księżu Wielkim
Nowe osiedle obejmujące około 300 lokali ma powstać przy ulicy Blizanowickiej, w sąsiedztwie ogródkó...
[zachodniopomorskie] Drugi apartamentowiec Wyspy Solnej w Kołobrzegu pnie się w górę
Trwają prace budowlane na terenie drugiego etapu (budynek "E") osiedla apartamentowego Wyspa Solna z...
Wrocław: Państwo sprzedaje na Poświętnem tereny pod domy i mieszkania
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oczekuje za obie nieruchomości przy ulicy Krzyżanowickiej ponad p...
Wrocław: Ruszy budowa kolejnego etapu trasy tramwajowej przez Popowice. Jest wykonawca tej wielomilionowej inwestycji [FILM]
Realizacja nowej trasy, z Kępy Mieszczańskiej do ulicy Milenijnej, pochłonie ponad 270 milionów złot...