Znamy finalistów konkursu na Europejską Fasadę Roku. Polska z pięcioma nominacjami

Znamy finalistów konkursu na Europejską Fasadę Roku. Polska z pięcioma nominacjami

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Pierwszy etap konkursu architektonicznego Life Challenge 2018, będącego międzynarodową odsłoną projektu Fasada Roku organizowanego przez firmę Baumit za nami. Jury dokonało już pierwszych wyborów. Spośród 325 obiektów zgłoszonych do Life Challenge 2018 wyłoniło 36 finalistów. W gronie najlepszych elewacji Starego Kontynentu z szansami na ostateczne zwycięstwo znalazło się aż pięć projektów z Polski! Wśród nich obiekty z Konstancina-Jeziorny, Wrocławia, Poznania, Kłobucka i Szczecina.
W 2014 roku konkurs Baumit Life Challenge został rozszerzony na całą Europę, aby umożliwić zaprezentowanie bogactwa możliwości twórczych, które są obecnie dostępne w postaci różnorodnych struktur i kolorów elewacji. Ogromne międzynarodowe zainteresowanie ze strony architektów, inwestorów oraz wykonawców oznaczało, że potrzebna jest powtórka – tak Robert Schmid, dyrektor zarządzający Baumit Beteiligungen GmbH, tłumaczył decyzję o organizowaniu konkursu Life Challenge Award co dwa lata.
Zachwyceni strukturą…To motto towarzyszące tegorocznej edycji konkursu Life Challenge. Oprócz głównych kategorii takich jak "dom jednorodzinny", "budynek wielorodzinny", "budynek niemieszkalny",  "termorenowacja" oraz "renowacja historyczna", obiekty rywalizują także w kategorii specjalnej zarezerwowanej dla obiektów o wyjątkowej strukturze fasady. Laureaci każdej z nich otrzymają po 6 600 euro. Na triumfatora głównego czeka natomiast nagroda pieniężna w wysokości 9 900 euro.  
36 finalistów, czyli najlepsi z najlepszychW tym roku do konkursu na Europejską Fasadę Roku zostało zgłoszonych 325 obiektów z 26 krajów. Są one oceniane przez międzynarodowe jury złożone z wysokiej klasy specjalistów i ekspertów z branży. Pierwsze, jakże trudne wybory już za nimi. Pod koniec marca za pomocą systemu głosowania online jury – z arch. Piotrem Kostką z Kostka & Kurka Architekci w składzie – wytypowało po sześć najlepszych fasad w każdej z sześciu kategorii. O tym, które elewacje ostatecznie zajmą najwyższe miejsce w poszczególnych grupach, a komu w udziale przypadnie "korona" Life Challenge, zadecyduje ponownie jury podczas obrad zaplanowanych na dzień przed uroczystą ceremonią wręczenia nagród Life Challenge Awards, która odbędzie się 14 czerwca 2018 r. w stolicy Słowacji. – Nie możemy już doczekać się finału w Bratysławie, kiedy to 13 członków międzynarodowego jury na podstawie przyznanych punktów wybierze laureatów oraz zwycięzcę konkursu Baumit Life Challenge – tłumaczy Robert Schmid.
REKLAMA
5 nominacji dla Polski!Konkursowe jury wybierając po 6 najlepszych elewacji w każdej kategorii przesądziło o obsadzie finału Life Challenge 2018. Najwięcej, bo po 5 nominacji otrzymały Polska, Austria i Niemcy. W grze pozostały także po 4 projekty z Czech i Hiszpanii, po 3 projekty ze Słowacji, po 2 z Francji, Rumunii i Słowenii oraz po 1 z Bułgarii, Grecji, Węgier i Litwy. 5 miejsc w wielkim finale międzynarodowego konkursu, zarezerwowanego tylko dla 36 najlepszych elewacji Starego Kontynentu to niebywałe wyróżnienie i dowód na to, że nasza rodzima architektura nie tylko podąża za światowymi trendami, ale nawet może być stawiana innym za wzór. Przyjrzyjmy się zatem bliżej polskim finalistom Life Challenge 2018.  Pierwszy z nich to FIL House w Konstancinie-Jeziornie – dzieło pracowni Beczak/Beczak/Architekci, klasyfikowany w kategorii "dom jednorodzinny". Swojego reprezentanta mamy też w kategorii "budynek wielorodzinny". Jest nim wrocławskie Osiedle Atmosfera według projektu biura arch_it Piotr Zybura, powstałe w ramach przedsięwzięcia Nowe Żerniki zwanego również WuWa2. Z kolei poznański Beyond.pl Data Center autorstwa architektów z ELD Poland Sp. z o.o. nadal może liczyć na zwycięstwo w kategorii "budynek niemieszkalny". W grze o tytuł Europejskiej Fasady Roku w kategorii "renowacja termiczna" pozostaje termomodernizacja z Kłobucka wykonana przez FHU MatBud Krzysztof Jelonek. Listę polskich finalistów Life Challenge 2018 zamyka zabytkowy budynek przy Al. Wojska Polskiego w Szczecinie. Elewacja wykreowana przez Front Architects walczy o najwyższe laury w kategorii "renowacja historyczna". 
Zagłosuj i wyjedź do Bratysławy!Niezależnie od jury swoje typy wskaże także społeczność internetowa. Do 3 maja 2018 r., do godz. 12 na oficjalnej stronie konkursu lifechallenge.baumit.com trwa publiczne głosowanie online. Można wziąć w nim udział anonimowo lub rejestrując swój głos. W tym drugim przypadku otwiera się przed nami szansa na wylosowanie wycieczki do Bratysławy dla dwóch osób, obejmującej dwudniowe zakwaterowanie w 4-gwiazdkowym hotelu oraz udział w Gali Life Challenge Awards 2018, włącznie z uroczystą kolacją w Słowackiej Filharmonii. Głosować można codziennie.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA