24.03.2016 Na Drobiniance powstaną akademiki czy dom kultury?
3,2 mln zł - przynajmniej tyle chce zarobić miasto na sprzedaży działek na os. Drabinianka w Rzeszowie. Mają tam powstać ekskluzywne, prywatne akademiki. Mieszkańcy osiedla nie chcą jednak takiej inwestycji i proszą radę miasta o wycofanie zgody na sprzedaż działek.
Chodzi o działki znajdujące się w rejonie ul. Granicznej i Zielonej. Mają one powierzchnię ok. 1,5 ha. - Przed kilkoma miesiącami rada miasta zgodziła się, abyśmy sprzedali te tereny w drodze nieograniczonego przetargu. I taki przetarg jest przygotowany. Rzeczoznawca wycenił już te działki, cena wywoławcza wyniesie 3,2 mln zł. Przetarg planowany jest na koniec czerwca tego roku - informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.
Tereny w rejonie Granicznej i Zielonej nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. - Przyszły właściciel działek będzie mógł na nich zrealizować swoją inwestycję w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy, którą wyda miejski wydział architektury. Nie precyzujemy, co tam powinno powstać - mówi rzecznik prezydenta.
Zainteresowanie zakupem tych terenów wyraziła kilka miesięcy temu firma, która chciałaby wybudować ekskluzywne akademiki. Na jej zlecenie projekt przygotowuje rzeszowska pracownia MWM Architekci, która zaplanowała trzy 14-kondygnacyjne budynki połączone wspólną częścią parterową, nad którą będzie zielony dach. W akademikach będzie ok. 400 apartamentów 1- i 2-osobowych o powierzchni 25-35 m kw. każdy. Przy akademikach powstać ma boisko z trybunami, a parter budynków ma być ogólnodostępny, ze sklepami, klubami, kawiarniami.....
– Dramatem naszego miasta jest to, że tak wiele cennych miejsc, jeśli chodzi o przestrzeń, zabudowujemy bez planu – mówi Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, o terenach przy ul. Granicznej i Zielonej, na których mają powstać prywatne akademiki. Luksusowe trzy budynki 13-kondygnacyjnych akademików, z 400 apartamentami dla studentów przy ul. Granicznej i ul. Zielonej, chce wybudować warszawska firma Triton Academicus. Kompleks akademików ma być połączony z częścią dostępną dla okolicznych mieszkańców i skwerem. O tym pisaliśmy TUTAJ. Firma musi pozyskać 1,5 hektarową działkę pod tę inwestycję, którego właścicielem do tej pory było miasto. Sprzedaż terenów pod akademiki był poddany głosowaniu jeszcze na poprzedniej sesji Rady Miasta, jednak wtedy mini apartamenty w Rzeszowie dla studentów nie zrobiły wrażenia na rzeszowskich radnych. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Plany inwestora miały być jeszcze raz przedyskutowane. Rada Miasta na wtorkowej sesji przegłosowała uchwałę wyrażającą zgodę na sprzedaż terenu, którym zainteresowany jest inwestor. Za było 11 radnych, a 7 przeciw. Podjęcie takiej decyzji poprzedziły niemalże te same argumenty...http://rzeszow-news.pl/prywatne-luksusowe-akademiki-powstana-zgoda-radnych/
Firma Triton Academicus wystosowała do władz Miasta Rzeszowa prośbę o zgodę na zakup nieruchomości przy ul. Granicznej i przeznaczenie jej na wybudowanie kompleksu prywatnych akademików. Nasza pracownia natomiast dostała od tej firmy zlecenie, aby zaproponować zagospodarowanie tego terenu i stworzyć wizję architektoniczną akademików. W ten sposób powstała zaprezentowana koncepcja, której zadaniem jest przybliżenie opinii publicznej zamierzeń Inwestora i przekonanie do nich władz miasta.
Podkreślę, że nie jest to projekt docelowy, to raczej studium, jak może wyglądać architektura w tym miejscu, w sąsiedztwie innych wysokich budynków przy ul. Cichej i na tle rozciągających się na południu wzniesień Pogórza...http://twinn.pl/?idd=8&poz=ml1&rok=2015&page=0&id=1335
Zaproponowany przez nas projekt zakłada stworzenie zespołu budynków trzech akademików z dachami przechodzącymi płynie w rozszerzające się ku dołowi ściany. Pochylenie obrysu brył powoduje, że nie będą one rzucać zbyt rozległego cienia na inne otaczające budynki, a przede wszystkim na zieleń wokół zespołu.
Innym założeniem projektu jest doprowadzenie do przenikania się zieleni z architekturą budynków. Zielona przestrzeń z publicznego skweru przechodzi płynnie w zielone dachy nad parterową częścią zespołu akademików i pnie się wyżej. Chcielibyśmy uzyskać jednoznaczny efekt: dużo zieleni - mało betonu. Dla zintensyfikowania tego odczucia część stanowisk parkingowych umieściliśmy pod ziemią, aby jak największa powierzchnia terenu została przeznaczona na rekreację w tym na boisko sportowe. Przy czym projekt zieleni przewiduje nie tylko zagospodarowanie działki niezbędnej dla wybudowania akademików, ale także zaaranżowanie terenów wokół historycznego cmentarzyka i dalej aż do ulicy Cichej. W ten sposób powstanie w tym miejscu spora przestrzeń zieleni urządzonej, która będzie stanowić miejsce wypoczynku również dla okolicznych mieszkańców. Cały ten fragment zieleni byłby nadal terenem miejskim.
Wewnątrz budynków znajdą się pokoje dla około 400 studentów, ale także części wspólne – hall wejściowy, miejsca spotkań i rozrywki. Być może na części parterów znajdą się też niewielkie powierzchnie handlowe i usługowe. To tylko pewne przybliżenie przyszłej inwestycji. Dokładniejszy projekt będzie mógł pojawić się dopiero w przyszłości.