REKLAMA
Znaleziono 2921 wyników
PGE pozyskała 1,6 mld zł z funduszy pomocowych na inwestycjeartykuł
Pokaż artykuł
PGE pozyskała 1,6 mld zł z funduszy pomocowych na inwestycje
W ostatnich czterech latach wykorzystanie przez PGE środków z programów pomocowych wzrosło ponad trzykrotnie. W latach 2020-2023 łącznie umowy o dofinansowanie projektów w skali Grupy PGE wyniosły blisko 1,6 mld zł.
Minister Rolnictwa ułatwił proces zamiany nieruchomości objętych inwestycjami CPKartykuł
Pokaż artykuł
Minister Rolnictwa ułatwił proces zamiany nieruchomości objętych inwestycjami CPK
Właściciele nieruchomości zyskali możliwość dokonywania ich zamiany bezpośrednio w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. Chodzi o działki znajdujące się na terenie objętym Decyzją Lokalizacyjną dla Lotniska CPK i zachodniej części węzła kolejowego. 
Program ,,Mieszkanie dla Młodych" na wspólnej konferencji MTBiGM i MRRartykuł
Pokaż artykuł
Program ,,Mieszkanie dla Młodych" na wspólnej konferencji MTBiGM i MRR
14 października br., w związku z II expose Premiera, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się...
[Wrocław] BNY Mellon rozbudowuje Globalne Centrum Usług we Wrocławiuartykuł
Pokaż artykuł
[Wrocław] BNY Mellon rozbudowuje Globalne Centrum Usług we Wrocławiu
Firma zamierza w ciągu następnych dwóch lat zatrudnić 30 kolejnych pracowników, aby wesprzeć swój te...
Słońce i wiatr zamiast kopalni. Grupa ORLEN zwiększa moc fotowoltaiki w Wielkopolsceartykuł
Pokaż artykuł
Słońce i wiatr zamiast kopalni. Grupa ORLEN zwiększa moc fotowoltaiki w Wielkopolsce
Współpraca między Energą Wytwarzaniem (inwestor) oraz Energą Green Development (deweloper i inżynier kontraktu), spółek zależnych Energi z Grupy ORLEN, umożliwi zwiększenie do 26 MW z 20 MW mocy budowanej w woj. wielkopolskim (powiat turecki) farmy PV Gryf. Inwestycja zostanie zakończona w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Farma fotowoltaiczna PV Gryf dzięki zwiększonej mocy będzie w stanie zasilić ok. 13 tys. gospodarstw domowych.
Budimex zakończył kluczową fazę przebudowy i rozbudowy ITC Politechniki ‎Warszawskiejartykuł
Pokaż artykuł
Budimex zakończył kluczową fazę przebudowy i rozbudowy ITC Politechniki ‎Warszawskiej
Największy polski generalny wykonawca zakończył kluczową fazę przebudowy i rozbudowy Instytutu Techniki Cieplnej Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Remont obejmuje w sumie trzy skrzydła – B, C i D, oraz dziedziniec i drogę pożarową. Jednocześnie Budimex zgłosił tę realizację do konkursu Budowa Roku 2022. Plebiscyt jest organizowany corocznie przez PZITB przy współudziale Ministerstwa Budownictwa oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
Na drodze do małego atomu – amerykański partner KGHM w Polsceartykuł
Pokaż artykuł
Na drodze do małego atomu – amerykański partner KGHM w Polsce
Amerykański partner KGHM w projekcie budowy małej, modułowej elektrowni jądrowej (SMR), firma NuScale jest gotowa uczestniczyć w procesie transformacji energetycznej Polski. Przedstawiciele firmy deklarują wsparcie dla zielonych inwestycji oraz nawiązanie kontaktów z uczelniami wyższymi.
Szwedzka firma OX buduje największy bateryjny magazyn energii w Polsceartykuł
Pokaż artykuł
Szwedzka firma OX buduje największy bateryjny magazyn energii w Polsce
Krajowy system elektroenergetyczny już wkrótce zyska nowy magazyn energii. Szwedzka firma OX realizuje w Osieku Jasielskim (powiat jasielski) w województwie podkarpackim swój pierwszy bateryjny magazyn energii w Polsce. Projekt o mocy 50 MW i pojemności 100 MWh jest już w zaawansowanym stadium. Jego integracja z sieciami dystrybucyjnymi przysłuży się zwiększeniu ich niezawodności, elastyczności i wydajności.
Ponad 800 miejsc pracy uratowane. Światowy gigant przejmuje dużą fabrykę w woj. śląskimartykuł
Pokaż artykuł
Ponad 800 miejsc pracy uratowane. Światowy gigant przejmuje dużą fabrykę w woj. śląskim
Bardzo dobra informacja dla Bielska-Białej. Zostanie uratowane ponad 800 miejsc pracy, w tym liczącym ponad 165 tysięcy mieszkańców mieście w województwie śląskim. Szwajcarsko-szwedzki koncern ABB sfinalizował zapowiadaną od lutego sprzedaż zakładu produkcyjnego w tej lokalizacji. Transakcja została oficjalnie zakończona 30 kwietnia. Co najważniejsze, mimo zmiany właściciela, ponad siedmiuset pracowników zachowało zatrudnienie. 100 kolejnych pozostanie nadal w strukturach firmy ABB.
Windar Renovables otworzy w CTPark Legnica swój drugi w Polsce zakład produkcji wież do turbin wiatrowychartykuł
Pokaż artykuł
Windar Renovables otworzy w CTPark Legnica swój drugi w Polsce zakład produkcji wież do turbin wiatrowych
Windar Renovables uruchamia drugi zakład produkcyjny w Polsce. Firma wynajęła blisko 29 000 mkw. powierzchni przemysłowo-magazynowej oraz plac składowy o metrażu prawie 41 000 mkw. w CTPark Legnica, wzmacniając swój potencjał wytwórczy. Rozpoczęcie operacji zostało zaplanowane na czwarty kwartał 2026 roku. Inwestycja umożliwi produkcję nawet dwustu wież do turbin wiatrowych rocznie, co odpowiada ponad 1 000 MW czystej energii wprowadzanej do sieci. Fabryka będzie obsługiwać przede wszystkim rynki polski i niemiecki, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na infrastrukturę energetyki wiatrowej w Europie Środkowo-Wschodniej. W transakcji najemcy doradzała agencja SQM Advisory.
W fabryce Baltic Towers w Gdańsku powstała pierwsza w Polsce sekcja wieży offshoreartykuł
Pokaż artykuł
W fabryce Baltic Towers w Gdańsku powstała pierwsza w Polsce sekcja wieży offshore
W Gdańsku, w nowoczesnym zakładzie Baltic Towers, odbyła się uroczystość wyprodukowania pierwszej w Polsce sekcji wieży offshore - wydarzenie o przełomowym znaczeniu dla krajowego przemysłu i rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. reprezentowała podczas wydarzenia Wiceprezes Ilona Deręgowska, podkreślając znaczenie instytucji w budowie krajowego łańcucha dostaw i wspieraniu transformacji energetycznej. Jako współudziałowiec projektu Baltic Towers, Agencja odgrywa kluczową rolę w rozwoju kompetencji polskiego przemysłu offshore wind, umacniając tym samym pozycję Polski w europejskiej gospodarce przyszłości.
Polska zbroi się na negocjacje jądrowe z Westinghouse i Bechtel artykuł
Pokaż artykuł
Polska zbroi się na negocjacje jądrowe z Westinghouse i Bechtel
Polska rozpoczyna decydujące rozmowy z konsorcjum Westinghouse–Bechtel dotyczące budowy pierwszej w naszym kraju elektrowni jądrowej. Stawką jest około 200 mld zł, bezpieczeństwo energetyczne regionu, rozwój polskiego przemysłu, transfer wiedzy i technologii oraz ochrona środowiska.
ORLEN z unijnym grantem na projekty wodorowe w Polsceartykuł
Pokaż artykuł
ORLEN z unijnym grantem na projekty wodorowe w Polsce
Realizowany przez ORLEN i konsorcjum 17 partnerów międzynarodowy projekt HySPARK jako pierwszy w Polsce pozyskał finasowanie z unijnego programu Clean Hydrogen Partnership. Środki w wysokości blisko 9 mln euro zostaną przeznaczone między innymi na wyprodukowanie pojazdów wodorowych oraz ich przetestowanie na potrzeby lotniska Chopina i warszawskiej komunikacji miejskiej.
Łatwiejsza modernizacja elektrowni wiatrowych w Polsce. Rozporządzenie o repoweringu wiatraków przyjęteartykuł
Pokaż artykuł
Łatwiejsza modernizacja elektrowni wiatrowych w Polsce. Rozporządzenie o repoweringu wiatraków przyjęte
Więcej taniej energii odnawialnej bez budowy nowych instalacji - to cel podpisanego we wtorek 26 maja rozporządzenia Rady Ministrów, które ułatwia modernizację działających już elektrowni wiatrowych (repowering). Instalacje mogą podnieść swoje moce o nawet 30% bez decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Jet Investment po raz kolejny inwestuje w Polsceartykuł
Pokaż artykuł
Jet Investment po raz kolejny inwestuje w Polsce
Czeska firma inwestycyjna Jet Investment podpisała warunkową umowę nabycia większościowego pakietu udziałów w spółce Plastiwell International S.A., wiodącego polskiego producenta wyrobów z tworzyw sztucznych. To pierwsza inwestycja w Polsce w ramach funduszu Jet 3, który dysponuje jeszcze kapitałem w kwocie ponad €100 mln na kolejne inwestycje w spółki produkcyjne z Europy Środkowej.
Torus sprzedaje gdański biurowiec FORMATartykuł
Pokaż artykuł
Torus sprzedaje gdański biurowiec FORMAT
Greenstone, fundusz specjalizujący się w inwestycjach private equity, zakupił pakiet blisko 80% udziałów w spółce celowej będącej właścicielem biurowca FORMAT w Gdańsku. To pierwsza tak duża transakcja sprzedaży nowego obiektu biurowego na rynkach regionalnych w Polsce od 2022 roku. Sprzedającego, znanego dewelopera powierzchni komercyjnych – firmę Torus – w transakcji wspierali eksperci międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield oraz kancelarii Greenberg Traurig. Po stronie kupującego zaangażowane były firmy LegalKraft oraz Trebbi.
W Zabrzu powstanie duży terminal intermodalny CLIP Group. Inwestycja jest współfinansowana przez PFRartykuł
Pokaż artykuł
W Zabrzu powstanie duży terminal intermodalny CLIP Group. Inwestycja jest współfinansowana przez PFR
Polski Fundusz Rozwoju (PFR) współfinansuje budowę nowego terminala intermodalnego dla CLIP Group w Zabrzu. Inwestycja, której zakończenie planowane jest w połowie 2026 roku, wzmocni krajową infrastrukturę logistyczną, zwiększy możliwości transportu intermodalnego oraz wesprze rozwój bardziej efektywnych i niskoemisyjnych łańcuchów dostaw, opartych o local content.
Innovate Poland zainwestuje 4 mld zł w polskie firmy [FILM]artykuł
Pokaż artykuł
Innovate Poland zainwestuje 4 mld zł w polskie firmy [FILM]
Innovate Poland to pierwsza w Polsce inicjatywa, która łączy kapitał publiczny (m.in. BGK, PFR i EFI) i prywatny (PZU). Główny cel tego programu to pobudzenie rozwoju krajowych innowacyjnych firm o dużym potencjalne wzrostu. Dzięki programowi Innovate Poland co najmniej 4 mld złotych zostanie zainwestowanych poprzez fundusze private equity i venture capital w około 250 polskich przedsiębiorstw.
OSM Piątnica zainwestuje ponad ćwierć miliarda złotych w Ostrołęceartykuł
Pokaż artykuł
OSM Piątnica zainwestuje ponad ćwierć miliarda złotych w Ostrołęce
Kolejna wielka inwestycja w branży mleczarskiej w Polsce. 3 października 2025 roku Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy otrzymała od Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WMSSE S.A.) decyzję o wsparciu nowej inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, która zostanie zrealizowana w województwie mazowieckim.
Czołgi i haubice z polskiej stali. Państwowa i prywatna firma łączą siły dla produkcji zbrojeniowejartykuł
Pokaż artykuł
Czołgi i haubice z polskiej stali. Państwowa i prywatna firma łączą siły dla produkcji zbrojeniowej
Jest szansa, że nowe czołgi i haubice produkowane będą po wielu latach ponownie z wykorzystaniem polskiej stali. List intencyjny dotyczący produkcji zbrojeniowej podpisali 3 czerwca przedstawiciele Walcowni Blach Batory w Chorzowie należącej do państwowego Węglokoksu oraz prywatnej firmy Cognor SA Oddział HSJ w Stalowej Woli. Porozumienie państwowego i prywatnego kapitału wspierają Agencja Rozwoju Przemysłu i Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.
REKLAMA