We Wrocławiu powstaje kompleks biurowy Swobodna SPOT Kuryłowicz & Associates

We Wrocławiu powstaje kompleks biurowy Swobodna SPOT

ZDJĘCIA+WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA

W biznesowym centrum miasta przy ulicy Swobodnej 60 powstaje nowa wrocławska inwestycja Echo Investment. Po wykonaniu ścian szczelinowych i osiągnięciu najgłębszego punktu wykopu budowa wkroczyła w etap realizacji stanu „zero”. 11-piętrowy budynek zaoferuje 16 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, która będzie gotowa w połowie 2025 roku.

Budowa u zbiegu ulic Swobodnej i Gwiaździstej rozpoczęła się w październiku 2023 r. Prace postępują dynamicznie. Wykonawcy zrealizowali już ściany szczelinowe stanowiące obrys dla przyszłych kondygnacji garażu podziemnego oraz prace ziemne. Dobiega też końca realizacja płyty fundamentowej budynku. Równolegle wykonywane są kolejne elementy żelbetowej konstrukcji podziemia.

Prace na budowie pierwszego z biurowców Swobodna SPOT postępują zgodnie z harmonogramem. Zakończenie realizacji konstrukcji części podziemnej budynku, czyli osiągnięcie tzw. stanu „0” nastąpiło w maju. Od tego czasu wrocławianie będą już mogli obserwować jak budynek pnie się w górę.

Całość prac związanych z wykonaniem stanu surowego obiektu planujemy zakończyć w styczniu 2025 roku – informuje Marek Chmielewski, menadżer projektu w Echo Investment.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Swobodna SPOT to dwa biurowce o łącznej powierzchni 42,8 tys. mkw. Drugi budynek zaoferuje najemcom 26,8 tys. mkw. powierzchni i powita ich w III kwartale 2026 roku.

REKLAMA

– Swobodna SPOT została bardzo pozytywnie przyjęta przez środowisko biznesowe szukające nowych możliwości rozwoju działalności we Wrocławiu. Równolegle z pracami budowlanymi prowadzimy już rozmowy z firmami, które myślą o wprowadzeniu się do nowego biurowca w połowie 2025 roku. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli podzielić się szczegółami pierwszych umów z najemcami. Jesteśmy pewni, że ich pracownicy docenią inspirujące i komfortowe warunki pracy oraz miejsca do odpoczynku na świeżym powietrzu, takie jak tarasy na dachach i zielony miejski pasaż pomiędzy budynkami – dodaje Katarzyna Kubicka, dyrektor regionalna w Echo Investment.

W parterze znajdzie się restauracja, kawiarnia, infrastruktura dla rowerzystów i przestrzenie wspólne do nieformalnych spotkań. Dwa biurowce Swobodna SPOT i łączący je zielony, miejski pasaż inspirowany krajobrazem górskiego kanionu zaprojektowali architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates.

Kuryłowicz & Associates
Kuryłowicz & Associates
Kuryłowicz & Associates

W projektowaniu nowoczesnej przestrzeni biurowej szczególne znaczenie ma wpływ na środowisko naturalne. W budynkach Swobodna SPOT zastosowano rozwiązania z zakresu zrównoważonego budownictwa potwierdzone certyfikacją BREEAM na poziomie Excellent.

Kuryłowicz & Associates

Energooszczędne biurowce będą mogły pochwalić się technologiami przyjaznymi dla klimatu, takimi jak np. częściowe zasilanie zieloną energią ze źródeł odnawialnych czy wykorzystanie wody szarej do podlewania roślin oraz spłukiwania toalet. Użytkownicy budynku będą też mieli do dyspozycji stacje do ładowania aut elektrycznych oraz stojaki i szatnie z prysznicami dla rowerzystów.

Echo Investment już na etapie realizacji dba o optymalne gospodarowanie energią i wodą oraz monitoring odpadów budowlanych.

Kuryłowicz & Associates
Kuryłowicz & Associates

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Marcin Korczynski
Aż się prosi aby w tym miejscu wybudowac wieżowiec powyżej 100m wysokości. Drugi budynek spokojnie mógłby zostać przeprojektowany na wieżowiec a wyjdzie jak zwykle i niestety skończy się na 55 m z dwoma klockami. Szkoda bo działek wokól Sky Tower już prawie nie ma a wysokka zabudowa dopełniła by ten obszar.
REKLAMA