REKLAMA

Opinie o [Wrocław] Lądowisko dla śmigłowców ratunkowych Akademickiego Szpitala Klinicznego (5)

Napisz komentarz
Corporation
[size=150:2wpv5u95]Wylądują nocą[/size:2wpv5u95]

Już za rok we Wrocławiu powstanie nowe lądowisko dla śmigłowców ratunkowych. Będzie mieściło się tuż obok nowoczesnego Akademickiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej.

Właśnie został rozpisany przetarg na realizację tego zadania. Przy Szpitalnym Oddziale ratunkowym od grudnia istnieje już co prawda lądowisko, ale może ono przyjmować helikoptery jedynie w dzień. To nowe będzie przystosowane do obsługiwania latających medyków przez całą dobę.

Zostanie wyposażone w specjalne oświetlenie, monitoring oraz nawigację działającą również po zmierzchu. Cała płyta lądowiska będzie podgrzewana, a system łączności posłuży do komunikacji radiowej z Centrum Powiadamiania Ratowniczego. Łączny koszt prac szacowany jest na prawie 1,5 mln złotych. Projekt w całości ma być jednak zrealizowany z funduszy Unii Europejskiej.

39909-26886duzesmiglowiec3.jpg

Wroclaw 24.net
Corporation
[size=150:1mq5r9ub]Przy ulicy Borowskiej zbudują lądowisko[/size:1mq5r9ub]

Akademicki Szpital Kliniczny przy ul. Borowskiej będzie mieć lądowisko z prawdziwego zdarzenia dla śmigłowców ratunkowych

Właśnie przygotowuje się do czerwcowego przetargu na wykonanie prac. Lądowisko ma przyjmować śmigłowce już za rok.
Przypomnijmy, że w grudniu, wraz z otwarciem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, powstało miejsce do startu i lądowania helikopterów medycznych.
- Możemy tam przyjmować śmigłowce tylko w dzień. Natomiast nowe lądowisko będzie mogło przyjmować nowoczesne helikoptery również w nocy - wyjaśnia Arkadiusz Foerster, rzecznik ASK.
Lądowisko zostanie wyposażone w nocną nawigację i oświetlenie. Będzie monitorowane.
Płyta lądowiska będzie podgrzewana, zostanie też zainstalowany system łączności radiowej, służący do łączności z Centrum Powiadamiania Ratowniczego. Koszt przebudowy wyniesie 1,4 mln zł, pieniądze są z Unii Europejskiej.

Gazeta Wrocławska
Corporation
[size=150:250jzkzc]Lądowisko dla Eurocoptera[/size:250jzkzc]

W tym roku obok Akademickiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej ma powstać nowoczesne lądowisko dla śmigłowców. Teren ma być podświetlony i przystosowany do nocnych lotów nowych śmigłowców.
40281-deeurocopter135.jpg

Obecnie helikoptery lądują na wzniesieniu obok szpitalnego oddziału ratunkowego. Jest ono jednak bardzo prowizoryczne. Nie ma utwardzonych dróg, ekipa ratowników grzęźnie w błocie i ma problem z dowiezieniem chorego na oddział.
Niedawno wrocławska Akademii Medyczna otrzymała z ministerstwa zdrowia 10 mln dofinansowania.
Część tej kwoty chcemy wykorzystać na budowę nowoczesnego lądowiska z podgrzewaną płytą i utwardzonym dojściem do szpitalnego oddziału ratunkowego. Miejsce ma być przystosowane również do nocnych lądowań – informuje Arkadiusz Foerster, rzecznik ASK.
Lądowisko ma być oświetlone i przystosowane do prowadzenia elektronicznej nocnej nawigacji. To warunek, aby przy wrocławskim szpitalu funkcjonowało jedno z 12 centrów urazowych w Polsce.
Teren ma zostać przystosowany w tym roku.
Obecnie wrocławskie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe posiada wyłącznie wysłużone śmigłowce Mi-2. Nie będą one mogły lądować na nowej płycie, bo są do tego nieprzystosowane – tłumaczy Juliusz Jakubaszko, kierownik Zakładu Medycyny Ratunkowej Akademii Medycznej we Wrocławiu.
Justyna Sochacka, rzeczniczka Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zapewnia, że nowe śmigłowce EC-135 Dolny Śląsk otrzyma w lipcu 2010.
- Wcześniej załoga będzie musiała przejść szkolenie na nowym sprzęcie i zaliczyć nocne loty – dodaje rzeczniczka.

Wroclaw 24.net
Corporation
Jan Hawełko
REKLAMA