DODAJ

Zamieszanie wokół zakładu Lufthansy zniechęci inwestora?

Środa Śląska
Foto: Lufthansa Technik AG
Tomasz Matejuk
2016-11-17 13:08:40
Ważą się losy budowy zakładu Lufthansy w Środzie Śląskiej. – Sytuacja, która ma miejsce, nie wpływa pozytywnie na klimat wokół tej inwestycji. To może zniechęcić inwestora  mówi Ewa Kaucz z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Jak informowaliśmy kilka dni temu, w Środzie Śląskiej może powstać zakład serwisowania i naprawy silników lotniczych Lufthansy. Wokół tej inwestycji jest ogromne zamieszanie, protestują przeciwko niej mieszkańcy, a także część radnych.

Inwestor nie zadbał o odpowiednią komunikację

Ewa Kaucz, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, w rozmowie z portalem InvestMap.pl mówi, że to nie do końca jest tak, że mieszkańcy nie chcą Lufthansy.

– Wydaje mi się, że największych problemem jest to, że mieszkańcy nie mają informacji o projekcie inwestycyjnym. To wynika ze źle zorganizowanego przepływu komunikacji przez inwestora, który nie dopełnił wszelkich staranności, by poinformować, w jaki sposób ta inwestycja będzie przebiegać, jakie będzie miała skutki dla regionu – tłumaczy Ewa Kaucz.

Lufthansa Technik AG


Będzie wyjazd do Niemiec

W tym momencie, jak podkreśla Ewa Kaucz, jest przygotowany cały plan, co się wydarzy w najbliższych dniach i tygodniach. 

– Na pewno zorganizowany zostanie wyjazd studyjny dla mieszkańców i władz Środy Śląskiej do zakładu Lufthansy w Niemczech, żeby mogli zobaczyć, jak to funkcjonuje, jaki to jest poziom hałasu, jak wygląda otoczenie zakładu, czy rzeczywiście to generuje negatywne skutki. Wydaje mi się, że taki wyjazd wszystkich uspokoi i będziemy mogli ze spokojem czekać na rozpoczęcie inwestycji – mówi wiceprezes ARAW-u.

Lufthansa Technik AG


Lufthansy wybierze inną lokalizację?

Ostateczna decyzja o lokalizacji wciąż nie jest jeszcze podjęta. 

Cały czas jesteśmy na etapie negocjacji. Sytuacja, jaka obecnie ma miejsce, nie wpływa pozytywnie na klimat wokół tej inwestycji. To może zniechęcić inwestora, ale władze Środy Śląskiej starają się rozmawiać z mieszkańcami, dać im pakiet informacji i przede wszystkim zorganizować ten wyjazd studyjny, żeby zobaczyli, że nie taki diabeł straszny – dodaje Ewa Kaucz.

Przedstawiciele Lufthansy informują, że ostateczna decyzja w sprawie wyboru lokalizacji ma zapaść w grudniu. Wtedy też poznamy szczegóły całego przedsięwzięcia.