DODAJ

Park Zakrzówek: znamy najlepsze projekty, teraz czas na mieszkańców

Sport i rekreacja / Kraków
Park Zakrzówek: znamy najlepsze
Damian Daraż
2016-09-07 20:02:45
Komisja konkursowa wskazała cztery najlepsze projekty na zagospodarowanie Zakrzówka – krakowianie teraz wybiorą spośród tych czterech jeden, który zostanie zrealizowany przez miasto. Park ma być gotowy w 2018 roku.

Miasto wiele lat borykało się z problemami związanymi z Zakrzówkiem, ponad rok trwały negocjacje związane z wykupem terenu od prywatnego inwestora, aż wreszcie się to udało. Miasto mogło przystąpić do zorganizowania międzynarodowego konkursu architektonicznego na zagospodarowanie akwenu i otaczającej go okolicy, w celu stworzenia w tym miejscu ogólnodostępnego i bezpiecznego parku wraz z kąpieliskiem.

We wtorkowe południe komisja konkursowa wybrała cztery spośród 34 nadesłanych koncepcji urbanistyczno-architektonicznych na zagospodarowanie Zakrzówka.

Żadna spośród 34 nadesłanych prac nie odpowiadała w pełni na postawione w konkursie warunki. Stąd decyzja krakowskich architektów, urzędników i aktywistów, aby nie przyznawać pierwszego miejsca za najlepszy konkursowy projekt.

Komisja konkursowa wskazała laureatów drugiego (80 tys. zł), dwa równorzędne prace oceniła jako trzecie miejsce po 50 tys. zł. Oraz jedno wyróżnienie z nagrodą w wysokości 20 tys zł.

Uczestnicy konkursu zaprojektowali w swoich pracach miejsca zabaw i relaksu, strefę wypoczynki, ścieżki piesze, miejsca na kąpiel, a także Centrum Edukacji Ekologicznej, o którego powstanie zawnioskowali ekolodzy, gdyż na terenie przyszłego parku Zakrzówek została jedna działka, na której możliwa jest zabudowa. Jeśli teraz nic na niej nie powstanie, miasto za kilka lat działkę odsprzeda i tuż przy parku wyrośnie np. apartamentowiec. Powstanie takiego Centrum Edukacji Ekologicznej ma temu zapobiec. Każda z czterech wskazanych przez jury prac, przedstawia go różnie, różne są też pomysły na sam park.

Wizualizacje będzie można obejrzeć m.in. na planszach w centrum miasta, na Zakrzówku oraz w internecie. Z finałowymi koncepcjami na urządzenie parku będzie można się zapoznać także podczas czwartkowego spotkania o godz 17 w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11).

Następnie rolę jury przejmą sami krakowianie. 15 września rozpocznie się głosowanie internetowe, w którym mieszkańcy wybiorą jedną spośród czterech finałowych koncepcji.

Pod koniec miesiąca poznamy zwycięski projekt, na którym będą bazować władze Krakowa przy budowie parku na Zakrzówku.

Obszar planowanego parku to 50 hektarów, Koszty realizacji projektów są szacowane przez urzędników na 10-30 mln zł. 

Prace przy budowie parku mają ruszyć w 2017 roku. Gotowy ma być w 2018 roku. Do tego czasu będzie można wchodzić na ten teren, ale nie będzie można się kąpać.