DODAJ

Infosys BPO Poland zwiększył powierzchnię najmu w kompleksie Green Horizon do ok. 15 000 m2

Biura / Łódź
Infosys BPO Poland zwiększył
Kajtman
2012-02-16 14:22:40

Skanska Property Poland podpisała z Infosys BPO Poland umowę najmu dodatkowych 2 300 m2 powierzchni biurowej w kompleksie Green Horizon w Łodzi. Najemca planuje wprowadzić się do swojej nowej siedziby, mieszczącej się w pierwszej fazie kompleksu Green Horizon, w listopadzie 2012 roku. W budynku tym wynajęto już niemal 97% powierzchni biurowej. Budowa pierwszej fazy Green Horizon (19 000 m2) rozpoczęła się w drugim kwartale 2011 roku, a jej zakończenie planowane jest na czwarty kwartał 2012 roku.


 


„Podjęliśmy decyzję o zwiększeniu powierzchni biurowej w kompleksie Green Horizon ze względu na ponowne podniesienie prognoz wzrostu Infosys BPO Poland na kolejne miesiące. Zdobywamy nowe kontrakty i rozszerzamy zakres dotychczasowych projektów. Do końca tego roku planujemy zwiększyć zatrudnienie w naszym łódzkim centrum o ponad 300 osób. Przeniesienie naszej siedziby do Green Horizon pozwoli nam na konsolidację wszystkich działów firmy i dalszy wzrost naszego biznesu”  – mówi Krystian Bestry, Dyrektor Zarządzający Infosys BPO Europe.  „Nie wykluczamy również, że w niedługim czasie ponownie powiększymy powierzchnię najmu. Kilka nowych kontraktów jest w fazie finalizacji i najprawdopodobniej Infosys nie poprzestanie na obecnie zakontraktowanej powierzchni biurowej w Łodzi” – dodaje Krystian Bestry.


 


Green Horizon został specjalnie zaprojektowany z uwzględnieniem specyficznych potrzeb firm z sektora BPO (ang. business proces outsourcing), które kładą duży nacisk na systemy zabezpieczeń, tak aby zagwarantować jak najwyższe standardy bezpieczeństwa danych wykorzystywanych przez najemcę.


 


„Cieszymy się, że firma Infosys BPO Poland postanowiła podpisać z nami kolejną umowę najmu powierzchni biurowej w Green Horizon. Utwierdza nas to w przekonaniu, iż budynek spełnia wymagania Infosys i jest w stanie zapewnić niezbędną elastyczność związaną z rozwojem firmy. Jednocześnie wspólnie pracujemy nad zagwarantowaniem pracownikom Infosys komfortowych miejsc pracy z wykorzystaniem innowacyjnych i przyjaznych środowisku technologii” – powiedział Marcin Łapiński, Dyrektor Regionalny w Skanska Property Poland.


 


Całkowita powierzchnia najmu kompleksu Green Horizon to 33 000 m2. W transakcji pomiędzy Skanska Property Poland a Infosys BPO Poland pośredniczyła firma Cushman & Wakefield, jedna z wiodących firm doradczych działających w obszarze rynku nieruchomości. Oprócz Infosys, umowę najmu powierzchni biurowej podpisano także z wykonawcą budynku, czyli firmą Skanska S.A. Green Horizon to pierwszy w Łodzi biurowiec, który będzie certyfikowany w systemie LEED. Obiekt, który powstaje zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju uzyskał już precertyfikację w systemie LEED na poziomie Gold. Zielone rozwiązania zastosowane podczas jego budowy oraz projektowania, nie tylko zminimalizują wpływ biurowca na środowisko naturalne, ale jednocześnie dzięki innowacyjnym, energooszczędnym technologiom pozwolą ograniczyć koszty eksploatacyjne najemców. Maksymalny dostęp światła dziennego, adiabatyczne nawilżanie czy parking rowerowy z prysznicami oraz szatniami dla rowerzystów, to tylko niektóre z rozwiązań gwarantujących najemcom komfortowe i optymalne warunki pracy.


 


Green Horizon


Green Horizon to kompleks biurowy klasy A realizowany zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, który będzie pierwszym biurowcem w Łodzi posiadającym certyfikat LEED[1].. Kompleks biurowy Green Horizon będzie składał się z dwóch budynków o łącznej powierzchni najmu wynoszącej około 33 000 m2 (budynek A – 19 000 m2 oraz budynek B – 14 000 m2). Duże i odpowiednio zaprojektowane powierzchnie biurowe zapewnią najemcom wysoką elastyczność w zakresie aranżacji wnętrz. Ten nowoczesny, siedmiokondygnacyjny kompleks będzie dysponować dwupoziomowym parkingiem podziemnym z 395 miejscami, a także parkingiem rowerowym oraz prysznicami i szatniami dla rowerzystów. W biurowcu powstanie także część handlowa o powierzchni około 1 000 m2 (pierwsza faza), w której mieścić się będą sklepy, punkty usługowe i gastronomiczne oraz restauracja. Green Horizon został zaprojektowany przez medusa group, a jego generalnym wykonawcą jest Skanska S.A. Za komercjalizację powierzchni odpowiada natomiast Skanska Property Poland. Dotychczas umowy najmu powierzchni w budynku A w kompleksie Green Horizon podpisały firmy Infosys BPO Poland i Skanska S.A. Budowa pierwszej fazy projektu (budynek A) rozpoczęła się w drugim kwartale 2011 roku, a jej zakończenie jest planowane na czwarty kwartał 2012 roku.

 


Lokalizacja


Inwestycja zlokalizowana jest przy Rondzie Solidarności, u zbiegu ulic Pomorskiej i Gen. Palki, jednej z głównych arterii komunikacyjnych Łodzi, w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Budynek będzie doskonale widoczny z każdego miejsca Ronda Solidarności, jednego z kluczowych punktów miasta. Ponadto, lokalizacja ta gwarantuje dogodny dostęp do komunikacji miejskiej (8 linii autobusowych i 2 tramwajowe), co będzie znacznym udogodnieniem dla pracowników dojeżdżających do pracy z różnych miejsc aglomeracji łódzkiej. Dodatkowym atutem projektu jest jego usytuowanie przy wylocie z miasta w kierunku węzła autostradowego.


Łódź to miasto o wielkim potencjale w atrakcyjnym inwestycyjnie regionie Polski. Usytuowanie w centrum kraju zapewnia łatwy i szybki dostęp do najważniejszych ośrodków biznesowych. Łódź to również ważny węzeł kolejowy. Obecnie trwają prace nad stworzeniem szybkiej linii kolejowej Warszawa-Poznań-Berlin oraz Warszawa-Wrocław, która będzie przebiegała przez Łódź. W mieście zlokalizowany jest także międzynarodowy Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta. Liczne uczelnie państwowe i prywatne gwarantują stały dopływ wysoko wykwalifikowanej kadry. Ponadto, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, obejmująca swoim obszarem część miasta, jako jedyna w Polsce dostała prestiżowy medal europejski za obsługę inwestorów, a także jako pierwsza zdobyła certyfikat ISO. Wiele renomowanych firm właśnie w Łodzi zlokalizowało swoje centra usług.

 


Zielone rozwiązania


Green Horizon, podobnie jak pozostałe projekty biurowe Skanska Property Poland, ubiegać się będzie o certyfikaty LEED oraz EU GreenBuilding[2]. Certyfikacja budynku to nie tylko zastosowanie najnowocześniejszych, zielonych technologii pozwalających na znaczne ograniczenie kosztów operacyjnych obiektu, co przełoży się na oszczędność dla najemców, ale także gwarancja wysokiej jakości środowiska pracy, które sprzyja wzrostowi produktywności pracowników poprzez zapewnienie im optymalnych i komfortowych warunków pracy. Jest to możliwe dzięki maksymalnemu dostępowi do światła dziennego oraz wysokiej dokładności w zakresie utrzymania parametrów powietrza zarówno pod względem jego wilgotności, jak i dostępu powietrza świeżego. Innowacyjne rozwiązania zastosowane w kompleksie Green Horizon, które korzystnie wpłyną na całkowity bilans energetyczny kompleksu, komfort pracy oraz zminimalizują jego oddziaływanie na środowisko naturalne obejmują m.in.:  • free cooling (wykorzystanie zewnętrznego zimnego powietrza do chłodzenia budynku)

  • adiabatyczne nawilżanie powietrza (system nawilżania za pomocą mgły wodnej
    z wykorzystaniem tańszej energii cieplnej, której pozyskiwanie w odróżnieniu od energii elektrycznej w mniejszym stopniu obciąża środowisko naturalne)

  • wykorzystanie ciepłego powietrza z biur do ogrzewania garażu

  • energooszczędny system oświetlenia (energooszczędne świetlówki, system sterowania optymalnym wykorzystaniem energii w ramach kompleksu, czujniki ruchu sterujące oświetleniem w częściach wspólnych biurowca)

  • użycie materiałów lokalnych, co pozwala na ograniczenie oddziaływania ich transportu na środowisko naturalnie

  • bezwodne pisuary, wodooszczędna armatura oraz toalety

  • wykorzystywanie roślin niewymagających podlewania na otwartych terenach zielonych


 


Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, budynki posiadające certyfikat LEED gwarantują spadek kosztów operacyjnych o około 8-9% w porównaniu do referencyjnych budynków, a koszty zużycia energii w nich są niższe o około 30%.
[1] LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) – system certyfikacji budynków zrównoważonych, opracowany przez U.S. Green Building Council (USGBC), który uwzględnia opcję precertyfikacji, czyli sprawdzenia już na etapie projektu czy założenia projektowe spełniają wymogi systemu LEED. Kryteria LEED, wykorzystywane do certyfikacji budynków, powstały zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i są stale weryfikowane w oparciu o najnowsze technologie. Obejmują one: lokalizację budynków, efektywne wykorzystanie wody, optymalizację zużycia energii, odpowiedni wybór materiałów, jakość środowiska wewnętrznego oraz innowacyjność projektową.


 


[2] EU GreenBuilding – system certyfikacji budynków stosowany w Europie przez Komisję Europejską, którego celem jest promowanie oszczędności energii oraz szerszego wykorzystanie rozwiązań opartych na źródłach energii odnawialnej. Certyfikat GreenBuilding gwarantuje zużycie energii niższe o co najmniej 25% niż przewidują to normy krajowe.