DODAJ

Już dwa banki przystąpiły do MdM

Polska
Już dwa banki przystąpiły
Kajtman
2013-12-19 18:19:10

19 grudnia Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał dwie umowy o współpracy przy programie Mieszkanie dla Młodych – informuje portal MieszkanieDlaMlodych.pl. Do programu przystąpiły banki: PKO BP i Pekao S.A.


 


Bank Gospodarstwa Krajowego, spełniając funkcję państwowego banku rozwoju, realizował w przeszłości duże programy mieszkaniowe, takie jak Rodzina na Swoim czy program budownictwa społecznego. Teraz wykorzystamy nasze doświadczenia i kompetencje, aby spełnić oczekiwania ustawodawcy i uruchomić w terminie program Mieszkanie dla młodych – powiedział Dariusz Kacprzyk, prezes zarządu BGK podczas konferencji prasowej. Chęć nawiązania współpracy z BGK zgłosiło 17 banków, część z nich współpracowała przy programie Rodzinie na Swoim. Jak informuje BGK, umowy z kolejnymi bankami zostaną podpisane w najbliższych tygodniach.


 


Beneficjentami programu MdM mogą być małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dzieci, a także osoby samotne, w wieku do 35 lat. Kredyt zaciągnięty w banku na sfinansowanie zakupu mieszkania będzie musiał być udzielony w walucie polskiej na co najmniej 15 lat i będzie stanowił co najmniej 50 proc. ceny zakupu mieszkania.


 


Według wytycznych ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, dofinansowanie wkładu własnego dla osób samotnych i rodzin bezdzietnych będzie wynosić 10 proc. wartości odtworzeniowej kupowanego mieszkania. 15 proc. – jeśli rodzina lub osoba samotna będzie miała co najmniej jedno dziecko własne lub przysposobione. Dodatkowe 5 proc. w formie spłaty części kredytu uzyskać będzie mogła rodzina, w której w ciągu 5 lat od zakupu mieszkania, przyjdzie na świat lub zostanie przysposobione trzecie lub kolejne dziecko.


 


Dopłatą będzie mogło być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu z rynku pierwotnego o powierzchni odpowiednio do: 75 m kw. i 100 m kw. Rodzinie z trójką dzieci przysługiwać będzie metraż większy o 10 m kw.


 


Program będzie obowiązywał od 2014 do 2018 r. Na jego realizację jest przeznaczonych ok. 3,6 mld zł, nie licząc wydatków budżetowych w formie zwrotów części poniesionych wydatków na zakup materiałów budowlanych. W 2014 r. środki na program mają wynieść 600 mln zł.