DODAJ

Pierwsze budynek w Miasteczku Wilanów z zielonym certyfikatem

Mieszkania i domy / Warszawa
Pierwsze budynek w Miasteczku
Kajtman
2017-05-15 12:30:35
Strefa Wilanów będzie pierwszą inwestycją mieszkaniową w warszawskim Wilanowie, dla której inwestor – Yareal Polska – przeprowadzi certyfikację środowiskową w systemie BREEAM. Będzie to również jedno z pierwszych w Polsce osiedli mieszkaniowych, w którym ilość i jakość rozwiązań proekologicznych pozwoli na uzyskanie prestiżowego certyfikatu zielonego budownictwa. Dodatkowym atutem inwestycji, wykorzystywanym na co dzień przez wszystkich mieszkańców Strefy Wilanów będzie m.in. inteligentny system zarządzania domem opracowany przez lidera rozwiązań typu smart home – firmę Fibaro.

Certyfikaty zrównoważonego budownictwa potwierdzające przyjazny dla środowiska charakter budynku stały się już standardem dla nowopowstających inwestycji biurowych. W przypadku budownictwa wielorodzinnego Strefa Wilanów będzie jedną z pierwszych inwestycji w Polsce, która dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom przejdzie proces zielonej certyfikacji. Planujemy potwierdzać w ten sposób najwyższą jakość także kolejnych osiedli, które zamierzamy budować – mówi prezes Yareal, Eric Dapoigny.

Czym jest certyfikat BREEAM?
Uzyskanie certyfikatu zrównoważonego, zielonego budownictwa, wymaga spełnienia szeregu rygorystycznych kryteriów, dotyczących przyjaznych dla środowiska instalacji, łatwej dostępności komunikacji miejskiej oraz infrastruktury społecznej (m.in. zielone tereny rekreacyjne, sklepy, szkoły), a nawet rozwiązań dogodnych dla rozwoju transportu rowerowego. Wysokie standardy BREEAM określają szczegółowe kryteria środowiskowe obejmujące m.in. efektywność energetyczną, oszczędne gospodarowanie wodą, a także zarządzanie odpadami i ściekami. Aby uzyskać certyfikat BREEAM, należy uwzględnić takie rozwiązania już na etapie projektowania inwestycji, aby później – podczas budowy – niezależni eksperci mogli na bieżąco weryfikować prawidłową realizację, zgodną z wymaganiami systemu BREEAM. Proces certyfikacji audytor narzuca także szczegółowe zasady postępowania w trakcie prowadzenia prac budowlanych, w sposób zapewniający troskę o środowisko naturalne, bezpośrednie otoczenie, a także wymagania jakościowe dla firm budowlanych.

Oszczędność energii
Niezależnie od wymagań niezbędnych do uzyskania certyfikatu zielonego budownictwa, wszystkie mieszkania Strefy Wilanów standardowo zostaną wyposażone w system smart home stworzony przez firmę Fibaro. Dzięki temu mieszkańcy osiedla będą mogli korzystać z licznych rozwiązań pozwalających na kontrolę funkcjonowania wyposażenia i pracy domowych urządzeń, a tym samym na ograniczenie zużycia energii. Umieszczone pod tynkiem miniaturowe moduły Fibaro umożliwią m.in. stały monitoring oświetlenia i regulację jego natężenia za pomocą komputera lub telefonu komórkowego. Zastosowane w mieszkaniach rozwiązania sprawią, że system samodzielnie będzie sprawdzał m.in., czy wszystkie okna są zamknięte i w takim przypadku poinformuje o wykryciu otwartego okna lub drzwi informując użytkowników, przebywających poza domem o potencjalnym zagrożeniu. 

Lepsza kontrola nad pracą urządzeń
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, system poinformuje właściciela o nietypowej sytuacji np. wyłączając żelazko i inne urządzenia, które nie powinny być włączone podczas nieobecności domowników. Czujnik zalania pozwoli uniknąć szkód, np. w przypadku awarii pralki czy zmywarki. Z kolei dzięki wbudowanej funkcji zarządzania energią, na bieżąco będzie można monitorować aktualne zużycie prądu, sprawdzać historię pobieranej energii, a także ocenić, które z urządzeń zużywa jej najwięcej. Rozbudowane statystyki prezentowane są w formie czytelnych wykresów, które pomogą mieszkańcom tworzyć zestawienia oraz prognozować przyszłe rachunki – wyjaśnia dyrektor działu projektów mieszkaniowych Yareal, Jacek Zengteler. 

Bezpieczeństwo i komfort
Technologia smart home poprawi nie tylko energooszczędność mieszkań w Strefie Wilanów, ale umożliwi również monitoring stanu bezpieczeństwa. Dzięki zintegrowaniu domowego sprzętu z urządzeniami mobilnymi, mieszkańcy będą mieli pełną kontrolę nad swoim domem z dowolnego miejsca. System może samoistnie zabezpieczyć się i uzbroić, o czym natychmiast poinformuje właściciela wysyłając wiadomość na jego telefon. Dzięki smartfonowi łączącemu się z modułami smart home, będzie można też sterować domową siecią WiFi, zmieniać kanały TV, czy regulować głośność w systemie audio. 

Projekt inwestycji Yareal w Miasteczku Wilanów został przygotowany przez architektów renomowanej pracowni Kuryłowicz&Associates. Strefa Wilanów powstaje w sąsiedztwie wilanowskiego ratusza, na ostatniej w okolicy niezagospodarowanej działce zlokalizowanej w trójkącie ulic Klimczaka, Kieślowskiego i Oś Królewska. W Strefie Wilanów powstanie 281 mieszkań oraz 450 miejsc parkingowych w garażu podziemnym. Mieszkania  oferowane przez Yareal w Miasteczku Wilanów cieszą się dużym zainteresowaniem przede wszystkim wśród obecnych mieszkańcy dzielnicy – już 70% oferowanych lokali znalazło przyszłych właścicieli. Pierwsza zielona inwestycja w Miasteczku Wilanów ma zostać oddana do użytku w drugiej połowie 2019 r.

Źródło: materiały prasowe