DODAJ

Strategia wzrostu zrealizowana. ECO-Classic podsumowuje rok 2015.

Mieszkania i domy / Warszawa
Strategia wzrostu zrealizowana. ECO-Classic
2016-01-08 11:33:18
W 2015 roku aktywność ECO-Classic koncentrowała się na równoległej realizacji dwóch projektów mieszkaniowych w Warszawie i Gdańsku – w tym zakończeniu budowy największej, z dotychczas realizowanych inwestycji dewelopera – Osiedla Hubertus. Rekordowo dobra sprzedaż, której wyniki nie były uzależnione wyłącznie od MdM, określała sytuację firmy na rynku.

Konsekwentnie do przodu
Rok 2015 był dla ECO-Classic czasem finalizacji projektów. W dwóch prowadzonych równolegle inwestycjach – na osiedlu Hubertus w Warszawie i Wolne Miasto w Gdańsku – firma kończyła realizację nowych budynków. Oba projekty gotowe będą w I połowie 2016 roku – Hubertus w II kwartale, a Wolne Miasto w I kw.

Oznacza to, że w 2016 roku firma odda ogółem 337 nowych mieszkań: 145 w Warszawie i 192 w Gdańsku. W obu inwestycjach powstają również wygodne, dostosowane do potrzeb różnorodnych form działalności usługowej i handlowej, przestrzenie komercyjne.

Zakończenie budowy VI etapu osiedla Hubetrus będzie jednocześnie zakończeniem realizacji całej inwestycji. W Hubertusie, na liczącej 4,56 ha działce wybudowanych zostało blisko 1200 nowych mieszkań i apartamentów – w sumie ponad 71.080 m2  powierzchni mieszkalnej otoczonej ok. 16 200 m2 zielonej przestrzeni rekreacyjnej.

Wysokiej jakości architektura i duża ilość atrakcyjnie zaaranżowanych terenów zielonych obu inwestycji przekładają się na rosnące zainteresowanie nowymi mieszkaniami od ECO-Classic.

Dobra sprzedaż zależna nie tylko od MdM
Wzrostowe tendencje sprzedaży i duże zainteresowanie nowymi mieszkaniami w inwestycjach dewelopera w Warszawie i Gdańsku określały w 2015 roku sytuację ECO-Classic na rynku. Choć poprawa koniunktury odczuwalna była już od 2012 roku, to właśnie mijający rok był w ocenie firmy rekordowy. W porównaniu do 2014 roku Eco-Classic odnotowała blisko 40% wzrost sprzedaży inwestycji Hubertus w Warszawie i ponad dwukrotny wzrost sprzedaż inwestycji Wolne Miasto w Gdańsku w roku 2015.

– Dobrych wyników sprzedażowych nie wiążemy wyłącznie ze złagodzeniem kryteriów udzielania dopłat do kredytów w ramach programu MdM. Korzystniejsze warunki dotyczyły na tyle wąskiej grupy klientów naszych inwestycji, że z pewnością nie był to powód wzrostu sprzedaży. Tym, co w naszej opinii było decydującym dla osiąganych wyników sprzedażowych, jest stabilna sytuacja gospodarcza i powodowany nią wysoki poziom optymizmu wśród nabywców. Naturalną potrzebą każdego człowieka jest poprawa warunków mieszkaniowych, a nic tak nie sprzyja realizacji tych planów jak pewność zatrudniania osób pracujących na etacie czy zysków wśród osób prowadzących działalność. Dodatkowym motywatorem była też oczywiście wysokość stóp procentowych, skłaniająca osoby korzystające z kredytów do ich zaciągania, a osoby posiadające oszczędności do ich lokowania w nieruchomościach, a nie na lokatach bankowych. Nie bez znaczenia pozostaje również otoczenie rynkowe każdej z tych inwestycji. Dwukrotny wzrost sprzedaży w inwestycji Wolne Miasto był spowodowany również znacznie mniejszą niż w Warszawie dostępnością lokali gotowych bądź z bardzo bliskim terminem ukończenia. Właśnie nasza inwestycja jest w tej mniejszości – II etap oddajemy w I kw. 2016 roku.
Nie zauważyliśmy również żeby zapowiadane od 1 stycznia 2016 roku zwiększenie wkładu własnego do 15% było czynnikiem decydującym. Oczywiście jest grupa klientów, dla których stanowiło to motywację do zakupu. Z danych otrzymywanych od współpracującego z nami Domu Kredytowego Notus wynika, że dla zdecydowanej większości osób poszukujących nowego mieszkania decydujące były wcześniej wymienione czynniki – ocenia Zuzanna Kordzi, Dyrektor ds. Handlowych w ECO-Classic.

– W aktualnej ofercie ECO-Classic znajdują się mieszkania z różnych segmentów. Ostatnie apartamenty w widokiem na panoramę Warszawy w prestiżowej inwestycji TRIO oraz dwa wieloetapowe osiedla: Hubertus w segmencie średnim i Wolne Miasto – popularnym. Z tych dwóch projektów do dopłat w programie MDM kwalifikuje się osiedle Wolne Miasto, natomiast ożywienie, jakie obserwowaliśmy w 2015 roku, było widoczne w przypadku sprzedaży wszystkich mieszkań, co oznacza że wpływ programu MDM i wysokość wkładu własnego nie są fundamentalne dla oceny kondycji rynku – podsumowuje Zuzanna Kordzi.

Nowy Rok – nowe wyzwania
Rok 2016 ECO-Classic powitała jako firma członkowska Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

– Realia społeczno-ekonomiczne stawiają przed deweloperami wiele wyzwań. Aby sprostać licznym z nich, trzeba współpracować. Chcemy aktywnie uczestniczyć tworzeniu i popularyzacji dobrych rozwiązań i praktyk na rynku mieszkaniowym oraz wnieść nową jakość do merytorycznej dyskusji o naszej branży. Jako firma, która od ponad 30 lat  wyznacza na rynku standardy jakości architektury oraz mechanizmów zwiększających bezpieczeństwo finansowe i prawne klientów, mamy ku temu solidne podstawy – mówi Prezes Zarządu ECO-Classic Sven, Torsten Kain.

Firma przygotowuje się również do realizacji kolejnych etapów budowy w Gdańsku oraz do rozpoczęcia nowych projektów w Warszawie.