DODAJ

Deweloperzy w ciągu roku sprzedali ponad 10 tys. mieszkań. Lepiej już nie będzie

Wrocław
Deweloperzy w ciągu roku
Tomasz Matejuk
2016-10-11 14:30:01
10,1 tysiąca  tyle mieszkań we Wrocławiu deweloperzy sprzedali w ciągu minionego roku. Jak wynika z szacunków, w najbliższych latach popyt na nowe lokale będzie spadał.

Z danych firmy REAS wynika, że w III kwartale 2016 roku liczba sprzedanych mieszkań we Wrocławiu wyniosła 2,5 tysięcy  to o 600 lokali więcej niż liczba mieszkań wprowadzonych do sprzedaży.

 Przez ostatnie cztery kwartały deweloperzy wprowadzili na rynek 9,7 tys. nowych mieszkań, a w tym samym okresie sprzedano 10,1 tys. mieszkań  wyliczała w trakcie III Kongresu Mieszkaniowego Katarzyna Kuniewicz z REAS.

REAS


Przez trzy pierwsze kwartały bieżącego roku, we Wrocławiu do sprzedaży wprowadzono 7,3 tys. mieszkań, a 7,6 tys. lokali sprzedano.

 Najwięcej mieszkań sprzedaje się na Krzykach, dużą popularnością cieszy się też Fabryczna  tłumaczyła Katarzyna Kuniewicz.

REAS


To właśnie na Fabrycznej czas wyprzedaży oferty jest najkrótszy i wynosi zaledwie 2,3 kwartału. W pozostałych dawnych dzielnicach stolicy Dolnego Śląska (Stare Miasto, Śródmieście, Krzyki i Psie Pole), ten czas jest znacznie dłuższy i oscyluje pomiędzy 3,6-3,7 kwartału.

Zgodnie z szacunkami REAS, w najbliższych kilku latach podaż mieszkań we Wrocławiu utrzyma się na podobnym poziomie, ale liczba sprzedanych lokali będzie sukcesywnie spadać.

Przeciętna cena za metr kwadratowy mieszkania na wrocławskim rynku pierwotnym wyniosła w III kwartale 6,2 tys. zł (chodzi o lokale w ofercie), a średnia cena za mkw. mieszkań sprzedanych to 6,3 tys. złotych. Z kolei cena za metr kwadratowy lokali wprowadzonych do oferty w trzecim kwartale wyniosła 6,5 tys. złotych.

REAS


To oznacza, że spośród sześciu głównych aglomeracji w naszym kraju, tańsze mieszkania można kupić tylko w Łodzi. W Warszawie, Krakowie, Trójmieście i Poznaniu jest drożej.