Spółka MJJA sp. z o.o. sp.j. złożyła do Urzędu Miasta Poznania wniosek o uchwalenie Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego (ZPI) dla terenu przy ulicy Karpia na Naramowicach. Jest to pierwszy w historii stolicy Wielkopolski wniosek złożony w tym trybie, wprowadzonym niedawną reformą planowania przestrzennego. Inwestor planuje budowę zespołu pięciu budynków mieszkalnych wielorodzinnych o łącznej powierzchni użytkowej sięgającej 49 tysięcy metrów kwadratowych.
Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna, opracowana przez poznańską pracownię MODO Architektura, zakłada wzniesienie obiektów o wysokości do sześciu kondygnacji nadziemnych. Budynki zostaną usytuowane w sposób tworzący zamknięte lub półotwarte kwartały z wewnętrznymi, otwartymi z jednej strony dziedzińcami.
Powierzchnia użytkowa inwestycji zostanie w 98 procentach przeznaczona na lokale mieszkalne, natomiast pozostałe 2 procent zajmą lokale handlowo-usługowe zlokalizowane w parterach wybranych budynków. Projekt dopuszcza maksymalną powierzchnię zabudowy na poziomie 40 procent obszaru inwestycji, przy zachowaniu co najmniej 30 procent terenu jako powierzchni biologicznie czynnej.

W ramach przedsięwzięcia powstaną jedno- i dwukondygnacyjne garaży podziemne, a także naziemne miejsca postojowe, drogi wewnętrzne i ciągi piesze. Realizacja osiedla wymaga przebudowy istniejącej sieci gazowej oraz wybudowania nowych przyłączy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Inwestor będzie musiał również uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia oraz niezbędne zezwolenia na usunięcie kolidujących z zabudową drzew i krzewów.

Naramowice to obecnie jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się rejonów mieszkaniowych w Poznaniu. W bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji powstają inne osiedla mieszkaniowe, w tym projekt na około 500 lokali przy tej samej ulicy, za którego koncepcję również odpowiada biuro MODO Architektura. Nowe narzędzie planistyczne, jakim jest ZPI, ma ułatwić realizację podobnych, wielkoskalowych projektów deweloperskich przy jednoczesnym zabezpieczeniu potrzeb infrastrukturalnych miasta.

Kluczowym elementem wniosku o ZPI jest tzw. inwestycja uzupełniająca, do której wykonania na własny koszt zobowiązuje się deweloper na rzecz gminy. W przypadku projektu przy ulicy Karpia spółka MJJA zrealizuje nowy odcinek układu drogowego wraz z miejscami postojowymi, ureguluje stany własnościowe gruntów oraz sfinansuje wybrane zadania zgłoszone wcześniej do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, w tym montaż stojaków rowerowych i żagli przeciwsłonecznych.
Właścicielem terenu i inwestorem jest spółka MJJA sp. z o.o. sp.j., której wspólnikami są podmioty powiązane z lokalnym biznesem, w tym Auto Handel Centrum Grupa Cichy S.K.A. oraz Costa Development sp. z o.o., kontrolowana przez senatora Waldemara Witkowskiego. Ostateczną decyzję o przyjęciu planu i podpisaniu umowy urbanistycznej podejmie Rada Miasta Poznania.








![Co słychać na rynku biurowym w Warszawie? [RAPORT]](https://investmap.pl/_i/image/84/84/85332_100x70.jpg)




![[Wrocław] Nowe osiedle na Maślicach w miejsce starych szklarni](https://investmap.pl/_i/image/17/17/39697_100x70.png)
![[Poznań] Starołęka, czas start](https://investmap.pl/_i/image/239/111/25327_100x70.jpg)
![FB Antczak zrealizuje nową inwestycję mieszkaniową na poznańskim Junikowie [WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/image/121/121/51065_100x70.jpeg)
![[Wrocław] Archicom szykuje się do budowy biurowca w centrum miasta](https://investmap.pl/_i/image/12/12/28428_100x70.jpg)

![Planowana nowa szkoła podstawowa na warszawskim Mokotowie ma być większa [WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/image/22/22/52246_100x70.jpg)
![Wrocław: Nelle – ponad sto mieszkań powstanie na Lipie Piotrowskiej [WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/image/41/41/49705_100x70.jpeg)
![Pod Wrocławiem powstanie duże osiedle mieszkaniowe [WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/image/3/3/50947_100x70.jpeg)

![Wrocław: Klonowa Aleja – AWM II rozbuduje osiedle bliźniaków na Zakrzowie [WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/image/45/45/49453_100x70.jpeg)