Nowe połączenie do Berlina i wygodniejsze podróże z Wrocławia do wybranych miast - to najważniejsze nowości dla województwa dolnośląskiego w nowym rocznym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie w niedzielę, 13 grudnia.
W nowym rozkładzie wrocławianie będą mogli korzystać z ponad 45 pociągów PKP Intercity. Zwiększy się liczba połączeń między Krakowem i Wrocławiem - połączy je już nie 9, a 14 par pociągów. Skróci się też czas przejazdu na tej trasie. Niektóre pociągi pokonają ją w niecałe 3 godziny.
Z 11 do 15 zwiększy się także liczba połączeń między Wrocławiem i Poznaniem - i tu również możemy liczyć na skrócenie czasu podróży z około 2 godzin i 20 minut do 1 godziny i 44 minut dla najszybszego pociągu.
Od 13 grudnia mieszkańcy Wrocławia, Legnicy oraz Lubina zyskają drugie połączenie z Berlinem. Jadący z Krakowa przez Katowice i Opole pociąg IC Wawel zapewni dojazd w trakcie dnia do stolicy Niemiec w ciągu nieco ponad 4 godzin.
Nowością na torach będzie także skład TLK Sudety, który skomunikuje południową część województwa dolnośląskiego – Jelenią Górę, Wałbrzych, Dzierżoniów i Świdnicę - z Katowicami i Krakowem.
Mieszkańcom Wrocławia dojazd do stolicy Małopolski ułatwią składy IC Piast i TLK Artus, które do Krakowa będą mieć wydłużone dotychczasowe relacje odpowiednio Gdynia – Wrocław i Gdynia – Katowice, jak również IC Ślązak, który do Przemyśla przez Kraków będzie mieć wydłużoną dotychczasową relację Poznań – Katowice.
Wydłuży się też relacja składu IC Jeziorak, dzięki czemu Wrocław uzyska nowe połączenie z Olsztynem i Toruniem.
W nowym rozkładzie wrocławianie zyskają nowe możliwości dojazdu nad morze. Nowy pociąg IC Chełmoński zapewni dojazd do Świnoujścia, a w drugim kierunku - do Krakowa. Do Świnoujścia i Słupska będzie kursować pociąg IC Przemyślanin z Przemyśla, który zacznie jeździć przez Wrocław.
Nową trasę przez stolicę województwa dolnośląskiego otrzyma skład IC Gwarek relacji Katowice – Słupsk, a w sezonie do Ustki. Z Wrocławia do Szczecina, a zarazem do Przemyśla, łatwiej będzie dotrzeć dzięki zmienionej relacji składu IC Matejko (zmieni się kategoria z TLK).
Podróże do Lublina staną się krótsze o około 75 minut, bo czas przejazdu najszybszego pociągu między Wrocławiem i stolicą Lubelszczyzny wyniesie poniżej 6 godzin.
Także do Gdańska pociągi będą jeździć krócej – część z nich w czasie mniejszym niż 5 godzin.
PKP intercity zaplanowało także kilka nowych pociągów, których start kursowania jest czasowo zawieszony ze względu na uwarunkowania związane z epidemią. Decyzja o dacie ich uruchomienia zostanie podjęta na podstawie prowadzonych na bieżąco analiz.
Nowy pociąg IC Bosman połączy Wrocław z Kołobrzegiem. Skład TLK Kormoran pojedzie w nowej relacji Polanica Zdrój – Olsztyn przez Kłodzko i zapewni tym samym codzienne połączenie Kotliny Kłodzkiej z Katowicami, Warszawą i Olsztynem.
Pociąg TLK Wyczółkowski relacji Lublin – Świnoujście połączy Wrocław ze Szczecinem, Zieloną Górą, Kielcami i Lublinem.
Grupa wagonów do Jeleniej Góry, dołączana do pociągu TLK Artus relacji Katowice – Gdynia, będzie uruchamiana jedynie w sezonie turystycznym.
Pociąg TLK Rozewie z Gdyni poprowadzi codzienną grupę wagonów do Polanicy Zdroju, natomiast grupa wagonów dotychczas kursująca do Żyliny kursować będzie w skróconej relacji do Bielska-Białej, a w sezonie turystycznym - do Zwardonia.
Grupa wagonów do Jeleniej Góry również będzie kursować jedynie w zimowym i letnim sezonie turystycznym. Skład IC Swarożyc pojedzie w skróconej relacji Wrocław – Szczecin zamiast Katowice – Świnoujście, jak dotychczas.
Obecnie, ze względu na epidemię koronawirusa, w pociągach przewoźnika może być zajętych jednocześnie co najwyżej 50 proc. miejsc siedzących. W pociągach obowiązuje zaostrzony rygor sanitarny.
Źródło: PKP Intercity