Okolice szybu Krystyna w Bytomiu Szombierkach zmieniły się nie do poznania. Na dawnych nieużytkach powstało pole golfowe, a tuż obok wyrasta osiedle domków jednorodzinnych.
Niezwykłe walory tego miejsca zostały wyeksponowane w projekcie inwestycji. Postindustrialny charakter terenów pozwala na stworzenie nowej przestrzeni miejskiej o wyjątkowych cechach łączących tradycję z nowoczesnością.
Elementem wyróżniającym inwestycję jest pełnowymiarowe pole golfowe jako przestrzeń publiczna między planowanymi obiektami komercyjnymi (usługowymi i handlowymi) a istniejącymi obiektami sportowymi (hala sportowa, stadion) w najbliższym otoczeniu budowanych osiedli. W środkowej części pola golfowego, tuż przy stawie, powstanie dom klubowy i restauracja. Miejsce to, nazywane przez graczy 19. dołkiem, stanie się idealnym miejscem do spotkań towarzyskich i uzupełni ofertę kompleksu.
Inwestycje w toku
Pole golfowe i dom klubowy
Spoiwem całej inwestycji, dającym Szombierkom całkiem nowy wyraz, jest pełnowymiarowe, 18-dołkowe pole golfowe. Docelowo jego tereny będą się rozciągać na pograniczu Bytomia, Rudy Śląskiej oraz Świętochłowic i zajmą obszar około 60 hektarów. Pole golfowe oddawane będzie do użytku następującymi etapami: - driving range – wydzielony obszar pola, który służy graczom do nauki gry oraz rozgrzewki wraz z zadaszoną strzelnicą – czerwiec 2011, - 3 pierwsze dołki i obszary treningowe (putting green, pitching green, chipping green) – jesień 2011, - 6 kolejnych dołków – wiosna 2012, - dom klubowy i restauracja o nowoczesnej architekturze z przeszkleniami oraz pięknym widokiem na pole i malowniczy staw – 2012.
Wieża szybu Krystyna
Zabytkowy budynek wieży wyciągowej szybu Krystyna stanowi ważny element pejzażu miejskiego, zamykający osie widokowe na przedłużeniu ulic Dworcowej, Kolejowej oraz Powstańców Warszawskich. Koncepcja zagospodarowania tego obszaru, obejmuje stworzenie centrotwórczej przestrzeni publicznej z obiektami usługowo-handlowymi.
Wyremontowana wieża wyciągowa szybu Krystyna zostanie zaadaptowana na centrum naukowe lub park technologiczny. Ideą przedsięwzięcia jest przybliżenie dorobku Górnego Śląska oraz świata nauki. Na szczycie wieży planuje sie utworzenie urokliwej kawiarni z tarasem widokowym. Wokół szybu zaprojektowano atrakcyjne tereny rekreacyjne w postaci parku industrialnego z pozostałościami urządzeń technicznych. Na obrzeżach parku zaproponowano centrum usługowo-handlowe oraz tereny przeznaczone na zabudowę biurową, co doskonale dopełni szeroki wachlarz funkcji tego obszaru.
Połączenie poprzemysłowego charakteru terenów z nowoczesnymi funkcjami planowanego obiektu tworzy jakość i klimat inwestycji, którego nie da się osiągnąć w nowym budownictwie.
Działki inwestycyjne
Właścicielem działek jest firma Armada Development SA, dla której priorytetem jest ich sprzedaż pod inwestycje handlowe i komercyjne przewidziane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, które uczynią Szombierki bardziej atrakcyjnymi. Atutem terenów jest nie tylko możliwość adaptacji, ale także dogodna lokalizacja. Nieruchomości znajdują się w centrum Bytomia, są bardzo dobrze skomunikowane, również dzięki komunikacji miejskiej. W bliskiej odległości jest dworzec kolejowy PKP oraz autobusowy.
Tak wygląda wizualizacja planów zagospodarowania terenów po kopalni Szombierki, powstanie tam nie tylko pole golfowe, ale również obiekty handlowe i usługowe.
Kompleks biurowy, centrum handlowe, osiedle mieszkaniowe oraz pole golfowe powstaną w Bytomiu, w ramach jednego z największych projektów deweloperskich na Śląsku. Armada Development, spółka zależna GC Investment, zagospodaruje blisko 100 hektarów pokopalnianych terenów w centrum miasta.
Rozłożony na cztery lata projekt rewitalizacji terenów dawnej kopalni Szombierki składać się będzie z kilku etapów. Duża część z nich zostanie przeznaczona pod inwestycje komercyjne.
100 hektarów pokopalnianych hałd wokół szybu Krystyna niebawem zamieni się w pole golfowe i osiedle domów. Krystalicznie czysta woda i malownicze tereny wokół szybu czynią go niezwykle atrakcyjnym. Inwestycja ma być gotowa na początku 2012 roku i pochłonie ok miliona euro.