[Chorzów] Insurekcja kościuszkowska w samym centrum miasta

Kajtman

Wprawdzie nie przeciwko Rosji i Prusom, ale o powstanie w gruncie rzeczy chodzi. Huta „Kościuszko” SA w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w Chorzowie przy ulicy Metalowców 13 oferuje inwestorom teren o łącznej powierzchni 46 ha. Generał Tadeusz Kościuszko niegdyś rozbudzał ducha walki. Teraźniejszym celem syndyka jest przede wszystkim sprzedaż terenów inwestycyjnych, ale przy okazji próba odbudowania przemysłowego ducha miasta.

 

Oferowane działki są własnością Skarbu Państwa w wieczystym użytkowaniu Huty Kościuszko. Przedmiotem oferty będą poprzemysłowe grunty, położone bezpośrednio w centrum miasta w obrębie ulic Nowej, Stacyjnej i Legnickiej. Na dogodną lokalizację składa się bardzo dobrze skomponowana sieć połączeń komunikacyjnych, drogowych i kolejowych.  W odległości ok. 300 m na zachód od prezentowanego terenu przebiega ul. Katowicka (droga krajowa nr 79), będąca jedną z głównych arterii komunikacyjnych aglomeracji śląskiej (trasa Bytom – Chorzów – Katowice – Sosnowiec). Ważniejsze połączenia drogowe w okolicy potencjalnej inwestycji to także Autostrada A1 i A4, łącząca teren z Krakowem czy Wrocławiem. Połączenie lotnicze zapewnia lotnisko w Katowicach – Pyrzowicach, położone w odległości ok. 30 kilometrów. Ponadto władze miasta finalizują prace projektowe obwodnicy Chorzowa, która od strony wschodniej będzie bezpośrednio przylegać do oferowanego na sprzedaż terenu.

 

Przetarg stanowi ogromną okazję dla miasta. Teren inwestycyjny spełnia wszystkie warunki, by przemysł mógł się na nim rozwinąć na nowo. Znajdujący się na terenie materiał może być z powodzeniem wykorzystany w trakcie realizacji inwestycji np. przy budowie ciągów komunikacyjnych, placów, parkingów i innych budowli ziemnych. Na obrzeżach oferowanego na sprzedaż terenu znajdują się przyłącza wszystkich mediów: gazu, energii elektrycznej, ciepła i wody. Region ciągle się rozwija, a w okolicy funkcjonują duże firmy, zajmujące się produkcją. To kolejny atut, który może przyciągnąć uwagę potencjalnego inwestora.

 

„Naszym zasadniczym celem jest znalezienie inwestora. Idealnie byłoby, gdyby inwestor w istotny sposób nawiązywał do przemysłowej tradycji Chorzowa i całego Śląska. Zależy nam na tym, aby dzięki oferowanym na sprzedaż terenom w Chorzowie odrodził się przemysł i powstały nowe miejsca pracy. Dzięki temu część chorzowian nie musiałaby szukać zatrudnienia poza miastem, gdyż zajęcie znaleźliby na miejscu” – mówi Przemysław Zalewski, syndyk zarządzający majątkiem Huty Kościuszko.

 

O tym, że oferowany na sprzedaż teren jest przyjazny inwestycjom, przekonali się właściciele firm, stanowiących bezpośrednie sąsiedztwo Huty Kościuszko. Nieruchomość jest położona w otoczeniu zabudowy produkcyjnej i magazynowej. Arcelor Mittal podbudował na tym terenie rangę lidera na światowym rynku w dziedzinie wyrobów stalowych. O swoją przyszłość nie martwią się także przedstawiciele pozostałych, sąsiadujących z hutą firm, które powstały na należących niegdyś do niej terenach.

 

W przeszłości Huta Kościuszko była niezwykle ważnym miejscem na mapie Chorzowa. Zakład dawał pracę wielu rodzinom, świadczył o industrialnym charakterze miasta i stanowił kolebkę śląskiego przemysłu. Dziś po hucie pozostał w większości pusty i niezagospodarowany teren. Istnieje jednak szansa, by ta sytuacja uległa zmianie.

 

Przetarg zostanie ogłoszony do końca bieżącego roku.