REKLAMA

Opinie o [Częstochowa] Elektrociepłownia "Fortum" (2)

Napisz komentarz
Anna Maria
Już niebawem dobiegnie końca budowa nowej elektrociepłowni Fortum w Częstochowie. Wartość obiektu budowanego przez koncern energetyczny Fortum oszacowano ok. 130 mln euro. Będzie to najnowocześniejsza elektrociepłownia w kraju - spełniać ma wszystkie normy środowiskowe, jak i technologicznie. Inwestycja zaspokoi energetyczne potrzeby miasta.

Elektrociepłownia Fortum w Częstochowie powstaje na terenie przylegającym do istniejącej ciepłowni Rejtan. Projekt inwestycji stworzył finlandzki koncern, który został inwestorem Przedsiębiorstwa Energetycznego Systemy Ciepłownicze w Częstochowie.

Całkowita, planowana moc nowej elektrociepłowni wynosić ma około 120 megawatów cieplnych oraz 64 elektrycznych. Elektrociepłownia opalana będzie węglem oraz biopaliwem - wyposażona w nowoczesny kocioł fluidalny ze złożem cyrkulacyjnym. Roczne zapotrzebowanie na biomasę wyniesie 50 tys. ton. Inwestycja zwrócić się ma w ciągu dwóch, trzech lat. Warto podkreślić też, iż obiekt emitować będzie najmniej dwutlenku węgla na jednostkę wyprodukowanej energii.

7899.fullsize.jpg

Inwestycja służyć ma lepszej obsłudze lokalnego rynku w ciepło - energia cieplna będzie dostarczana w te rejony, które dotychczas cierpiały na jego brak, m.in. okolice ul. Krakowskiej. Poza tym elektrociepłownia Fortum będzie dostarczała też ciepłą wodę na obszarze, gdzie jej nie było, a także energię cieplną przez cały rok tzn., jeśli ktoś będzie miał potrzebę ogrzania się np. w letnich miesiącach. Elektrociepłownia będzie sprzedawać także energię elektryczną, głównie lokalnym odbiorcom przemysłowym i sieciom krajowym.

Planowane zakończenie inwestycji to IV kwartał 2010 roku.
Anna Maria
Elektrownia Fortum, będzie jedną z najnowocześniejszych tego typu instalacji w Polsce. Zakład będzie dysponował mocą 120 megawatów cieplnych i 64 elektrycznych. Docelowo będzie korzystał w 25% z biomasy i 75% z węgla. Wartość inwestycji szacuje się na ponad 130 mln euro.
REKLAMA