Dawna remiza na wrocławskim Brochowie przejdzie rewitalizacjęfot. investphoto.pl

Dawna remiza na wrocławskim Brochowie przejdzie rewitalizację

REKLAMA
Nieruchomość przy ulicy Chińskiej 5a nabyło biuro wrocławskiego architekta, Zbigniewa Maćkowa, Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o. W zabytkowej remizie mają powstać mieszkania na wynajem dla par. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.
Zbigniew Maćków od kilku tygodni prosił Radę Osiedla Brochów o spotkanie. 26 września, podczas siódmej sesji rady, poinformował, że jego biuro zakupiło od miasta dawną remizę strażacką przy ul. Chińskiej 5a. Po rewitalizacji, znajdą się w niej mieszkania dla par pod wynajem. Będą miały do dyspozycji ogród, a w dolnej części budynku – część wspólną.
Budynek jest aktualnie zabezpieczony, zostało naprawione poszycie dachu, który miał dziurę metr na metr. W piwnicy lała się woda, ponieważ pękła rura i przyłącze wody, którego nikt nie kontrolował. Oczyszczono również śmieci i stare, gnijące meble, zabezpieczono wszystkie otwory i nowe zamki, oraz ogrodzono i wywieszono tabliczki ostrzegawcze. W tej chwili porządkowane są tereny zielone i śmieci – informuje RO.
Pierwsze dwa mieszkania znajdą się w wyremontowanej wieży. Prace mają ruszyć późną jesienią bądź wczesną zimą i potrwają najdłużej rok. Przybudówka do piekarni zostanie zburzona. Aktualny plan przewiduje odzyskanie oryginalnego wejścia.
FB

Do trzech razy sztuka

Miasto trzykrotnie próbowało sprzedać działkę o powierzchni 1200 mkw., zabudowaną budynkiem o powierzchni użytkowej 580 mkw., złożonym z czterech części: czterokondygnacyjnej, podpiwniczonej z parterową przybudówką, dwukondygnacyjnej, niepodpiwniczonej oraz parterowej, niepodpiwniczonej. Pierwszy raz – w sierpniu 2015 roku za 740 tys. zł.
Nieruchomość przeznaczona pod zabudowę wielorodzinną i usługi kolejny raz pod młotek poszła w grudniu tego samego roku, z obniżoną ceną do 592 tys. zł. Finalny okazał się trzeci przetarg na budynek ujęty w wykazie zabytków miasta. Został rozstrzygnięty w czerwcu 2016 roku, z ceną wywoławczą 518 tys. zł.
REKLAMA
Zgodnie z wytycznymi miejskiego konserwatora zbytków we Wrocławiu, ze względu na ujęcie obiektu w gminnej ewidencji zabytków wyklucza się możliwość jego rozbiórki. Budynek podlega ochronie konserwatorskiej w zakresie kompozycji bryły, geometrii dachu i rodzaju pokrycia dachu. Brak jest przeciwwskazań w zakresie remontu elewacji i przebudowy wnętrz budynku z możliwością zaadoptowania na mieszkania wraz z usługami w parterze. Remont należy przygotować w oparciu o zapisy mpzp – zastrzegają urzędnicy.
UM Wrocławia

Od wieży ciśnień po mieszkania dla par

Zbigniew Maćkow na spotkaniu z radnymi przedstawił historię obiektu. Jego wieża pełniła przez 5-6 lat funkcję wieży ciśnień.
Obiekt remizy został zaplanowany jako uzupełnienie do robotniczego osiedla kolejowego z 1896 roku, żeby zostało zasilone w wodę. Było to konieczne, ponieważ lokalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które stawiało osiedle kolejowe, było w konflikcie z władzami gminy, które nie chciały osiedla przyłączyć do wieży ciśnień stojącej na Brochowie – piszą radni w sporządzonej notatce z wizyty architekta.
W 1929 roku dach zmieniona na czterospadowy, a samą wieżę rozbudowano. Dodano do niej elementy wystroju, a całości nadano jeden tynk. Parter przeznaczono na siedzibę straży pożarnej, natomiast na piętrze biura, a następnie duża łaźnia miejska. Po powstaniu niedaleko Brochowa innej remizy, nieruchomość przy Chińskiej 5a tę funkcję utraciła. Po wojnie została zapasową remizą i magazynem.
Będziemy przekazywać więcej informacji na temat obiektu. Planujemy również uruchomić wystawę w wieży ciśnień dotyczącą jego historii – zapowiadają brochowscy radni.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA