Dworzec w Obornikach Śląskich zmieni swoje oblicze

Dworzec w Obornikach Śląskich zmieni swoje oblicze

dolnośląskie
REKLAMA

Kompleksowa modernizacja dworca wraz z rewitalizacją parku, a do tego zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa podróżnych, to główne założenia przebudowy dworca w Obornikach Śląskich. PKP S.A. rozstrzygnęły przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych.

 

W postępowanie przetargowym wzięło udział siedem firm. Komisja przetargowa za najkorzystniejszą uznała ofertę złożoną przez Budobratex Sp. z o.o. z Legnicy. Przebuduje ona dworzec w Obornikach Śląskich za prawie 5 milionów złotych. Planowany termin zakończenia inwestycji to wiosna 2015 roku.

 

Dworzec w Obornikach Śląskich został wybudowany w 1858 roku w stylu neoklasycystycznym z elementami neoromańskimi. Podczas inwestycji zostanie on kompleksowy wyremontowany, oczywiście z poszanowaniem dla elementów zabytkowych. Poprawie ulegnie estetyka obiektu, komfort i bezpieczeństwo podróżnych. Elewacja wraz z detalem architektonicznym, zostanie poddana renowacji. Budynek zyska nową iluminację. Odtworzona zostanie pierwotna kolorystyka dworca, a także taras dworcowy przylegający do południowej ściany budynku.

 

Kompleksową przebudowę przejdzie wnętrze dworca. W wysokiej części budynku, na parterze zostanie zlokalizowana część  służąca obsłudze podróżnych oraz pomieszczenia komercyjne. Wyremontowany zostanie hol, gdzie pojawi się nowe oświetlenie, system informacji wizualnej (tablice z piktogramami) oraz mała architektura (nowe ławki i kosze na śmieci). Będzie on pełnił jednocześnie funkcję poczekalni, dlatego zarezerwowano w nim miejsce na ustawienie bankomatu i maszyn vendingowych. Przy wyjściu na perony z holu znajdą się kasy biletowe, a po przeciwnej stronie dworcowe toalety, w tym te dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Powstanie również pomieszczenie dla matki z dzieckiem. 

 

REKLAMA

W części, gdzie dawniej mieściła się dworcowa restauracja i w łączniku na parterze będzie mieścić się  biblioteka miejska (wypożyczalnia, czytelnia, biblioteka, pokój dziecięcy, stanowiska komputerowe, biura, zaplecze socjalne). Zajmie ona również część przebudowanych piwnic, gdzie powstanie sala konferencyjno-wystawowa.

 

W ramach przebudowy dworca zostanie wymieniona stolarka okienna i drzwiowa, instalacje, a także zamontowany nowoczesny system monitoringu.

 

Rewitalizację przejdzie położony przy dworcu park, gdzie odtworzone zostaną trejaże i grota skalna oraz pojawią się nowe lampy, ławki i kosze. Uporządkowana zostanie zieleń parkowa i pojawią się nowe ścieżki oraz plac zabaw dla dzieci. Po drugiej stronie dworca powstanie mini parking, z miejscami parkingowymi dla osób niepełnosprawnych. Przy dworcu pojawią się także stojaki na rowery. 

 

Inwestycja będzie finansowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetowych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA