Dworzec w Świebodzicach otwarty dla podróżnych

Dworzec w Świebodzicach otwarty dla podróżnych

dolnośląskie
REKLAMA

Pochodzący z drugiej połowy XIX wieku dworzec w Świebodzicach odzyskał dawny blask. Dziś (5.12) podróżnym został udostępniony hol dworca pełniący jednocześnie funkcję dworcowej poczekalni.

 

Kompleksowa przebudowa dworca w Świebodzicach rozpoczęła się w 2012 roku. Dzięki niej budynek wybudowany w 1869 roku odzyskał swoje historyczne piękno. Na razie podróżnym został udostępniony hol dworca i toalety. Kasy biletowe zostaną uruchomione na świebodzickim dworcu na początku przyszłego roku w związku z wprowadzeniem nowych połączeń kolejowych. Obecnie trwają rozmowy z Urzędem Miasta Świebodzice, który planuje w pozostałej części parteru dworca zlokalizować siedzibę Straży Miejskiej i placówkę kulturalną.

 

Dzięki inwestycji dworzec przeszedł prawdziwą metamorfozę. Całkowicie nową jakość, oczywiście z poszanowaniem dla elementów historycznych, zyskała przestrzeń obsługi podróżnych. Renowacji poddano hol obiektu, gdzie wymieniono posadzkę, pomalowano ściany i odrestaurowany zabytkowy kasetonowy strop oraz zamontowano całkowicie nowe oświetlenie. W holu pojawiły się ławki oraz nowy system informacji wizualnej (tablice z piktogramami). W części dworca służącej obsłudze podróżnych wybudowano nowe toalety, które dostosowano do obsługi osób niepełnosprawnych. Do dzisiejszych standardów dostosowano również pomieszczenie, gdzie w przyszłym roku otworzą się kasy biletowe Kolei Dolnośląskich.

REKLAMA

 

Historyczny blask odzyskała elewacja budynku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Na dworcową wieżę powrócił zegar. W całym obiekcie wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, która została wykonana na wzór historycznej. Dzięki wymianie poszycia dachowego oraz instalacji sanitarnych, elektrycznych, przeciwpożarowych poprawie uległy parametry techniczne obiektu. Z kolei zainstalowanie nowoczesnego systemu monitoringu z pewnością wpłynie korzystnie na bezpieczeństwa na dworcu i w jego bezpośrednim otoczeniu.

 

Przebudowa dworca w Świebodzicach była finansowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetowych. Jej wartość to 2,9 miliona złotych brutto. Dworzec będzie czynny codziennie od godziny 4 do 22.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA