Rusza przebudowa dworca w Jaworzynie Śląskiej

Rusza przebudowa dworca w Jaworzynie Śląskiej

dolnośląskie
REKLAMA

Wyremontowany, bezpieczny, komfortowy i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – taki będzie dworzec w Jaworzynie Śląskiej wiosną przyszłego roku. Polskie Koleje Państwowe S.A podpisały umowę z wykonawcą przebudowy dworca.
 

To kolejna inwestycja, którą Polskie Koleje Państwowe S.A. rozpoczną w tym roku na terenie Dolnego Śląska. Będzie ona realizowana w trybie projektuj i buduj. Firma Budowlana Eugeniusz Dota z Poznania zmodernizuje dworzec w Jaworzynie Śląskiej za prawie 6 milionów złotych. Pierwsze prace budowlane na dworcu ruszą do końca I kwartału tego roku. 

 

Inwestycja zasięgiem obejmie dworzec i plac dworcowy. Odnowiona zostanie elewacja dworca, która zyska nową iluminację. Gruntownej modernizacji zostanie poddana część związana z obsługą podróżnych. W holu pełniącym funkcję poczekalni wymienione zostaną posadzki, pomalowane ściany, pojawi się nowe oświetlenie, a także nowe ławki i kosze na śmieci.

 

Dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W posadzce pojawią się linie prowadzące z polami uwagi, które ułatwią poruszanie się po dworcu osobom niedowidzącym. Pomocna będzie dla nich również tablica wykonana w  języku Braille`a umieszczona przy wejściu do poczekalni. Nowością na dworcu będzie winda, za pomocą, której dostaniemy się z poziomu tunelu do holu, w którym będzie zlokalizowana poczekalni dworca. 

 

REKLAMA

Przebudowane zostaną pozostałe pomieszczenia w budynku. Znajdą się w nich biura, a także lokale, w których będą mieścić się Ośrodek Pomocy Społecznej i Pogotowie Ratunkowe. Na dworcu znajdzie się również kilka pomieszczeń komercyjnych. Poprawi się stan techniczny budynku. Planowana jest wymiana części stropów, dachu i wszystkich instalacji, a także stolarki okiennej i drzwiowej. Poprzez montaż nowoczesnego systemu monitoringu zwiększy się bezpieczeństwo na dworcu i w jego bezpośrednim otoczeniu. 

 

Metamorfozę przejdzie plac dworcowy. Uporządkowana zostanie zieleń przed budynkiem i wykonane nowe chodniki. W pobliżu budynku dworca pojawi się nowa mała architektura ławki, kosze, oświetlenie oraz stojaki na rowery. Wykonawca wymieni nawierzchnię parkingu, na którym znajdą się miejsca 22 miejsca postojowe.

 

Przebudowa dworca w Jaworzynie Śląskiej będzie finansowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetowych. 

 

Obecnie na Dolnym Śląsku dobiega końca przebudowy dworca w Legnicy. Latem zakończą się również prace modernizacyjne na dworcu w Brzegu Dolnym. Do końca I kwartału tego roku ruszą jeszcze prace przy przebudowie dworca w Obornikach Śląskich.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA