Elemental Holding planuje kolejną, wielką inwestycję w woj. śląskimPixabay

Elemental Holding planuje kolejną, wielką inwestycję w woj. śląskim

Orzech
Orzech
REKLAMA

Szykuje się kolejna wielka inwestycja w województwie śląskim. Polska Grupa Elemental Holding, światowy lider w branży recyklingu i urban miningu planuje kolejną inwestycję w tej części Polski.

Przypomnijmy, obecnie ten inwestor buduje w Zawierciu nowy, wielki, innowacyjny zakład recyklingu baterii litowo-jonowych. Będzie jednym z pierwszych i największych obiektów tego typu w Europie, o strategicznym znaczeniu dla elektromobilności. Budowa częściowo sfinansowana została przy wykorzystaniu środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Pozyskane w Zawierciu lit, kobalt, platyna, pallad czy rod będą mogły być ponownie wykorzystywane w procesach produkcji wartościowych metali, służących m.in. jako wsad do nowych baterii.

Na początku wakacji zakład ma zacząć normalną pracę. Proces dochodzenia do pełnego wykorzystania mocy produkcyjnych może potrwać 3-4 kwartały. Docelowo zakład będzie mógł poddać recyklingowi do 12 000 ton akumulatorów rocznie, co odpowiada zestawom akumulatorów około 28 000 elektrycznych aut.

Powstało już 120 miejsc pracy, a do końca br. ich ilość wzrośnie do 150.

Elemental Holding

Ta wielka inwestycja jest już na finiszu ale Elemental Holding już szykuje nowy projekt inwestycyjny w tej części województwa śląskiego.

REKLAMA

Elemental będzie w okolicach Zawiercia potrzebował w przyszłości kolejnych nowych pracowników. Spółka Elemental H2 Tech ma bowiem zbudować tam hutę miedzi i innych metali (litu, niklu i kobaltu), odzyskiwanych ze zużytego sprzętu elektronicznego. Przewidywane nakłady mają wynieść około 400 mln zł.

Elemental H2tech Sp. z o.o. – spółka należąca do Grupy Kapitałowej Elemental Holding Group otrzymała w 3 października 2023 r. roku od Katowickiej Specjalne Strefy Ekonomicznej decyzję o wsparciu dla przygotowywanego projektu budowy huty miedzi i metali szlachetnych, odzyskiwanych ze zużytego sprzętu elektronicznego, która ma powstać w Zawierciu. Pracę w nowej hucie ma znaleźć co najmniej 150 osób.

Łącznie wartość całego, trwającego 3 – 4 lata projektu w Zawierciu ma sięgnąć ok. 3 miliardów złotych.

O inwestorze:

Polska Grupa Elemental Holding jest światowym liderem w branży recyklingu i urban miningu. Grupa zajmuje się pozyskiwaniem surowców strategicznych w sposób zrównoważony i przyjazny dla środowiska. W skład działań Grupy wchodzi m.in. przetwarzanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, katalizatorów, obwodów drukowanych oraz metali nieżelaznych.

Grupa działa obecnie na ponad 30 rynkach i posiada 55 spółek zależnych, prowadzących ponad 50 zakładów zbiórki i przetwarzania odpadów. 30 z nich zlokalizowanych jest w Europie, a reszta m.in. w USA, Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w innych krajach Azji. Grupa zatrudnia ponad 1100 osób na całym świecie.

Zdjęcie główne w artykule: zdjęcie ilustracyjne.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA