Wielki zakład recyklingu baterii firmy Elemental w woj. śląskim gotowy! Elemental Holding

Wielki zakład recyklingu baterii firmy Elemental w woj. śląskim gotowy!

FILM
REKLAMA

W województwie śląskim powstał nowy, wielki, innowacyjny zakład recyklingu baterii litowo-jonowych. Będzie jednym z pierwszych i największych obiektów tego typu w Europie, o strategicznym znaczeniu dla elektromobilności. Budowa częściowo sfinansowana została przy wykorzystaniu środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Elemental Strategic Metals – spółka należąca do Grupy Elemental – otworzyła 19 czerwca w Zawierciu (woj. śląskie) najnowocześniejszy w Polsce zakład odzysku strategicznych metali przemysłowych i szlachetnych z baterii Li-Ion pojazdów elektrycznych oraz z katalizatorów samochodowych i przemysłowych. Wartość inwestycji to 600 mln złotych. To przełomowy krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegu zamkniętego w naszym kraju. Elemental już zapowiada stworzenie kolejnych zakładów w Polsce i Europie.

Utworzono 120 miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników z Zawiercia i okolic, którzy obecnie przechodzą intensywne szkolenia. W 2025 r. planowane jest zwiększenie zatrudnienia do 150 osób.

Teren, który aktualnie objęty jest zagospodarowaniem, to 145 000 mkw. Powierzchnia działki, dedykowanej pod kompleks, wynosi 500 000 metrów kwadratowych. W nowym zakładzie Elemental, który zrealizował krakowski oddział Atlas Ward Polska, odzyskiwane będą metale przemysłowe i szlachetne z baterii i akumulatorów, wykorzystywanych m.in. w pojazdach elektrycznych, laptopach i telefonach komórkowych.

Pozyskane w Zawierciu lit, kobalt, platyna, pallad czy rod będą mogły być ponownie wykorzystywane w procesach produkcji wartościowych metali, służących m.in. jako wsad do nowych baterii.

Na początku wakacji zakład ma zacząć normalną pracę. Proces dochodzenia do pełnego wykorzystania mocy produkcyjnych może potrwać 3-4 kwartały. Docelowo zakład będzie mógł poddać recyklingowi do 12 000 ton akumulatorów rocznie, co odpowiada zestawom akumulatorów około 28 000 elektrycznych aut.

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji

Elemental zakończył pierwszy etap rekrutacji do swojej nowej fabryki w Zawierciu. Zespół HR firmy wspólnie z menedżerami przeprowadził intensywny proces selekcji, mający na celu znalezienie wyjątkowych talentów, które wspomogą dynamiczny rozwój firmy.

Elemental Strategic Metals zatrudnia w Zawierciu już 120 pracowników z Zawiercia i okolic. Firma planuje kontynuację rekrutacji, zwłaszcza na stanowiska operacyjne, takie jak pracownicy utrzymania ruchu i operatorzy urządzeń produkcyjnych.

W tym roku firma planuje zwiększyć liczbę pracowników o jeszcze około 30 osób. Docelowo pod koniec 2024 r. zespół będzie liczył około 150 osób.

REKLAMA

W toku procesu rekrutacyjnego Elemental musiał zmierzyć się z różnorodnymi wyzwaniami, szczególnie w kontekście poszukiwania pracowników o specjalistycznych kwalifikacjach.

– Chcieliśmy znaleźć osoby z doświadczeniem w branży metalurgicznej i chemicznej, posiadające zarówno kompetencje merytoryczne, jak i zaangażowane w pracę zespołową. Żeby pozyskać wykwalifikowanych pracowników, firma musiała podjąć dodatkowe wysiłki. Zatrudnienie ponad 100 osób wymagało od nas wielu godzin pracy, setek rozmów kwalifikacyjnych oraz wykorzystania różnorodnych kanałów rekrutacyjnych, od tradycyjnych ogłoszeń po współpracę z agencjami rekrutacyjnymi. – wyjaśnia Adam Klyszcz, HR Manager spółki Elemental Strategic Metals.

Aby sprostać wyzwaniom rekrutacyjnym, Elemental zastosował wielotorową strategię działania

Oprócz wykorzystania tradycyjnych źródeł rekrutacyjnych firma posłużyła się też nośnikami reklamy zewnętrznej na przystankach i autobusach miejskich w Zawierciu oraz publikowała oferty pracy na platformach rekrutacyjnych online.

Dodatkowo, wsparcie doświadczonej firmy rekrutacyjnej oraz bliskość dwóch politechnik w Katowicach i w Częstochowie, umożliwiły firmie znalezienie odpowiednich kandydatów na stanowiska specjalistyczne.

– Stawiamy na kompetencje merytoryczne i zaangażowanie pracowników. Chcemy, aby nasi pracownicy czuli się dobrze w miejscu pracy i mieli możliwość rozwijania swoich umiejętności. – podkreśla Adam Klyszcz.

– Jesteśmy firmą, która daje szansę na rozwój i realizację pomysłów. Nowoczesny zakład z wysoką kulturą techniczną jest miejscem, gdzie pracownicy mają szansę na spełnienie zawodowe i budowanie swojego miejsca pracy. – podsumowuje Adam Klyszcz.

Elemental Holding
Elemental Holding

O Grupie Elemental:

Grupa Elemental to wywodzący się z Polski globalny gigant w dziedzinie „urban mining”, czyli „miejskiego górnictwa”, kluczowego elementu gospodarki obiegu zamkniętego. Grupa dąży do pozycji światowego lidera w pozyskiwaniu i zrównoważonym odzysku pierwiastków strategicznych, takich jak metale z grupy platynowców oraz z grupy miedzi, w sposób przyjazny dla środowiska. Grupa Elemental działa w 35 krajach na trzech kontynentach – w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Elemental dostarcza metale szlachetne z grupy platynowców pozyskane w procesie recyklingu odpadów w ramach różnych segmentów biznesowych, co zwiększa dostępność surowców takich jak metale ziem rzadkich. Dodatkowo działalność Grupy obejmuje recykling metali nieżelaznych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA