Dwie koreańskie firmy chcą zainwestować w Złotoryiźródło: Autor: Thor - Fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33809198

Dwie koreańskie firmy chcą zainwestować w Złotoryi

Orzech
Orzech
REKLAMA
Firma SungEel HiTech z Korei Południowej chce wybudować w Złotoryi, na Dolnym Śląsku instalację do recyklingu wadliwych baterii i modułów litowo-jonowych z podwrocławskiej fabryki LG Energy Solution. Inwestor współpracuje przy planach tego przedsięwzięcia z innym koreańskim gigantem, firmą POSCO, jednym ze światowych liderów przetwórstwa stali.
Na realizacji całego przedsięwzięcia bardzo zależy fabrykom LG Energy Solurtion zlokalizowanym w podwrocławskich Biskupicach Podgórnych, które wytwarzają baterie do samochodów elektrycznych.  W procesie ich produkcji powstają odpady: wadliwe baterie, płytki katodowe i anodowe, itp. W Polsce nie ma obecnie zakładu, w którym można by je utylizować, tzn odzyskać do dalszego przetwarzania cenne surowce takie jak kobalt, nikiel, mangan, lit czy grafit. LG Energy Solution z konieczności wysyła wszystkie swoje odpady za granicę, co powoduje dodatkowe, spore koszty.
Zakład w Złotoryi według planów inwestorów będzie przetwarzał wyłącznie baterie i moduły ogniw litowo-jonowych z LG Energy Solution (do 20 tys. ton rocznie). 
REKLAMA
Koreański koncern POSCO specjalnie dla tej inwestycji w Polsce założył spółkę Poland Legnica Soucing Center, która prowadzi z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną rozmowy w sprawie zakupu terenu w złotoryjskiej podstrefie pod zakład SungEel HiTech.  Koreańczycy wpłacili na razie zaliczkę wymaganą w przetargu na zakup działek. Według Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego są to tereny przeznaczone pod przemysł i składy, np złomu
Dzięki inwestycji powstać ma minimum 50 miejsc pracy. Na razie nie są znane dokładne koszta całego przedsięwzięcia.

Komentarze (2)

Napisz komentarz
Niech budują(gość)
Niech budują .
ToMash(gość)
Warto dodać, inwestycja spotkała się ze sprzeciwem mieszkańców co poskutkowało wydłużeniem terminu na wydanie decyzji środowiskowej do 30 kwietnia.
REKLAMA