Dwie koreańskie firmy chcą zainwestować w Złotoryiźródło: Autor: Thor - Fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33809198

Dwie koreańskie firmy chcą zainwestować w Złotoryi

Orzech
Orzech
Chcesz dobrych darmowych teści? NIE BLOKUJ REKLAM
Firma SungEel HiTech z Korei Południowej chce wybudować w Złotoryi, na Dolnym Śląsku instalację do recyklingu wadliwych baterii i modułów litowo-jonowych z podwrocławskiej fabryki LG Energy Solution. Inwestor współpracuje przy planach tego przedsięwzięcia z innym koreańskim gigantem, firmą POSCO, jednym ze światowych liderów przetwórstwa stali.
Na realizacji całego przedsięwzięcia bardzo zależy fabrykom LG Energy Solurtion zlokalizowanym w podwrocławskich Biskupicach Podgórnych, które wytwarzają baterie do samochodów elektrycznych.  W procesie ich produkcji powstają odpady: wadliwe baterie, płytki katodowe i anodowe, itp. W Polsce nie ma obecnie zakładu, w którym można by je utylizować, tzn odzyskać do dalszego przetwarzania cenne surowce takie jak kobalt, nikiel, mangan, lit czy grafit. LG Energy Solution z konieczności wysyła wszystkie swoje odpady za granicę, co powoduje dodatkowe, spore koszty.
Zakład w Złotoryi według planów inwestorów będzie przetwarzał wyłącznie baterie i moduły ogniw litowo-jonowych z LG Energy Solution (do 20 tys. ton rocznie). 
Chcesz dobrych darmowych teści? NIE BLOKUJ REKLAM
Koreański koncern POSCO specjalnie dla tej inwestycji w Polsce założył spółkę Poland Legnica Soucing Center, która prowadzi z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną rozmowy w sprawie zakupu terenu w złotoryjskiej podstrefie pod zakład SungEel HiTech.  Koreańczycy wpłacili na razie zaliczkę wymaganą w przetargu na zakup działek. Według Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego są to tereny przeznaczone pod przemysł i składy, np złomu
Dzięki inwestycji powstać ma minimum 50 miejsc pracy. Na razie nie są znane dokładne koszta całego przedsięwzięcia.

Komentarze (2)

Napisz komentarz
Niech budują(gość)
Niech budują .
ToMash(gość)
Warto dodać, inwestycja spotkała się ze sprzeciwem mieszkańców co poskutkowało wydłużeniem terminu na wydanie decyzji środowiskowej do 30 kwietnia.
Chcesz dobrych darmowych teści? NIE BLOKUJ REKLAM
Chcesz dobrych darmowych teści? NIE BLOKUJ REKLAM