Działka o powierzchni 7 hektarów na skrzyżowaniu tras A4 i S3 w okolicach Złotoryi – zdaniem ekspertów z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), to jeden z najlepszych na Dolnym Śląsku terenów pod nowe inwestycje. Nieruchomość zakwalifikowała się do ścisłego finału tegorocznej edycji konkursu "Grunt na medal", organizowanego przez PAIiIZ.
Coraz niższe bezrobocie
A jeszcze dwa lata temu w Powiecie Złotoryjskim oscylowało wokół 30%, będąc jednym z najwyższych nie tylko na Dolnym Śląsku ale i w Polsce. Dziś Złotoryja i tereny wokół niej postrzegane są jako najprężniej rozwijający się subregion dawnego Województwa Legnickiego.
Borgers w budowie
Co najmniej 150 w pierwszym etapie i docelowo nawet 600 nowych miejsc pracy powstanie w Złotoryi dzięki inwestycji firmy Borgers Polska Sp. z o.o. Inwestor buduje nową fabrykę automotive na terenie tamtejszej podstrefy Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i zamierza zainwestować ponad 127 mln zł (w I etapie, a docelowo ponad 220 mln zł). Jest to największa nowa inwestycja zagraniczna w budowie, prowadzona aktualnie na terenie Powiatu Złotoryjskiego.
REKLAMA
Inni też postawili na Złotoryję
Także dwie inne firmy, zdecydowały się w ostatnich miesiącach na inwestycje w złotoryjskiej podstrefie: niemiecka Schneider Pojemniki Transportowe i polska Bisek-Asfalt.
Firma Schneider za ponad 36 mln zł planuje uruchomić pod Wilczą Górą produkcję specjalistycznych koszy i pojemników ze stali, przeznaczonych do transportowania oraz magazynowania gotowych wyrobów innych firm, głownie motoryzacyjnych. Spółka współpracuje m.in. z BMW, Volkswagen, Daimler AG, Bosch, Siemens i Continental.
Bisek-Asfalt to polska firma z siedzibą we Wrocławiu. Na terenie podstrefy Złotoryja spółka będzie produkowała i sprzedawała masy bitumiczne z różnego rodzaju kruszyw i asfaltu. Właściciel firmy Michał Bisek zapowiada budowę w Złotoryi jednego z najnowocześniejszych zakładów tej branży w Polsce. Rozruch wytwórni jest zapowiadany pod koniec bieżącego roku.