Dolny Śląsk: Koreańska firma SungEel HiTech inwestuje pod Brzegiem Dolnymźródło: pixabay.com

Dolny Śląsk: Koreańska firma SungEel HiTech inwestuje pod Brzegiem Dolnym

Orzech
Orzech
REKLAMA
Koreański inwestor wybuduje w Bukowicach pod Brzegiem Dolnym zakład zajmujący się odzyskiwaniem cennych pierwiastków ze zużytych baterii i modułów litowo-jonowych. Inwestycję do Polski, na Dolny Śląsk przyciągnęła inna firma z Korei Południowej - LG Energy Solution (dawniej LG Chem), która zajmuje się m.in. produkcją baterii i ma ambitne plany rozwoju w związku z coraz większą sprzedażą samochodów elektrycznych. Pod Wrocławiem, w Biskupicach Podgórnych, w gminie Kobierzyce posiada największy kompleks fabryk baterii do aut elektrycznych w Europie.
SungEel HiTech planuje etapować swoją inwestycję w gminie Brzeg Dolny. Ma w planach dalszy rozwój i podzieliła całe przedsięwzięcie na trzy etapy. Wybudowana zostanie instalacja do recyklingu wadliwych baterii i modułów litowo-jonowych z podwrocławskiej fabryki LG Energy Solution. Na razie nie są znane koszta całego przedsięwzięcia ani dokładana ilość miejsc pracy, jaka powstanie dzięki tej inwestycji. 
Warto podkreślić, że w połowie 2021 roku SungEel HiTech otwarł nowy globalny zakład recyklingu zielonych baterii w Bátonyterenye na Węgrzech i utworzył 100 miejsc pracy. Zainwestował w niego 25,7 mln euro. W zakładzie recyklingu w Bátonyterenye firma SungEel Hitech Hungary Kft. wykorzystuje głównie odpady z fabryki baterii Samsung SDI w Göd. Dzięki nowemu obiektowi dotychczasowa roczna ilość recyklingu 7 000 ton rozładowanych akumulatorów litowo-jonowych i złomu może wzrosnąć o 50 000 ton rocznie 
REKLAMA
Dodatkowo jest duża szansa, że SungEel HiTech przyciągnie kolejnych inwestorów do gminy Brzeg Dolny i na Dolny Śląsk. Są już prowadzone zaawansowane rozmowy dotyczące ściągnięcia następnej firmy w te okolice.
Na realizacji całej inwestycji bardzo zależy fabrykom LG Energy Solurtion zlokalizowanym w podwrocławskich Biskupicach Podgórnych, które wytwarzają baterie do samochodów elektrycznych. W procesie ich produkcji powstają odpady: wadliwe baterie, płytki katodowe i anodowe, itp. W Polsce nie ma obecnie zakładu, w którym można by je utylizować, tzn odzyskać do dalszego przetwarzania cenne surowce takie jak kobalt, nikiel, mangan, lit czy grafit. LG Energy Solution z konieczności wysyła wszystkie swoje odpady za granicę, co powoduje dodatkowe, spore koszty.
Zakład w Bukowicach według planów inwestorów będzie przetwarzał wyłącznie baterie i moduły ogniw litowo-jonowych z podwrocławskiej fabryki LG Energy Solution (do 20 tys. ton rocznie). 

Komentarze (4)

Napisz komentarz
mih(gość)
Zielona energia, Zielone baterie > do recyklingu wadliwych baterii i modułów litowo-jonowych z podwrocławskiej fabryki LG Energy Solution. Czyli produkcja tych eko pojazdów zanim wyjadą już generuje syf i śmiecie jeśli na porcesie produkcji są tworzone wadliwe baterie to może zmusić producenta do poprawy i wyeliminowaniu błędów? Potem się dziwicie że wasze domy płoną bo bateria ekspolodowała i spaliła dom, czy podobny temat z nowymi blokami które spłoneły w waszawie i ludzie stracili mieszkania i musieli szukać lokali zastepczych. Ekosciema jeszcze nie użyte a już śmieć.
Rokiciarz(gość)
@
vampir
(gość)
bedzie toksyczny smietnik w Powiecie Wolowskim, ciekawe dlacego nie inwstuja w Biskupicach, obok LG??
Rokita to co niby ? Syfiajewo przyciąga syfiajewo ha ha powiat Wołowski pieprzone komuchy co wszystkim żrą z ręki ale coś za coś przemysł chemiczny rozkwita ...
Orzech
Vampir - bo działki w gminie Kobierzyce są znacznie, znacznie droższe.
vampir(gość)
bedzie toksyczny smietnik w Powiecie Wolowskim, ciekawe dlacego nie inwstuja w Biskupicach, obok LG??
REKLAMA