EPEC inwestuje w ElbląguMateriały prasowe

EPEC inwestuje w Elblągu

Orzech
Orzech

Nowa elektrociepłownia, farma fotowoltaiczna, likwidacja węzłów grupowych – to najważniejsze inwestycje, które realizuje Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Są one spójne z kierunkami rozwoju Elbląga oraz polityką ciepłowniczą kraju i UE. Prace są zaawansowane, a finansowanie – między innymi z zewnętrznych programów i dotacji.

Inwestycje, które prowadzi EPEC, wynikają ze strategii spółki na lata 2021-2025. Dokument określa główne kierunki rozwoju przedsiębiorstwa i są to m.in. modernizacja i rozbudowa sieci ciepłowniczej oraz budowa ekologicznych jednostek wytwórczych. Będą one spełnione poprzez budowę źródła ciepła skojarzonego z produkcją energii elektrycznej i magazynu ciepła, budowę farmy fotowoltaicznej, likwidację węzłów grupowych wraz z modernizacją sieci ciepłowniczych oraz rozbudowę infrastruktury OZE (odnawialne źródła energii).

– Celem strategicznych inwestycji, które w tym momencie realizujemy w EPEC, jest przede wszystkim poprawa efektywności energetycznej i ekonomicznej spółki. Chcemy być bardziej ekologiczni i korzystni cenowo dla klientów – wyjaśnia Andrzej Kuliński, prezes EPEC. – Prace są zaawansowane. Zbliżamy się do końca najdłużej trwającego etapu, czyli zgromadzenia potrzebnej dokumentacji i pozwoleń. W roku 2023 planujemy oddać do użytku farmę fotowoltaiczną. Do końca roku 2025 planujemy ukończyć budowę nowego źródła ciepła oraz zakończyć projekt likwidacji stacji grupowych. Koszt tych inwestycji wyniesie około 97 mln zł. Rozbudowę infrastruktury OZE najpóźniej rozpoczniemy po roku 2025, jednak i dla tego projektu też już kompletujemy dokumentację.

REKLAMA