REKLAMA

HRE Investments

Inwestycje HRE Investments

Artykuły o HRE Investments

W Polsce skurczyła się oferta mieszkań na sprzedaż
Październik przyniósł kolejne złe informacje na temat liczby mieszkań, których budowę rozpoczęli deweloperzy. Gorzej jest też z wydawanymi pozwoleniami na budowę. Z drugiej strony już od kilku miesięcy odbudowuje się sprzedaż mieszkań. Splot tych czynników sprzyja kurczeniu się oferty dostępnej w biurach sprzedaży deweloperów.
Jak elektrownie atomowe w Polsce wpłyną na ceny nieruchomości?
10% – o tyle mogą spaść ceny nieruchomości, gdy pojawi się informacja o budowie elektrowni atomowej w ich pobliżu. Gdy jednak elektrownia faktycznie powstanie, to ceny idą w górę. Trudno się temu dziwić – wielomiliardowe inwestycje potrafią zmienić jakość życia okolicznych mieszkańców. Dla niektórych może to być interes życia.
NBP: Wzrosty cen mieszkań w Polsce zaczęły hamować
Za mieszkania w największych miastach trzeba płacić o prawie 14% więcej niż przed rokiem – wynika z najnowszych danych NBP. Wzrosty cen utrzymują się wciąż w większości badanych miast. Kupujących może cieszyć jednak to, że dynamika zmian zmalała. Kolejne miesiące powinny przynieść ponadto kontynuację tego trendu, a w 2023 roku nie można wykluczyć nawet drobnej korekty – ocenia HRE Investments.
W Polsce deweloperzy tną nowe budowy już od trzech kwartałów
Wrzesień był kolejnym miesiącem, w którym deweloperzy ograniczali liczbę rozpoczynanych budów. Przy tym coraz więcej projektów ma swój finał, a lokale są przekazywane nabywcom. Te dwa czynniki powodują, że w Polsce powoli zmniejsza się liczba prowadzonych inwestycji mieszkaniowych.
Polski rynek najmu jest niepokojąco przeludniony
Aż 59% najemców w Polsce mieszka w za małym mieszkaniu – tak przynajmniej sugerowały dane Eurostatu za 2021 rok. Widząc to co dziś dzieje się na tym rynku spokojnie można dodać do tego wyniku kilka dodatkowych punktów procentowych. To jeden z najgorszych wyników w Europie.
Wrzesień przyniósł kolejne podwyżki stawek czynszów najmu mieszkań w Polsce
Wrzesień przyniósł kolejne podwyżki stawek czynszów najmu – wynika z szacunków HRE Investments. Wciąż popyt ze strony lokatorów jest większy niż oferta mieszkań na wynajem. Sytuacja może się jeszcze pogorszyć, a gdyby tego było mało, to rozwiązań problemów szuka się niekoniecznie tam gdzie one leżą.
W 2024 roku w Polsce powstanie niepokojąco mało nowych mieszkań
W Polsce brakuje wciąż około 2 mln mieszkań, a ostatnie miesiące przynoszą coraz gorsze dane z sektora budownictwa mieszkaniowego. Buduje się coraz mniej. Wyraźnie zwolniliśmy w nadrabianiu zaległości mieszkaniowych. Sierpień przyniósł nam w tym obszarze szczególnie złe dane.
Deweloperzy wstrzymują sprzedaż mieszkań w Polsce
Nie tylko kupujących jest dziś na rynku mieszkaniowym mniej. Ostatnie zawirowania powodują też, że chęć do sprzedawania mieszkań spadła i to zarówno po stronie indywidualnych właścicieli, jak i po stronie deweloperów. Efektem tego zawieszenia jest kumulacja popytu. Pod koniec 2022 roku ceny mieszkań w największych miastach w Polsce będą o od 7% do 12% wyższe niż pod koniec 2021 roku. W 2022 roku spadek liczby zawieranych transakcji względem bardzo wysokiego poziomu z 2021 roku (o około 15-25%) – wynika z najnowszego "Indeksu koniunktury na rynku nieruchomości w I kwartale 2022 roku", opracowanego przez HRE Investments.
Polska: Deweloperzy nadrabiają zaległości ze stycznia
Po niepokojąco słabych danych za styczeń, w lutym deweloperzy wyznaczyli kolejne rekordy. Dotyczy to szczególnie rozpoczynanych budów, z którymi w styczniu było krucho.
W styczniu deweloperzy postanowili wstrzymać się z rozpoczynaniem nowych inwestycji mieszkaniowych
Mimo, że w biurach sprzedaży deweloperów oferta jest przebrana, to w styczniu firmy te postanowiły wstrzymać się z rozpoczynaniem nowych inwestycji. Czas pokaże czy ta ostrożność nie odbije się im czkawką.
REKLAMA