Trwają prace związane z budową Terminala Instalacyjnego na potrzeby Morskich Farm wiatrowych w Świnoujściu. Inwestycja jest realizowana przez Budimex dla spółki Orlen Neptun. Zaawansowanie prac sięga 50%. Prace przebiegają zgodnie z planem.
Morska farma wiatrowa Baltic Power, wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power o mocy blisko 1,2 GW, zlokalizowana będzie 23 km od wybrzeża Bałtyku. W 2025 roku na farmie zostanie zamontowane 76 turbin wiatrowych Vestas o mocy 15 MW każda. Baltic Power posiada umowy z głównymi wykonawcami, które zabezpieczają cały łańcuch dostaw. Wśród kontrahentów są najbardziej doświadczeni dostawcy z sektora offshore wind, w tym firmy pochodzące z Polski.
W Świnoujściu na terenie przyszłego terminala instalacyjnego do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej w Świnoujściu rozpoczęły się prace czerpalne. Wykonują je holenderskie jednostki tj.: pogłębiarka „Vox Ariane” oraz jednostka wspomagająca „Maas”.
Bardzo dobra i ważna informacja dla młodych szczecinian. ORLEN Neptun uruchomi w Zespole Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie szkolenie dla osób zainteresowanych pracą na terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych.
W Łebie rozpoczęły się prace przy budowie bazy serwisowej, która będzie obsługiwać morską farmę wiatrową Baltic Power, wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power. Będzie to port macierzysty dla jednostek transportujących sprzęt i personel techniczny odpowiadający za utrzymanie inwestycji. Baza zatrudni łącznie około 60 pracowników i będzie obsługiwała farmę przez cały cykl jej życia, czyli minimum 25 lat.
Trwa budowa Terminala Instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu. W ciągu ostatnich miesięcy oczyszczono akwen portu, przeprowadzono niezbędne rozbiórki, przygotowano podbudowę i rozpoczęto budowę budynku warsztatowego i administracyjno-biurowego. Kontynuowane są prace nad przygotowaniem nabrzeży. Inwestycja ORLEN Neptun zostanie uruchomiona na początku 2025 r. Będzie to pierwszy tego typu terminal w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie.
Ostatnie dni obfitują w bardzo dobre wiadomości gospodarcze dla stolicy województwa zachodniopomorskiego. W ubiegłym tygodniu firma Vestas zapowiedziała budowę drugiej fabryki w Szczecinie a teraz kolejny potentat w branży offshore potwierdza zamiar budowy swojego zakładu. To hiszpańska firma Windar Renovables, która podpisała 16 stycznia br. z Zarządem Portów Szczecin i Świnoujście ostateczną umowę dzierżawy terenów położonych na Ostrowie Grabowskim. Tam zamierza zbudować fabrykę produkującą wieże wiatrowe.
Szczecin stoi przed ogromną szansą, aby zostać ważnym ośrodkiem dla branży związanej z Morską Energetyką Wiatrową. Jak pokazuje miniony rok słowa przekuwają się w czyny. Rok 2023 to początek nowych inwestycji, realizacji ważnych projektów i nowych inicjatyw. Sektor offshore faktycznie zaczyna być kluczowy dla rozwoju gospodarki i bezpieczeństwa naszego regionu. Poniżej przegląd najważniejszych wydarzeń dotyczących MEW.
Grupa Orlen uzyskała pięć nowych lokalizacji pod budowę morskich farm wiatrowych. – Nowe inwestycje będą miały moc ok. 5,2 GW, co pozwoli produkować czystą energię w ilości wystarczającej, aby zasilić ok. 8 milionów gospodarstw domowych – zapowiedział Robert Nowicki, prezes zarządu Orlen Neptun podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023.
Na Pomorzu Zachodnim rozpoczyna się budowa morskich farm wiatrowych. W porcie Szczecin-Świnoujście powstaje już pierwszy w Polsce terminal instalacyjny, który pozwoli na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych. W niedługiej przyszłości Szczecin ma stać się też głównym centrum produkcji zasadniczych składników dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wpłynie to między innymi na rynek pracy i wzrost zatrudnienia w regionie.