W sumie siedem ofert wpłynęło na prace projektowe dla ok. 3-kilometrowego odcinka torów Kolei Dużych Prędkości w Łodzi. Zmiany w projekcie mają nie tylko zminimalizować wpływ na przystanek na Retkini, ale także umożliwić mieszkańcom korzystanie z tej ważnej stacji nawet podczas budowy linii kolejowej.
PGE Baltica – należąca do Grupy PGE spółka z największym portfelem projektów morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – podpisała razem z CRIST i jej spółką celową WIKE oraz z Grupą Przemysłową Baltic list intencyjny, który zakłada współpracę przy projektowaniu i budowie jednostek instalacyjnych i serwisowych dla morskich farm wiatrowych. W ten sposób sygnatariusze listu podejmują działania na rzecz rozwoju lokalnego łańcucha dostaw dla branży offshore wind w Polsce.
Spółka Ocean Winds oraz należąca do PGE i Ørsted spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 podpisały umowę rezerwacyjną, która umożliwi wykorzystanie terminala T5 do budowy morskiej farmy wiatrowej BC-Wind z portfela Ocean Winds. Elektrownia Wiatrowa Baltica-2, która buduje morską farmę wiatrową Baltica 2, będzie dzierżawić przestrzeń portową w Gdańsku. Na powierzchni ponad 21 hektarów powstanie terminal instalacyjny T5. Zostanie on wykorzystany na etapie instalacji turbin dla projektu Baltica 2 w 2027 roku.
Na północy Polski, w województwie pomorskim planowana jest kolejna olbrzymia inwestycja. Do pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, licznych wielkich projektów offshore, inwestycji w gospodarkę morską, może dołączyć prawdziwy mega-projekt. Są plany realizacji Projektu „Kaszubia” – zielonego okręgu przemysłowego, którego siedziba ma zostać zlokalizowana w Gdyni.
Grupa NDI realizuje kontrakt na obszarze Terminala Kontenerowego Baltic Hub w Gdańsku. Budowa obejmuje wykonanie głębokowodnego Terminala T5, realizowanego na zlecenie spółki Istrana, spółki celowej Polskiego Funduszu Rozwoju.
Morska energetyka wiatrowa w Polsce zyskuje na znaczeniu, a projekt Baltica 2 stanowi istotny krok w kierunku transformacji sektora odnawialnych źródeł energii. PGE oraz Ørsted podpisały umowę na produkcję i dostawę dodatkowych konstrukcji stalowych dla fundamentów morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, których produkcja zostanie zrealizowana na terenie Polski.
W województwie śląskim realizowana jest kolejna wielka inwestycja. W Rybniku powstaje jedna z największych i najnowocześniejszych elektrowni gazowo-parowych w Europie, która już od 2027 roku zapewni dostawy prądu dla aż 2 milionów odbiorców. Projekt realizowany jest przez konsorcjum składające się z firm: Polimex Mostostal oraz Siemens Energy. Dzięki wartości projektu sięgającej około 3,6 miliarda złotych, elektrownia gazowa w Rybniku jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć energetycznych w Polsce.
Zniknie kolejna "dziura" w zabudowie najważniejszej i najbardziej reprezentacyjnej ulicy w Łodzi. Został ustalony docelowy wygląd kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 58, która zostanie odbudowana na miejscu budynku wyburzonego w 2009 roku, należącego uprzednio do Zakładu Energetycznego Łódź-Teren (później Polskiej Grupy Energetycznej S.A.). Inwestycja posiada opracowany projekt architektoniczno-budowlany oraz prawomocne i ostateczne pozwolenie na budowę.
Symbolicznym wbiciem łopaty oficjalnie rozpoczęły się prace budowlane przy bazie operacyjno-serwisowej w Ustce. Planowane oddanie do użytku nowoczesnych obiektów portowych to IV kwartał 2026 roku. Pierwszą morską farmą wiatrową obsługiwaną z Ustki będzie Baltica 2 – wspólny projekt PGE i Ørsted.
Na terenie zabytkowej elektrociepłowni EC Czechnica w podwrocławskich Siechnicach należącej do Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A., spółki PGE Energia Ciepła, trwają prace związane z cyfrową inwentaryzacją. To pierwszy etap przygotowań do kompleksowej rewitalizacji tego unikatowego obiektu poprzemysłowego.