Polska Grupa Energetyczna podpisała dwie umowy pożyczek z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w ramach KPO z limitem do ok. 12,1 mld zł. Polski koncern przeznaczy je na kolejne inwestycje.
PGE Baltica podpisała umowę z Korporacją Budowlana DORACO na budowę bazy operacyjno-serwisowej w Ustce. Nowoczesny obiekt, którego budowa ruszy wiosną tego roku, będzie kluczowym zapleczem operacyjnym dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
Spółka Centralny Port Komunikacyjny jest w zaawansowanej fazie odbiorów projektu budowlanego nowego terminala pasażerskiego. Jedną z kluczowych kwestii jest zasilanie portu lotniczego, które zostało pomyślane w ten sposób, by nie dopuścić do sytuacji, w której z powodu pożaru podstacji energetycznej port lotniczy zostałby wyłączony z użytkowania.
PGE Polska Grupa Energetyczna stawia na magazynowanie energii. Do 2035 roku PGE ma ambitne plany, które obejmują nowe magazyny o łącznej pojemności ponad 10 000 MWh. Wartość planowanych projektów może wynieść około 18 mld złotych. Obecnie najbardziej zaawansowaną inwestycją z segmentu magazynowania w Grupie PGE jest Magazyn Energii Elektrycznej Żarnowiec o mocy 262 MW i pojemności ok. 981 MWh, który zostanie przekazany do eksploatacji w 2027 roku.
W Gdańsku realizowane są kolejne dwie wielkie inwestycje. Na terenie Baltic Hub powstają dwa nowe terminale T3 i T5. Łączny koszt tych inwestycji wynosi ponad 3 miliardy złotych.
PGE Polska Grupa Energetyczna zawarła umowę z LG Energy Solution Wrocław na budowę Magazynu Energii Elektrycznej w Żarnowcu o mocy 262 MW i pojemności ok. 981 MWh. Wartość umowy wyniosła 1,555 mld zł brutto. Zakończenie budowy przewidziane jest na drugi kwartał 2027 roku.
PGE Baltica wybrał generalnego wykonawcę bazy serwisowej, która powstanie w Ustce, w województwie pomorskim. Została nim wybrana Korporacja Budowlana Doraco, która zaprojektuje w szczegółach i zbuduje nową infrastrukturę portową i budynki w Ustce, które składać się będą na bazę operacyjno-serwisową dla morskich farm wiatrowych.
Na terenie budowy elektrowni w Rybniku zakończony został montaż turbiny gazowej, która wraz z generatorem wyprodukuje około 593 MWe. To jedno z największych tego typu urządzeń w Europie, które od 2027 roku zapewni bezpieczne dostawy energii elektrycznej dla 2 mln odbiorców w Polsce.
Jedna z największych, strategicznych spółek skarbu państwa, Polska Grupa Energetyczna, chce inwestować w Ostrowie Wielkopolskim. PGE planuje ulokować w tym liczącym blisko 70 tysięcy mieszkańców mieście w woj. wielkopolskim, inwestycje o wartości około 4 miliardów złotych.
Powstający blok gazowo-parowy w Rybniku o mocy elektrycznej 882,9 MW będzie jednym z największych i najbardziej sprawnych bloków tego typu w Polsce i jednym z największych w Europie. Docelowo pokryje on zapotrzebowanie na energię elektryczną dla blisko 2 mln gospodarstw domowych.