Największy kontrakt w historii polskiego przemysłu stoczniowego wchodzi w decydującą fazę. Już 28 kwietnia w PGZ Stocznia Wojenna rozpocznie się budowa trzeciej fregaty programu Miecznik, która otrzyma nazwę Huragan. Uroczystość pierwszego cięcia blach będzie symbolicznym domknięciem etapu przygotowań do realizacji największego kontraktu okrętowego w historii polskiego przemysłu stoczniowego. Program rozwija się równolegle z pracami przy dwóch pozostałych jednostkach – Wichrze i Burzy, które znajdują się na różnych etapach budowy.
Politechnika Gdańska, Akademia Górniczo Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz PGZ Stocznia Wojenna podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie opracowania i produkcji autonomicznych dronów podwodnych zdolnych do pracy w roju. Rozwiązania typu dual-use mają znaleźć zastosowanie do celów militarnych, a także do monitorowania i ochrony podwodnej infrastruktury krytycznej.
PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni przeszła w ostatnim czasie jedne z największych modernizacji w swojej historii. Powstały nowe hale produkcyjne i biurowe, przebudowano drogi i place, co znacząco zwiększyło jej możliwości logistyczne i operacyjne. Generalnym Wykonawcą tych prac jest Grupa NDI.
Bardzo dobre informacje płyną z Gdyni. Należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Stocznię Wojenną w Gdyni czekają pracowite lata. Aktualnie realizuje ona m.in. zamówienia na dwie fregaty rakietowe w ramach programu Miecznik, a pod koniec listopada rozpoczęła fizyczne prace przy budowie okrętu Ratownik. W związku z realizowanymi kontraktami w ciągu kilkunastu miesięcy zatrudnienie w gdyńskiej stoczni wzrosło o połowę, a w planach jest rekrutacja kolejnych osób. Według zapewnień spółki, załoga Stoczni Wojennej w Gdyni może wkrótce liczyć łącznie nawet 1200 osób.
Grupa Przemysłowa Baltic należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., konsekwentnie odbudowuje polskie kompetencje stoczniowe - i robi to w wyjątkowym momencie, jakim jest 80-lecie Stoczni Gdańskiej. W gdańskich dokach zwodowano właśnie drugą nowoczesną jednostkę typu OPV, zaprojektowaną jako niskoemisyjną i energooszczędną, należącą do wciąż nielicznej grupy tego typu okrętów na świecie. Jednostki te wzmocnią bezpieczeństwo morskie i będą patrolować wody sojuszu NATO w ramach realizowanego przez rząd fiński programu Vartiolaiva 2025.
Południowokoreańska firma Hanwha Ocean inwestuje w Polsce. Ogłasza bezprecedensową inwestycję 100 mln USD w ramach programu Orka, która ma stać się motorem rozwoju przemysłu stoczniowego i gospodarki morskiej w Polsce. Program ma stworzyć ponad 1300 miejsc pracy, wzmocnić lokalne stocznie i łańcuchy dostaw, a także wygenerować środki dla sektora publicznego.
Na terenie PGZ Stoczni Wojennej trwa realizacja kolejnego etapu modernizacji infrastruktury – budowy nowoczesnego kompleksu magazynowego wraz z przebudową układu komunikacyjnego i systemów bezpieczeństwa. Inwestycja stanowi istotny element rozwoju potencjału produkcyjnego Stoczni.
W PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni realizowana jest kolejna duża inwestycja. Powstają nowoczesne obiekty kubaturowe, a istniejąca infrastruktura zostanie gruntownie przebudowana. Projekt obejmuje zarówno rozbudowę przestrzeni magazynowej, jak i poprawę bezpieczeństwa oraz funkcjonalności terenów stoczniowych. Generalnym Wykonawcą jest Grupa NDI.
Hala o wysokości aż 46 metrów, gigantyczne bramy, o wymiarach boisk koszykarskich czy suwnice, które są w stanie udźwignąć nawet 100 ton. To tylko niektóre z elementów dwóch nowych, strategicznych obiektów na terenie PGZ Stoczni Wojennej, a więc Hali Produkcyjnej oraz Hali Kadłubowej. Generalnym Wykonawcą jest konsorcjum składające się ze spółek NDI S.A., NDI SOPOT S.A. oraz Pekabex BET.
7 listopada 2024 roku PGZ Stocznia Wojenna podpisała z firmą budowlaną NDI S.A. umowę na realizację kluczowej inwestycji w ramach Programu Miecznik. Powstanie nowoczesny magazyn wraz z niezbędną infrastrukturą drogową, który umożliwi składowanie komponentów niezbędnych do budowy wielozadaniowych fregat – jednostek o imponujących gabarytach, które złożymy w kolejnych etapach projektu.