W ostatnich dwóch latach Polska dokonała znaczącego postępu w przygotowaniach do uruchomienia inwestycji w energetykę jądrową, wynika z najnowszego raportu kancelarii Baker McKenzie i Polityka Insight. Eksperci wysoko ocenili stan gotowości w obszarze regulacyjnym, społecznym i politycznym. Przyspieszenia wymagają przygotowania w zakresie technologicznym, inwestycyjnym i systemowym, zwłaszcza jeśli chodzi o pozyskiwanie wykwalifikowanej kadry.
Rząd planuje wprowadzić zmiany w harmonogramie wypłat wsparcia na budowę infrastruktury towarzyszącej elektrowni jądrowej. Kwota przeznaczona na te cele pozostaje bez zmian i wynosi 4,762 mld zł.
W Nowym Jorku, (we wtorek 4 marca - dop red. ) trzeciego dnia wizyty Pary Prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych, Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z kierownictwem firmy Westinghouse/Bechtel. To główni wykonawcy projektowanej w Polsce elektrowni jądrowej – liderem konsorcjum na etapie projektowania elektrowni jest Westinghouse, a w czasie budowy będzie Bechtel.
Rozpoczęcie prac przygotowawczych, kontynuacja badań geologicznych, negocjacje kluczowych umów i dalsze zabezpieczanie finansowania – to tylko niektóre z działań planowanych przez Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) na najbliższe miesiące. Będzie to naturalna kontynuacja intensywnych prac rozpoczętych przez spółkę w 2024 roku, m.in. pierwszych prac terenowych, zaawansowania procesu pozwoleniowego, zapewnienia finansowania czy projektowania elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino.
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podpisały trzyletnie umowy ramowe na 24 850 000 złotych na remonty, budowę i przebudowę lokalnych dróg w rejonie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w gminie Choczewo. Umowy zawarto z pięcioma polskimi firmami, w tym trzema z Pomorza.
Gdzie powstanie druga elektrownia jądrowa w Polsce? Jak poinformował we wtorek wiceminister przemysłu Wojciech Wrochna, rząd w 2026 roku zamierza podjąć decyzję o lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej. Jedną z preferowanych lokalizacji w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) będzie Konin.
Czy w centralnej części Polski, w Bełchatowie, w województwie łódzkim powstanie druga w Polsce elektrownia atomowa? Chcą tego Radni Sejmiku Województwa Łódzkiego, którzy przyjęli uchwałę, w której wyrazili poparcie dla lokalizacji elektrowni jądrowej w tej lokalizacji. Podkreślili, że jej budowa w regionie zapewni miejsca pracy i zminimalizuje społeczno-ekonomiczne skutki odchodzenia od węgla. Za przyjęciem stanowiska głosowali wszyscy obecni na sali radni.
We wtorek 7 stycznia Rada Ministrów zajmie się m.in. projektem zakładającym udzielenie ok. 60 mld zł publicznego wsparcia dla spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, czyli inwestora pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, której budowa planowana jest w województwie pomorskim, w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, w północnej części naszego kraju.
Wiodące francuskie podmioty finansowe Bpifrance Assurance Export i Sfil – przekazały Polskim Elektrowniom Jądrowym (PEJ) listy intencyjne w sprawie finansowania pomorskiej elektrowni na równowartość ponad 15 miliardów złotych (3,75 miliarda dolarów).
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) otrzymały od Export Development Canada (EDC) list intencyjny w sprawie potencjalnego wsparcia projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej kwotą o równowartości prawie 6 miliardów złotych (1,45 miliarda dolarów). EDC dołącza tym samym do grona zagranicznych podmiotów zainteresowanych finansowym wsparciem projektu elektrowni Lubiatowo-Kopalino. Wcześniej takie zainteresowanie wyraziły podmioty amerykańskie.