Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) dokonały oficjalnej notyfikacji projektu inwestycyjnego pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej do Komisji Europejskiej, zgodnie z obowiązkami przewidzianymi w Traktacie Euratom. Zgłoszenie obejmuje szczegółowy opis projektu, którego celem jest budowa nowoczesnej, bezpieczneji niskoemisyjnej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Równolegle toczy się proces notyfikacyjny dotyczący pomocy publicznej dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) odnotowują istotne zainteresowanie ze strony banków komercyjnych w związku z planowaną realizacją pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Spółka planuje rozpoczęcie procesu pozyskiwania finansowania na rynku komercyjnym w drugiej połowie bieżącego roku. Projekt, którego struktura zakłada pokrycie około 70% kosztów ze środków dłużnych, budzi zainteresowanie zarówno krajowych, jak i międzynarodowych instytucji finansowych.
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) pozyskały już listy wsparcia na ponad 70 procent zakładanej kwoty finansowania dłużnego. Zamiar i gotowość do zaangażowania swoich zasobów w projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce wyraziło dotąd 11 agencji kredytów eksportowych z Europy, Ameryki Północnej i Azji.
Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia wystosowało oficjalny list do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz komisji sejmowych, w którym domaga się wyjaśnień dotyczących kosztów, bezpieczeństwa oraz zasadności budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w Choczewie, w województwie pomorskim.
Idea repolonizacji staje się faktem także w przypadku budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. 60 mld zł, które z budżetu państwa przeznaczono na tę inwestycję, ma trafić w całości do polskich wykonawców. Premier Donald Tusk zapowiedział wsparcie polskich firm przy realizacji inwestycji takich jak budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
Zrobiono kolejny kroku ku budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. W poniedziałek 28 kwietnia, w obecności premiera Donalda Tuska i sekretarza USA ds. energii Chrisa Wrighta, podpisano umowę pomostową dotyczącą budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) wraz z konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse-Bechtel podpisały tzw. umowę pomostową (Engineering Development Agreement – EDA), która zapewnia ciągłość realizacji pomorskiego projektu jądrowego w ramach trwającej współpracy.
Polska zbliża się do kluczowego momentu w rozwoju energetyki jądrowej. Już w przyszłym tygodniu może dojść do podpisania umowy pomostowej dotyczącej budowy pierwszej elektrowni atomowej z udziałem Westinghouse i Bechtel.
Zrobiono kolejny ważny krok ku budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Nieruchomości w gminie Choczewo (województwo pomorskie), na których powstanie pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce, zostały przekazane w użytkowanie wieczyste spółce Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ). Wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz podpisała już stosowną umowę. PEJ reprezentowała Anna Jasińska, dyrektor pionu zezwoleń inwestycyjnych.
Budowa pierwszej elektrowni jądrowej to ogromne wyzwanie – zwłaszcza w kontekście ambitnego celu, aby 50% projektu zrealizowały polskie firmy. Ten projekt to także ogromna szansa dla firm, aby zaistnieć w kolejnych przedsięwzięciach energetycznych.
Umowa na zaprojektowanie elektrowni jądrowej z amerykańskim konsorcjum Westinghouse-Bechtel z września 2023 r., wygasła z końcem marca. Co dalej z realizacją tej wielkiej inwestycji?