Rekordowe wyniki polskich portów morskich za rok 2024 i ambitne plany inwestycyjne na kolejne lata to główne tematy konferencji ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka oraz wiceministra infrastruktury Arkadiusza Marchewki, która odbyła się 9 stycznia 2024 r. w Warszawie.
Kolejna wielka i bardzo ważna dla polskiej gospodarki inwestycja w Gdańsku. Port Gdański Eksploatacja S.A., jeden z kluczowych operatorów Portu Gdańsk, zrealizuje strategiczny projekt budowy terminalu agro, który znacząco zwiększy zdolności przeładunkowe i magazynowe portu. Inwestycja pozwoli podnieść roczną pojemność magazynową pięciokrotnie – do 152 tys. ton, a zdolności przeładunkowe wzrosną z 0,7 mln ton do 2,9 mln ton rocznie. Koszt tego wielkiego przedsięwzięcia wyniesie ok. 400 milionów złotych.
Przedsiębiorstwa z branży odnawialnych źródeł energii ogłaszają kolejne duże inwestycje na północy kraju. Będą potrzebowały ogromnych powierzchni do składowania elementów farm fotowoltaicznych i wiatrowych. To grupa najemców o bardzo specyficznych potrzebach, co być może skłoni deweloperów do budowania inaczej niż do tej pory – mówi Michał Rafałowicz, dyrektor regionalny w Newmark Polska.
Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie, błyskawicznie rozwija swoje trójmiejskie portfolio, wspierając rozwój całego regionu i zapewniając nowe miejsca pracy. Deweloper ruszył z budową w ramach projektu Panattoni Park Tricity East III, który po ukończeniu osiągnie 44 300 mkw., z czego 33 600 mkw. jest już wynajęte.
W pierwszym kwartale tego roku, gdy niektóre regiony zaczęły lekko hamować, Trójmiasto odnotowało kolejny spadek poziomu pustostanów – wolnej powierzchni brakuje zarówno w istniejących, jak i powstających budynkach. Zainteresowanie najemców nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.
Zakończyła się jedna z największych inwestycji Zarządu Morskiego Portu Gdańsk – projekt pn. "Modernizacja toru wodnego, rozbudowa nabrzeży oraz poprawa warunków żeglugi w Porcie Wewnętrznym".