Kolejna zagraniczna firma stawia mocno na Gdańsk. Międzynarodowy dostawca usług inżynieryjnych i IT rozwija swoją działalność w w tym mieście. Liczba ekspertów lokalnego oddziału już niebawem podwoi się, osiągając pułap 200 specjalistów. FERCHAU od blisko 60 lat realizuje projekty inżynieryjne na całym świecie. Bazując na pozytywnych doświadczeniach na Pomorzu i dynamicznym rozwoju w ostatnich latach, firma intensyfikuje swoje działania w Polsce – na czele z Gdańskiem.
Oferty w przetargu na zaprojektowanie, dostawę, montaż i uruchomienie Systemu Obsługi Bagażu (BHS – Baggage Handling System) dla Lotniska CPK złożyli: BEUMER Group Poland i Vanderlande Logistics (wcześniej Siemens Logistics). Każda z ofert składa się z trzech kwot netto za dostawę i montaż systemu BHS wyrażoną w euro oraz za utrzymanie i konserwację systemu w części podstawowej, czyli przez pięć lat, wyrażoną w złotówkach, a także opcję jej przedłużenia na kolejne pięć lat również wyrażoną w złotówkach.
Podczas posiedzenia Komisji Infrastruktury Rady Miasta Krakowa zaprezentowano aktualny stan zaawansowania prac nad przygotowaniem budowy metra. Zespół Zadaniowy ds. przygotowania Studium kierunków rozwoju metra w Krakowie złożony z ekspertów transportowych, urbanistycznych i finansowych – przekazał założenia powstającego przebiegu pierwszej linii oraz szeroki kontekst planistyczny całego projektu szynowego transportu w mieście.
W województwie śląskim realizowana jest kolejna wielka inwestycja. W Rybniku powstaje jedna z największych i najnowocześniejszych elektrowni gazowo-parowych w Europie, która już od 2027 roku zapewni dostawy prądu dla aż 2 milionów odbiorców. Projekt realizowany jest przez konsorcjum składające się z firm: Polimex Mostostal oraz Siemens Energy. Dzięki wartości projektu sięgającej około 3,6 miliarda złotych, elektrownia gazowa w Rybniku jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć energetycznych w Polsce.
W województwie śląskim realizowana jest kolejna wielka inwestycja. W Rybniku powstaje jedna z największych i najnowocześniejszych elektrowni gazowo-parowych w Europie, która już od 2027 roku zapewni dostawy prądu dla aż 2 milionów odbiorców. Sercem projektu jest gigantyczna, niemal 390-tonowa turbina gazowa, stanowiąca najważniejszy element przyszłego bloku energetycznego.
Enea Nowa Energia, spółka z Grupy Enea nabyła od European Energy sześć farm wiatrowych o łącznej mocy 83,5 MW, zlokalizowanych w woj. zachodniopomorskim. Wraz z farmami wiatrowymi, w ramach transakcji Enea przejmie także projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 25 MW na etapie „ready to build”. Wartość transakcji wyniesie maksymalnie 914 mln złotych.
Kolejna transakcja na rynku nieruchomości biurowych w Polsce. Fundusz private equity Greenstone sfinalizował przejęcie pozostałych 20% udziałów w budynku biurowym Format od firmy Torus, stając się jedynym właścicielem nieruchomości. Transakcja ta następuje po początkowym zakupie 80% udziałów budynku Format w maju 2024 roku. Podobnie jak w przypadku pierwszej transakcji, sprzedającego w tym procesie wspierali eksperci międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield.
Na terenie budowy elektrowni w Rybniku zakończony został montaż turbiny gazowej, która wraz z generatorem wyprodukuje około 593 MWe. To jedno z największych tego typu urządzeń w Europie, które od 2027 roku zapewni bezpieczne dostawy energii elektrycznej dla 2 mln odbiorców w Polsce.
Powstający blok gazowo-parowy w Rybniku o mocy elektrycznej 882,9 MW będzie jednym z największych i najbardziej sprawnych bloków tego typu w Polsce i jednym z największych w Europie. Docelowo pokryje on zapotrzebowanie na energię elektryczną dla blisko 2 mln gospodarstw domowych.
Pociągi towarowe do portu w Gdańsku dojeżdżają sprawniej i bezpieczniej. PKP PLK S.A. zakończyły prace związane z instalacją nowych urządzeń systemu sterowania ruchem kolejowym na linii z Pruszcza Gdańskiego do stacji Gdańsk Port Północny. Zadanie o wartości blisko 17 mln zł netto zostało dofinansowane ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.