– „Ulgi podatkowe to jedno, a możliwości rozwojowe to drugie. (…) Specjalne strefy ekonomiczne nadal mają w swoich zasobach dużo terenów inwestycyjnych, oferują też nowe usługi. To potencjał, który będzie funkcjonował jeszcze przez lata” – ocenił podczas XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu Wojciech Smoliński, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park.
Jedna z najbardziej proinwestycyjnych i przyciągających wielkie, światowe koncerny (Daimler Benz czy Jacobs Dougwe Egberts) gmin na Dolnym Śląsku, gmina Jawor podpisała umowę z konsorcjum Mirbudu i Kobylarni na zaprojektowanie i wykonanie infrastruktury drogowej, elektroenergetycznej i wodno-sanitarnej dla Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej.
Krakowski Park Technologiczny (KPT) wydał kolejną decyzje o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Tym razem otrzymała ją firma ARKAN z Tarnowa. Spółka ta już po raz trzeci skorzysta z ulgi podatkowej.
Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie, konsekwentnie napędza rozwój rynków wschodzących w Polsce i oddaje do użytku kolejną inwestycję na Lubelszczyźnie. Pierwsi najemcy rozpoczynają działalność w Panattoni Park Lublin IV.
Firmy z branży automotive, które posiadają swoje fabryki na terenie województwa opolskiego planują rozbudowy i przestawienie produkcji na coraz większą ilość części do aut elektrycznych. Zyska na tym region. Powstanie wiele nowych miejsc pracy.
W Świdniku pod Lublinem powstaje najnowsza, a zarazem pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej fabryka Grupy TRILUX, globalnego eksperta oświetleniowego specjalizującego się w ekologicznych i zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach B2B. Zakład o powierzchni 23 000 mkw., spełniający kryteria certyfikacji BREEAM, zbuduje firma Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie. W nowej fabryce zatrudnienie znajdzie 250 osób, ale co ważniejsze, docelowo będzie ona kluczowym hubem dla Grupy TRILUX w tej części Europy. To duża szansa dla polskiej gospodarki, a przede wszystkim dla regionu lubelskiego, który stara się przyciągać właśnie takich globalnych inwestorów.
Jawor, jedno z najszybciej rozwijających się miast w województwie dolnośląskim, znane z inwestycji koncernu Mercedes-Benz (fabryki silników i baterii do e-aut, a wkrótce fabryki elektrycznych samochodów dostawczych tej znanej marki) czy światowego producenta kawy Jacobs Douwe Egberts zainwestuje gigantycznie (jak na swój budżet) pieniądze w modernizację wodociągów i dodatkowo w rozbudowę sieci dróg.
Kolejna niemiecka inwestycja z branży automotive w Polsce. Tym razem we wschodniej części naszego kraju, w Świdniku w województwie lubelskim. KOSTAL Automobil Elektrik, firma specjalizująca się w dostarczaniu rozwiązań dla sektora motoryzacyjnego, podpisała umowę na ponad 17 000 mkw. powierzchni produkcyjnej w Panattoni Park Lublin IV.
Trilux, niemiecki producent oświetlenia LED, wprowadzi się do liczącego 23 tys. mkw. obiektu, który powstanie w Strefie Aktywności Gospodarczej w Świdniku. Budowa rozpocznie się latem tego roku.
Panattoni, lider rynku powierzchni przemysłowych w Europie, napędza rozwój kolejnych rynków wschodzących. Po dostarczeniu blisko 200 000 mkw. w województwie lubelskim, deweloper zakupił ponad 10 ha w ramach Strefy Aktywności Gospodarczej w Świdniku i ruszył z budową Panattoni Park Lublin IV. Inwestycja zajmie 53 900 mkw. w ramach dwóch budynków i zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku. Kompleks ma już 3 najemców, w tym zaawansowane technologicznie firmy produkcyjne.