Uroczysko Siedmiu Stawów Luxury Hotel  nominowane w konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Uroczysko Siedmiu Stawów Luxury Hotel nominowane w konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Gola Dzierżoniowska
these_eyes
these_eyes
REKLAMA

Uroczysko Siedmiu Stawów Luxury Hotel został nominowany w konkursie Zadbany Zabytek, w kategorii adaptacja obiektów zabytkowych. Ogólnopolski konkurs jest organizowany pod egidą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków w Polsce.

 

Uroczysko Siedmiu Stawów to renesansowy zamek, wzniesiony w 1580 roku w Goli Dzierżoniowskiej, w województwie dolnośląskim. Przeprowadzone prace budowlano-konserwatorskie uratowały cenny zabytek rezydencjonalnej architektury dolnośląskiej.

 

Adaptacja obiektu na funkcję hotelową trwała kilkanaście lat i odbyła się z zachowaniem wartości autentyzmu, przy wprowadzeniu oszczędnej stylistyki nowoczesnej. Zamek w Goli, jako jedna z najstarszych i największych renesansowych budowli zamkowych w Polsce, jest ważnym zabytkiem na skalę kraju. Malownicze pejzaże, stylowa architektura pośród zielonych wzgórz i stawów, stanowią o wyjątkowości Uroczyska Siedmiu Stawów.

REKLAMA

 

Zamek w Goli Dzierżoniowskiej jest częścią większej kompozycji przestrzennej, na którą składają się: dawny folwark, wieniec murów obronnych z bramami oraz park krajobrazowy z siedmioma stawami, położonymi w dolinie Uroczyska Siedmiu Stawów. O niezwykłości tego miejsca stanowi nie tylko dawna architektura i bliskość natury, ale także - jedyna w swoim rodzaju kompozycja parkowa, z siecią ścieżek i stawami.

 

Konkurs adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Jego cel to promocja opieki nad zabytkami i upowszechnianie najlepszych wzorów ich właściwego utrzymania i zagospodarowania. Ważnym aspektem edukacyjnym konkursu jest popularyzacja zasad prawidłowego użytkowania obiektów zabytkowych oraz wiedzy o właściwym prowadzeniu prac konserwatorskich.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA