Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających

Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających

Oświata/Szczecin/Dębogórska 12
REKLAMA

Zdjęcia z budowy i wizualizacje Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających

O inwestycji Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających

Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających (CEOP) w Szczecinie to największa od lat inwestycja akademicka w regionie zachodniopomorskim. Zlokalizowane przy ulicy Dębogórskiej 12, CEOP jest nowoczesnym centrum naukowo-badawczym, które prowadzi badania nad najnowocześniejszymi technologiami mającymi zastosowanie w różnych obszarach gospodarki morskiej.


W ramach projektu, który zakończył się w 2023 roku, wybudowano obiekt o wartości 29.172.579,13 PLN, z wkładem funduszy europejskich wynoszącym 18 001 652,04 PL. Uroczyste otwarcie miało miejsce 27 maja 2024 roku.

CEOP dysponuje ultranowocześnie wyposażonymi laboratoriami, które służą jako zaplecze naukowo-badawcze dla Politechniki. Pracownicy rozwijają i testują innowacyjne rozwiązania technologiczne, a studenci korzystają ze sprzętu i oprogramowania do prowadzenia badań w ramach prac dyplomowych.


Centrum podejmuje badania nad najnowocześniejszymi technologiami związanymi z różnymi obszarami gospodarki morskiej, w tym bezzałogowymi statkami autonomicznymi, systemami pozycjonowania jednostek pracujących na powierzchni akwenów i pod wodą, wielkogabarytowymi konstrukcjami wodnymi i lądowymi, zagadnieniami transportu i logistyki morskiej, systemami zarządzania ryzykiem i bezpieczeństwem transportu morskiego, oraz modelowaniem systemów nawigacyjnych i e-nawigacyjnych.


Długoterminowe plany rozwojowe CEOP obejmują rozbudowany system wzajemnie uzupełniających się projektów badawczych, które pozwolą na opracowanie efektywnych systemów zarządzania ryzykiem i bezpieczeństwem transportu morskiego, optymalizację parametrów systemów dróg wodnych, portów i statków, opracowanie innowacyjnych technologii nawigacyjnych, opracowanie inteligentnych systemów sterowania ruchem statków i wspomagania decyzji nawigatora, opracowanie inteligentnych systemów precyzyjnego sterowania ruchem i pozycjonowania jednostek oceanotechnicznych, optymalizację warunków eksploatacji statków na drogach wodnych i w portach, optymalizację warunków eksploatacji obiektów pływających pracujących w toni wodnej i przy dnie, opracowanie inteligentnych systemów precyzyjnego sterowania obiektami pływającymi offshore, oraz opracowanie technologii zdalnego sterowania obiektami pływającymi.

Opinie o Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających

Napisz komentarz
Wojciech Jenda
0
Zaloguj aby dodać komentarz
REKLAMA