Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik

Oświata/Warszawa/Śródmieście/Powiśle
REKLAMA

O inwestycji Centrum Nauki Kopernik

Siedziba Kopernika powstała w centrum Warszawy, nad samą Wisłą. Została wybudowana nad tunelem Wisłostrady u zbiegu Wybrzeża Kościuszkowskiego i ul. Zajęczej. Autorami projektu są młodzi polscy architekci z pracowni RAr-2 Laboratorium Architektury Gilner + Kubec z Rudy Śląskiej. Wygrali oni konkurs na projekt siedziby Centrum Nauki Kopernik, rozstrzygnięty w grudniu 2005 roku. Wśród wielu pozytywnych opinii o ich pracy znalazła się i taka, że budynek świetnie wpisuje się w otaczający krajobraz, wydobywa i podkreśla charakter nadwiślańskich bulwarów, jest ważnym głosem w rozwoju współczesnej architektury.

Na kompleks Centrum składa się:

1) dwukondygnacyjny budynek o powierzchni 15 tys. mkw., który pomieści wystawy stałe i czasowe,
2) laboratoria i pracownie, centrum konferencyjne, kawiarnie i restauracje,
3) część biurowa, parking,
5) warsztat w kondygnacji podziemnej multimedialne planetarium, usytuowane w bryle przypominającej wyglądem głaz narzutowy,
6) znajdzie się też platforma widokowa otaczająca Centrum Park Odkrywców, w niej urządzenia do przeprowadzania eksperymentów pod gołym niebem, zewnętrzna galeria sztuki, amfiteatr.

W lipcu 2020 r. w ramach rozbudowy Centrum Nauki Kopernik rozpoczęła się budowa Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. Generalnym wykonawcą jest firma Unibep. Za projekt architektoniczny odpowiada firma Heinle, Wischer und Partner Architekci. Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego będzie centrum rozwojowo-badawczym, które połączy badania z zakresu edukacji, socjologii, psychologii oraz poznawania nowych technologii. Budynek będzie się składał z jednej kondygnacji podziemnej oraz trzech naziemnych. Z Centrum Nauki Kopernik połączony będzie podziemnym łącznikiem, a całkowita powierzchnia kompleksu wyniesie około 6000 mkw. Zakończenie budowy planowane jest na 2022 r.
Napisz komentarz
Jakub Zazula
Jakub Zazula
+9
Piotr Wysocki
Piotr Wysocki
+11
Adam Lutostański
Centrum Nauki Kopernik - Budowa Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego: https://youtu.be/6f-a_fOLhEE
Jan Augustynowski
REKLAMA