Inwestycję wykonał Skanska S.A.. Skanska Property Poland Sp. z o.o. realizuje w mieście Wrocław przy Powstańców Śląskich 15-17 inwestycję Centrum Południe. Inwestycję zaprojektował APA Wojciechowski Sp. z o.o..
Tegoroczne nagrody PLGBC Green Building Awards trafiają do wrocławskiego i warszawskiego biurowca Skanska
Jury konkursu PLGBC Green Building Awards 2024 wyróżniło dwie inwestycje spółki biurowej Skanska. Druga faza kompleksu Centrum Południe we Wrocławiu wygrała w kategorii „Zrównoważony budynek biurowy”. Natomiast warszawski biurowiec P180 został wyróżniony w debiutującej w tej edycji kategorii budynku o najniższym śladzie węglowym obliczonym według metodyki PLGBC.
Wprowadzanie efektywnych i innowacyjnych rozwiązań, które mają wpływ na ograniczanie śladu węglowego w biurowcach, jest stałym elementem projektowania w spółce biurowej Skanska. Ich jakość oraz efektywność po raz kolejny zostały docenione w polskim konkursie, który uświadamia i promuje zrównoważone budownictwo. W tegorocznej edycji PLGBC Green Building Awards druga faza wrocławskiego kompleksu Centrum Południe wygrała w kategorii “Zrównoważony budynek biurowy”. W kategorii budynku o najniższym śladzie węglowym wyróżniono warszawską inwestycję P180.
Efektywne sposoby na ograniczanie śladu węglowego
– Poszukiwanie rozwiązań, które mają wesprzeć nas oraz naszych najemców w ograniczaniu wpływu wywieranego na środowisko naturalne, jest jednym z absolutnych priorytetów. I nie jest to tylko kwestia przyjętych w naszej grupie celów klimatycznych, ale odpowiedzialność wobec planety oraz przyszłych pokoleń – mówi Monika Chacińska, menadżerka ds. zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej. – Wyróżnienie dla P180 jest tym bardziej cenne, że kategoria dotycząca śladu węglowego debiutuje w tegorocznej edycji konkursu PLGBC, a my pokazaliśmy w transparentny sposób raportowane wyniki – kontynuuje Monika Chacińska.
Skanska w procesie realizacji swoich biurowców wykorzystuje materiały zawierające domieszki produktów z recyklingu, np. stal, beton czy aluminium. Około 90% odpadów budowlanych nadających się do recyklingu zostaje przekazanych do ponownego przetworzenia.
W budynkach szwedzkiego dewelopera stosowane są także urządzenia i systemy, które oszczędzają zasoby w odniesieniu do standardowych rozwiązań na rynku. Przykładowo system freecooling umożliwia wykorzystanie chłodu powietrza zewnętrznego, co redukuje zużycie energii potrzebnej do klimatyzacji. Belki chłodzące rozprowadzają chłodne powietrze w pomieszczeniach bez generowania hałasu. To nie tylko komfort pracy, ale również redukcja zużycia energii w porównaniu do tradycyjnych systemów wentylacji opartych na fan-coilach.
– Jurorzy PLGBC docenili zarówno pierwszą, jak i drugą fazę kompleksu Centrum Południe. Dowodzi to naszej konsekwencji w realizowaniu biurowych przestrzeni, które oferują realną wartość dla pracowników, ale też ograniczają wpływ na środowisko naturalne – mówi Artur Mamrot, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej. – Warto pamiętać, że ocenie podlega nie tylko sam budynek, ale też zagospodarowanie jego otoczenia. Centrum Południe jest wyjątkowe pod tym względem. Oferuje kompleksowość, czyli możliwość odpoczynku dla pracowników i mieszkańców, dbając jednocześnie o mikroklimat w ramach specjalnie zaprojektowanych ogrodów deszczowych. Zwiększają one bioróżnorodność, nawilżenie powietrza oraz retencję wody – dodaje Artur Mamrot.
Obie inwestycje, zarówno P180, jak Centrum Południe, spełniają standardy najważniejszych certyfikacji branżowych jak WELL Gold, LEED Platinum oraz Obiekt bez barier.