W III kwartale 2021 roku na rynku biurowym we Wrocławiu było w budowie 134 tys. mkw., w dziewięciu projektach deweloperskich. Mają one trafić na rynek między końcem 2021 roku a połową 2023 r. W planach jest kolejne 300 tys. mkw. powierzchni biurowej, które są na różnym etapie zaawansowania.
Pomimo spowolnienia rynku w wyniku pandemii w III kw. 2021 roku rynek biurowy we Wrocławiu miał się całkiem dobrze, w porównaniu z innymi rynkami regionalnymi. W tym kwartale zostało wynajętych 74 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. Warto podkreślić, że sporo firm do końca 2021 roku podpisywało nowe umowy, ze względu na kończące się kontrakty. Istotne jest również to, że 30% transakcji we Wrocławiu dotyczyło dużych powierzchni biurowych, czyli tych powyżej 15 tys. mkw.
Najemcy planują powrót do biur, jednak zastanawiają się nad zrewidowaniem strategii najmu, na model hybrydowy. Rośnie znaczenie dostawców elastycznych powierzchni biurowych, ze względu na zmieniający się model organizacji pracy.
Wraca stara struktura najemców. Należą do nich start-upy, średnie i większe firmy, a także oddziały w Polsce firm zagranicznych. Niektóre firmy zyskały nowych klientów, którzy zmniejszali liczbę metrażu na korzyść suplementowania powierzchni flexami (główną ideą tego rozwiązania jest połączenie elastyczności z personalizacją miejsca pracy, czyli biura dostosowane są pod konkretną firmę z uwzględnieniem jej potrzeb we współdzieleniu przestrzeni biurowej).
Aby dopasować się do nowego hybrydowego stylu pracy, wiele firm z sektora usługowego zdecydowało się na reorganizację wynajmowanych przestrzeni biurowych. Dzięki temu zostanie zapewniony komfort pracy. Warto podkreślić, że część firm z tego sektora zdecydowało się na podnajem części swoich biur, aby przeczekać niepewny czas pandemii. Jest to korzystne nie tylko dla najemców, którzy otrzymują z tego tytułu pieniądze, ale także dla wynajmujących powierzchnie biurowe.
Najdroższe powierzchnie biurowe we Wrocławiu znajdują się w centrum miasta i w innych dogodnych lokalizacjach w budynkach klasy A. Wysokie ceny odzwierciedlają lokalizacje, ale także wysoki standard wykończenia oraz inne udogodnienia, jak np.:
W skład ceny za wynajmowaną powierzchnie biurową wchodzi lokalizacja, standard wykończenia, ale także rok budowy budynku oraz dostęp do miejsc parkingowych. Im dalej od centrum tym lokale na wynajem powinny być tańsze. Przykładowo we wrocławskiej dzielnicy Krzyki można znaleźć powierzchnię biurową za stawkę ok. 20 zł/mkw./miesiąc.
W lokalizacjach poza centrum czynsze wywoławcze w budynkach biurowych we Wrocławiu kształtują się w okolicach od 10 euro/mkw./miesiąc. Natomiast w centrum miasta przestrzenie biurowe wynoszą do 16 euro/mkw./miesiąc.
Wskaźnik pustostanów był na poziomie 14,1% na koniec czerwca 2021 roku. Jest to spadek o 0,1 pp. w stosunku do poprzedniego kwartału. Natomiast w stosunku do poprzedniego roku wskaźnik ten wzrósł o 2,9 pp.