REKLAMA

O inwestycji Nowy Urząd Gminy

W budynku splatają się trzy wątki, a wyraz architektoniczny odzwierciedla te umownie zdefiniowane komponenty: aspekt kulturowy, dziedzictwa przeszłości, stabilności, tradycji - wyrażany przez kamień; aspekt zasobów środowiska naturalnego, odradzających się składników biotycznych przestrzeni, fauny i flory - symbolizowany tu przez prostą tynkowaną fasadę przysłoniętą woalem delikatnej, oplatającej cięgna zieleni; wreszcie aspekt życia gospodarczego i społecznego, nierzadko chaotycznego, ale twórczego, dynamicznego - reprezentowany przez metalową powłokę elewacyjną. Równowagę tych trzech aspektów funkcjonowania Gminy podkreślają równe sobie elementy wertykalne - trzy wieże, jedna z nich będąca reminiscencją dawnych wież budynków o charakterze publicznym (kamienna), druga niosąca symbol życia i natury (zwieńczona drzewem), wreszcie trzecia, zbudowana z fragmentarycznych elementów, o specyficznej tektonice, przypominająca fałdy technicznego czy może technologicznego płaszcza okrywającego wnętrze. Wnętrze jest dopełnieniem tego obrazu - a zarazem odzwierciedleniem żelaznej konsekwencji organizacyjnej, w której cała przestrzeń komunikacyjna i poszczególne funkcje rozlokowano według prostego, ortogonalnego porządku, dobierając sąsiedztwo według rodzajów aktywności i specyfiki pracy personelu administracyjnego. Wnętrze oszczędne, lecz, szczególnie w strefie wejściowej, nie pozbawione przestronności, widocznej zarówno w holu, jak i na piętrze, w łączniku. Triumwirat dziedzictwa kultury, zasobów naturalnych i współczesnego potencjału cywilizacyjnego jest również daleką analogią symbolu heraldycznego Gminy, czego lekkim nawiązaniem jest kolorystyka fasad (żółcienie piaskowca i tynku, stalowobłękitna okładzina z blachy). Geometryczny wzór organizujący pole herbu zmiękczają przecież elementy symboliki związanej z przyrodą.

POWIERZCHNIA ZABUDOWY 1450 m2
POWIERZCHNIA CAŁKOWITA 2450 m2
KUBATURA 9631 m2
DATA UKOŃCZENIA 2007

Więcej informacji: www.gmina.dlugoleka.pl
Napisz komentarz
Jan Augustynowski
Na żywo jest gorzej niż solpol :)
anubis
Solpol Długołęka ;)
Orzech
Oryginalny budynek :)
Jan Augustynowski
11297_1000x.jpg11298_1000x.jpg11299_1000x.jpgSorry za palca ;)

11300_1000x.jpg
Orzech
W najbliższą niedzielę uroczyste otwarcie nowego urzędu gminy w Długołęce przy ul. Robotniczej. Powstał, bo w starym budynku urzędnicy nie mogli już pracować. - Nie spełniał żadnych wymogów bhp - tłumaczy Mariusz Fedzin, wicewójt Długołęki.

- Notorycznie rwała się tam instalacja elektryczna, a niektóre korytarze miały nieco ponad metr szerokości - wylicza. I wyjaśnia, że nie mógł tamtędy przejechać choćby żaden niepełnosprawny na wózku. A w maleńkich pokojach mieszkańców załatwiających swoje sprawy słyszało 10 innych klientów w kolejce.


pokaz-artykul.png
REKLAMA