Przebudowa ulicy Łukowej

Przebudowa ulicy Łukowej

Świdnica/Młodych
REKLAMA
inwestorUrząd Miasta w Świdnicy
realizacja inwestycjiIII kw. 2011

O inwestycji Przebudowa ulicy Łukowej

Kamienna nawierzchnia, mała fontanna, klomby na zieleń, ławki i stojaki na rowery tak już za kilka miesięcy będzie wyglądać ul. Łukowa prowadząca do świdnickiego Rynku. Na przebudowę tej reprezentacyjnej części miasta Świdnica otrzyma unijną dotację w wysokości 1,69 mln zł. Całość prac będzie kosztowała 2,88 mln zł, a rozpoczną się już 1 marca.

- Ulica Łukowa to miejsce, którym codziennie przemierzają rzesze mieszkańców, ale też goście odwiedzający świdnicki Rynek. Chcemy, by zyskała nowe piękniejsze oblicze. Jestem przekonany, że tak reprezentacyjne miejsce, sąsiadujące z Rynkiem, zasługuje na to - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Prace, których rozpoczęcie planowane jest na marzec, zrealizuje wyłonione w przetargu konsorcjum, którego liderem jest świdnicka firma Steinbudex. Zgodnie z założeniami przebudowy całkowicie wymieniona zostanie istniejąca nawierzchnia z kostki betonowej na naturalną z kostki i płyt kamiennych, wybudowana zostanie fontanna, wymienione oświetlenie uliczne, a także pojawią się nowe elementy tzw. małej architektury: ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, klomby na zieleń uliczną - drzewa i krzewy. W ramach prac wymieniona zostanie kanalizacja deszczowa oraz sanitarna.

- Ze względu na fakt, że ul. Łukowa jest wąska i stanowi główne dojście do Rynku prace będą prowadzone fragmentami przy zapewnionym ruchu pieszych. Spotkaliśmy się już z zarządcami nieruchomości oraz z właścicielami sklepów i punktów usługowych, by uprzedzić ich o utrudnieniach. Ze zrozumieniem przyjęli, że ograniczenia w ruchu nie da się uniknąć - dodaje Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.

Jeśli wszystko uda się przeprowadzić zgodnie z planem, to główna część, którą poruszają się piesi będzie gotowa do końca kwietnia, pozostały plac, który obejmuje przebudowa (przy budynku banku BGŻ) do końca maja.

Na przebudowę miasto Świdnica przeznaczy ze swojego budżetu 1,19 mln zł.

***

Ul. Łukowa znajduje się w centralnej części miasta i łączy Rynek z placem Grunwaldzkim. Przebudowa obejmuje istniejący ciąg pieszy oraz tzw. plac miejski przy budynku przy ul. Różanej 1. Obszar ul. Łukowej jest przestrzenią z naleciałościami z wielu epok, dlatego w projekcie architekci zastosowali współczesną formę dopełniającą zastaną tkankę.

Początek ul. Łukowej od strony Rynku podkreślają rzeźby św. Jana Chrzciciela (kamienica ul. Łukowa 2) oraz gotycka rzeźba przedstawiająca walkę młodzieńca z lwem (kamienica ul. Łukowa 1), od strony placu Grunwaldzkiego przez wykusz w kamienicy przy ul. Budowlanej. Po zmierzchu elementy te będą podświetlane lampami z oprawami wbudowanymi w nawierzchnię. Linia kamienic zostanie podkreślona oświetleniem wbudowanym w nawierzchnię ulicy.

Plac miejski na ul. Łukowej powstał przez wyburzenie w latach 30. XX wieku kilku kamienic. Zostanie podzielony na trzy strefy. W pierwszej zostaną ustawione klomby, a także przygotowane będzie miejsce na rzeźbę, która ustawiona zostanie w późniejszym czasie. Druga strefa o kameralnym charakterze będzie wyposażona w stylizowane drewniane siedziska rozdzielane przez klomby z zielenią. W strefie centralnej przylegającej do ciągu pieszego zaplanowano niedużą fontannę wyposażoną w trzy dysze spieniające, wyrzucające wodę na wysokość 50 cm. Strumień wody podświetlony będzie czterema źródłami światła. Podświetlane będą również klomby.

Sam plac miejski zyska dodatkowe oświetlenie dzięki nowym oprawom znajdującym się na budynku przy ul. Różanej 1 i podświetleniu zachodniej elewacji banku lampami z oprawami wbudowanymi w nawierzchnię.

***

Przebudowa ul. Łukowej realizowana jest w ramach programu rewitalizacji miasta Świdnica. Dofinansowanie na te działania miasto otrzymuje z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, którym dysponują władze województwa dolnośląskiego.
Napisz komentarz
Gregs
Skrzynkę PW mam pojemną o brak miejsca nie trzeba sie martwić :) Niestety cierpię na chroniczny brak czasu żebym się w tym zagłębić "praca", ale jak ktoś chce się pobawić w śledztwo dziennikarskie polecał bym wyszukanie ile i jaka firma projektowa wygrywa dany przetarg w Świdnicy, następnie wykonawca, na koniec powiązania personalne w mieście ;) Na lokalne media nie ma co liczyć bo wszystkie piszą pod publikę walcząc o odsłony między sobą i boją się stracić kontakt do informacji więc nikt nie odważy się zadać niewygodnych pytań zwłaszcza przed wyborami :lol:

Oto przykłady jak lokalne media opisują wspomnianą inwestycje :)

http://swidnica24.pl/powiat/swidnica-po ... -foto.html

[quote:3epa2ufd]O dziwo, nie było słychać narzekań ze strony pań, które specjalnie założyły buty na obcasach, by przetestować nawierzchnię. – Trzeba trochę uważać, ale tragedii nie ma – śmieje się Justyna na 10-centymetrowych szpilkach. Reakcjom mieszkańców pilnie przyglądali się miejscy radni, urzędnicy i władze miasta. Po fatalnych komentarzach na temat placu Jana Pawła II nie byli pewni, jak nową inwestycje mieszkańcy przyjmą tym razem. Piknik chyba wszystkim poprawił nastroje i mieszkańcy wyglądali na zadowolonych[/quote:3epa2ufd]

http://www.swidniczka.com/news,single,init,article,3231

[quote:3epa2ufd]Jak świdniczanom podoba się Łukowa? Głosy są podzielone.

- Bardzo tu ładnie, tak jakoś więcej przestrzeni, gdy nie parkują tu samochody – powiedziała nam Jadwiga z Zarzecza.

- Mnie się nie podoba. Projekt mi się nie podoba, taki duży teren mógłby być inaczej zaprojektowany – powiedziała z kolei Monika, która przyszła na otwarcie Łukowej z córeczką Hanią. Hani bardzo spodobała się fontanna. - Tak, to na pewno atrakcja, taka fontanna dostępna dla każdego, jak we Wrocławiu – stwierdziła mama Hani. I dodała, że choć architektura nowej Łukowej nie przypadła jej do gustu, to impreza na otwarcie jak najbardziej.[/quote:3epa2ufd]

a WS-24 zaspały ;) ocenę artykułów pozostawiam użytkownikom
figofago
Gregs, dobry pomysł z tym wywiadem.
Wiele pytań można wyciągnąć po prostu z postów, bo po co zaśmiecać Ci skrzynkę PW.
Warto się tym zająć bo to co się dzieje w temacie miejskich inwestycji zakrawa na skandal.
Zalewana wyremontowana ul. Kopernika pod wiaduktami, szopki z pawilonami dla kwiaciarek, Plac JPII, ul. Łukowa...źle się dzieje w państwie duńskim...
Gregs
Proponuję zebrać wszelkie wasze pytania do władz odnośnie jakości i przebiegu inwestycji w mieście przesłać mi na PW i wtedy możemy spróbować zorganizować wywiad z władzami miasta niech się wypowiedzą ew zorganizować debatę silny ruch społeczny w Świdnicy mile widziany :)
zygimar
np. ławki w projekcie są całkiem inne. zalacznik nr 14 architekruty - materiały przetargowe.
NIe wiem czy biuroprojektowe mialo w ofercie jedna wizualizacje poniewaz ta co jest odbiega od projektu. Gdyby łukowa była zrobiona wg tej wizualizacji to byłoby pięknie a tak jest szaro w części wąskiej.
Kupa kasy wydana a fajnie tylko wygląda w miejscu gdzie był parking.
Jakos wykonania no to przecierz widac nie wiem czy inspektor ich ie sciga gdyby to robil prywatny inwestor inaczej by to wygladalo.
Rzehors
Ale może konkretnie, co wg was jest zrobione inaczej niż w projekcie?
maugoha
Nie mówiąc już o tym, jak jeden robotnik ciął piłą kamień... stojąc w japonkach.
REKLAMA