[Wierzchowice] Magazyn gazu

REKLAMA
inwestorPolskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo
realizacjaII kw. 2015

O inwestycji [Wierzchowice] Magazyn gazu

Rozbudowa Podziemnego Magazynu Gazu w Wierzchowicach: pojemność magazynowa przed rozbudową: 500 mln m3 pojemność magazynowa po rozbudowie: 1,2 mld m3

Opinie o [Wierzchowice] Magazyn gazu

Napisz komentarz
KingaM
PGNiG wyda 600 milionów na zbiornik gazu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza w tym roku wydać na rozbudowę Podziemnego Magazynu Gazu (PMG) w Wierzchowicach około 600 mln zł - poinformował PAP Waldemar Wójcik, wiceprezes Zarządu PGNiG do spraw gazownictwa naftowego.

m200xd.jpg

Inwestycja, którą w środę rozpoczęliśmy, czyli rozbudowa największego polskiego magazynu gazu w Wierzchowicach, pochłonie w tym roku około 600 mln zł" - powiedział.

"Rozbudowa i budowa podziemnych magazynów, oprócz zwiększenia wydobycia oraz dywersyfikacji kierunków dostaw gazu ziemnego, jest jednym z najważniejszych filarów strategii PGNiG do 2015 roku" - dodaje.

Zdaniem Wójcika zwiększenie pojemności magazynowej przełoży się na bezpieczeństwo energetyczne Polski.

"O tym, jak ważne są podziemne magazyny gazu, mogliśmy się przekonać na początku roku podczas konfliktu gazowego między Rosją a Ukrainą" - mówi Wójcik.

PGNiG rozstrzygnął przetarg na rozbudowę magazynu w Wierzchowicach na rzecz konsorcjum, któremu przewodzi PBG SA, w październiku ubiegłego roku.

"Wartość całego zamówienia wynosi 1,09 mld zł netto (ok. 1,33 mld zł brutto)" - przypomniał wiceprezes Wójcik.

Obecnie Wierzchowice mają pojemność 575 mln metrów sześciennych. Po zakończeniu pierwszego etapu inwestycji pojemność magazynu wzrośnie w 2012 roku do 1,2 mld metrów sześciennych, a po zakończeniu drugiego etapu w 2015 powinna osiągnąć ok. 2 mld metrów sześciennych pojemności.

Docelowo, w zależności od zapotrzebowania na gaz w kraju, pojemność PMG Wierzchowice może osiągnąć ok. 3,6 mld metrów sześciennych.

Oprócz rozbudowy magazynu w Wierzchowicach PGNiG prowadzi kilka mniejszych inwestycji magazynowych na terenie kraju.

W 2010 planowane jest oddanie nowych magazynów na gaz zaazotowany - PMG Bonikowo oraz PMG Daszewo. Dzięki tym inwestycjom przybędzie 230 mln metrów sześciennych pojemności.

Natomiast w 2011 roku zakończy się rozbudowa PMG Husów (zwiększenie pojemności o 100 mln metrów sześc.) oraz rozbudowa PMG Strachocina (zwiększenie pojemności o 180 mln metrów sześc.) do 330 mln metrów sześciennych.

Z kolei pojemność magazynu w Mogilnie ma się zwiększyć w 2012 roku do 500 mln metrów sześciennych (o 100 mln metrów sześciennych gazu). W 2015 roku zakończona zostanie budowa PMG Kosakowo o pojemności czynnej 125 mln metrów sześciennych.

http://gazownictwo.wnp.pl/pgnig-wyda-600-milionow-na-zbiornik-gazu,75271_1_0_0.html
0
Zaloguj aby dodać komentarz
KingaM
Rozbudowa podziemnego magazynu gazu w Wierzchowicach

W Wierzchowicach rozpoczęła się 11 marca 2009 r. rozbudowa podziemnego magazynu gazu. Jest to największa tego typu inwestycja w Polsce.

Obecnie Wierzchowice mają pojemność 575 mln metrów sześciennych. Po zakończeniu pierwszego etapu inwestycji pojemność magazynu wzrośnie w 2012 roku do 1,2 mld metrów sześciennych, a po zakończeniu drugiego etapu w 2015 powinna osiągnąć ok. 2 mld metrów sześciennych pojemności. Docelowo, w zależności od zapotrzebowania na gaz w kraju, pojemność PMG Wierzchowice może wynieść ok. 3,6 mld metrów sześciennych.

PGNiG rozstrzygnął przetarg na rozbudowę magazynu w Wierzchowicach w październiku ubiegłego roku na rzecz konsorcjum, w którego skład wchodzi PBG SA, włoska Tecnimont S.P.A., francuska Societe Francaise d'Etudes et de Realisations d'Equipements Gaziers "SOFREGAZ" oraz czeski Plynostav Pardubice Holding A.S. – Plynostav Regulace Plynu A.S. Wartość umowy, podpisanej 19 listopada 2008 r., to 1,09 mld zł netto (ok. 1,33 mld zł brutto). Kontrakt ma zostać zrealizowany przez konsorcjum do 18 listopada 2011 roku.

Spółka planuje zwiększenie pojemności magazynowych do 3,8 mld metrów sześciennych w 2015 roku. Rozbudowa i budowa podziemnym magazynów, oprócz zwiększenia wydobycia oraz dywersyfikacji kierunków dostaw gazu ziemnego, jest jednym z najważniejszych filarów strategii GK PGNiG do 2015 roku. Zwiększenie pojemności magazynowej przełoży się na bezpieczeństwo energetyczne Polski.

http://www.cire.pl/item,38982,1,rozbudowa_podziemnego_magazynu_gazu_w_wierzchowicach.html
0
Zaloguj aby dodać komentarz
REKLAMA