DODAJ

Zabytkowa kapliczka przy ulicy Kobierzyńskiej

Zabytkowa kapliczka przy ulicy Kobierzyńskiej 443162Zabytkowa kapliczka przy ulicy Kobierzyńskiej 443160Zabytkowa kapliczka przy ulicy Kobierzyńskiej 443161
MAPAKraków
Kobierzyńska
Rozpoczęła się renowacja zabytkowej, pochodzącej z XIX wieku kapliczki domkowej z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Obiekt położony jest przy ulicy Kobierzyńskiej. Działania konserwatorskie pozwolą przywrócić elementom kapliczki pierwotny wygląd.

Kapliczka przy ulicy Kobierzyńskiej należy do grupy tzw. kapliczek „domkowych”. Wzniesiono ją w 1878 roku przy średniowiecznym trakcie wiodącym niegdyś do przeprawy na Wiśle – przez Zakrzówek i Kobierzyn do pobliskich wsi Skawiny i Sidziny. Aż do czasu budowy kościoła w Kobierzynie (1909–1911) była jedynym obiektem kultu religijnego na terenie starej szlacheckiej wsi.

Przed przystąpieniem do prac konserwatorskich przeprowadzono szczegółowe badania stratygraficzne, które dokładnie określiły, z czego zbudowana jest kapliczka i jaka była jej pierwotna kolorystyka. W pierwszym etapie, 27 lipca, obiekt został przeniesiony w nową lokalizację – kilkadziesiąt metrów dalej od poprzedniej. Teraz sam budynek oraz poszczególne elementy, m.in. figura Matki Boskiej, zostaną poddane renowacji.

Działania konserwatorskie pozwolą przywrócić elementom kapliczki pierwotne lub zbliżone właściwości techniczne oraz wartości estetyczne. Zaplanowano m.in. wymianę tynków, uzupełnienie popękanych spoin, konserwację stolarki, wymianę dachu. Odnowiona zostanie też sama figura Matki Boskiej.

Szczegóły - Zabytkowa kapliczka przy ulicy Kobierzyńskiej
inwestorZIKiT Kraków
wykonawcaTOMA-Budownictwo
projektantmgr inż. arch. Tomasz Mroczka
realizacja inwestycjiIV kw. 2019
nikt jeszcze nie dodał komentarzy
Jesteś deweloperem? Dodaj bezpłatnie inwestycję.
+ Dodaj inwestycję