[Katowice] Silesia Business Park zapełnia się najemcami

[Katowice] Silesia Business Park zapełnia się najemcami

Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Kolejne firmy wprowadzą się wkrótce do katowickiego kompleksu biurowego Silesia Business Park realizowanego przez Skanska Property Poland przy ul. Chorzowskiej. Spółki Navo Orbico i Distribev Orbico, będące częścią międzynarodowej Grupy Orbico oraz kancelaria prawna KSP Legal & Tax Advice zajmą łącznie ponad 3,2 tys. mkw. powierzchni biurowej w budynku B, na której będzie pracowało ok. 450 specjalistów.
Nowi najemcy dołączą do firmy Capgemini, która w tym roku wprowadziła się do Silesia Business Park B, zajmując połowę jego powierzchni. O przeprowadzce do nowoczesnego kompleksu zdecydowały dwie spółki z grupy Orbico, która jest dystrybutorem wielu znanych marek na rynku FMCG. Firmy Navo Orbico oraz Distribev Orbico wprowadzą się do budynku w sierpniu bieżącego roku. Łącznie zajmą powierzchnię niemal 2,700 mkw., która stanie się nowym miejscem pracy dla ponad 350 specjalistów.
– Decyzja o zlokalizowaniu w jednym miejscu dwóch oddzielnie działających dotychczas zespołów jest częścią strategicznych planów Grupy Orbico dotyczących rozwoju biznesu w Polsce. Grupa Orbico jest wiodącym europejskim dystrybutorem w branży FMCG. Osiągnięte w ten sposób synergie; rozpoznawalna siedziba i nowoczesne wnętrza, zapewnią odpowiednie warunki do rozwoju naszego biznesu – mówi Roman Gajczewski, Wiceprezes Navo Orbico i Distribev Orbico.
Nieco później, w listopadzie, do grona najemców budynku B dołączy jedna z najszybciej rozwijających się kancelarii prawnych na Śląsku – KSP Legal & Tax Advice – od wielu lat obsługująca polskich i zagranicznych przedsiębiorców lokujących swoje interesy na południu Polski. Siedziba kancelarii znajdzie się na 4 piętrze budynku i zajmie powierzchnię ponad 500 mkw.
– Cieszymy się z nowej siedziby, gdyż długo szukaliśmy miejsca na mapie Katowic  odpowiadającego w pełni naszym potrzebom. Decydując się na Silesia Business Park postawiliśmy na nowoczesną powierzchnię biurową, a także wyróżniające się otoczenie biznesowe. Wraz z powiększeniem biura planujemy poszerzenie naszego zespołu, m.in. w działach nieruchomości, podatkowym oraz zamówień publicznych. Wybraliśmy lokalizację, która pozwoli nam na jeszcze lepszą dostępność i budowanie relacji z naszymi klientami w regionie – mówi Magdalena Patryas, partner zarządzający w kancelarii KSP.
Podpisanie nowych umów najmu oznacza, że budynek B Silesia Business Park, znajdujący się przy ul. Chorzowskiej w Katowicach, jest już w ponad 80% skomercjalizowany.
– Katowice to miasto, które przez wielu Polaków wciąż jeszcze jest niedoceniane. Tymczasem zaufanie inwestorów jest najlepszym dowodem na to, że ten region ma przed sobą wspaniałą przyszłość. Już teraz miasto jest jednym z najsilniejszych gospodarczo regionów kraju, szczególnie atrakcyjnym dla sektora usług dla biznesu. Jego przewagą jest przede wszystkim potencjał ludzki – w Katowicach studiuje ponad 100 tys. osób, które niebawem wejdą na tutejszy rynek pracy. Aż 98% z nich posługuje się językami obcymi. To ogromny potencjał, przyciągający krajowych i zagranicznych inwestorów, którzy z powodzeniem rozwijają tutaj swój biznes – mówi Ewelina Kałużna, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynków Skanska Property Poland.
Katowice są jednym z najbardziej perspektywicznych i najszybciej rozwijających się rynków biurowych w Polsce, szczególnie atrakcyjnym dla firm outsourcingowych. Według danych ABSL, tylko w latach 2013-2015, sektor usług dla biznesu aglomeracji katowickiej wzrósł aż o 40%, co jest jednym z najlepszych wyników w kraju. Katowice są też piątym miastem w Europie pod względem strategii przyciągania zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Wyprzedza je tylko Manchester, Glasgow, Monachium i Lyon.
Silesia Business Park to nowoczesny kompleks biurowy, który wyróżnia się niebanalną architekturą. Elewacja budynku składa się z charakterystycznych, poziomych pasów w trzech kolorach, dzięki którym kompleks otrzymał już nieoficjalną nazwę „tiramisu”, nadaną przez mieszkańców. Dzięki zastosowanym zielonym rozwiązaniom kompleks zapewnia zdrową i produktywną powierzchnię do pracy. W lutym bieżącego roku odbyło się oficjalne otwarcie budynku B. Obecnie trwają prace związane z realizacją kolejnej części projektu – budynku C, którego otwarcie jest zaplanowane na czwarty kwartał 2016 roku.
***

Silesia Business Park – kluczowe fakty i liczby:

  • Kompleks docelowo będzie składał się z czterech bliźniaczych budynków biurowych.
  • Powierzchnia najmu każdego z nich wyniesie 12 000 mkw.
  • Elewacja każdego z budynków składa się z 26 pasów: 13 czarnych, 5 złotych, 8 białych.
  • Wysokość każdego z budynków od poziomu garaży to 52 m.
  • Każdy budynek kompleksu uzyska certyfikację w systemie LEED na poziomie Gold.
  • W październiku 2015 r. budynki A i B Silesia Business Park zostały sprzedane funduszowi zarządzanemu przez szwedzkiego inwestora Niam. Transakcja czterech budynków – dwóch katowickich i dwóch krakowskich (Axis i Kapelanka 42 A) – była największą zrealizowaną na rynku biurowym w Europie Środkowo-Wschodniej w 2015 r. oraz największą w historii działalności Skanska w tym regionie.
  • Projekt architektoniczny kompleksu powstał w pracowni Medusa Group.
  • Generalnym wykonawcą budynku jest Skanska S.A. Za komercjalizację powierzchni odpowiada Skanska Property Poland.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

LCube inwestuje pod Wrocławiem. Wybuduje Logistic Park Wrocław
Kolejny inwestor zdecydował się na ulokowanie swojego parku magazynowo-logistycznego w aglomeracji w...
Centrum Praskie Koneser w Warszawie zostanie sprzedane
Znajdujące się na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek, w samym centrum dzielnicy Stara Praga,...
Niemiecki koncern BSH rozszerza produkcję we Wrocławiu. Będą nowe miejsca pracy
Jeden z największych niemieckich koncernów zwiększy zatrudnienie w swojej fabryce w stolicy Dolnego...
Lidl otwiera kolejny sklep pod Wrocławiem
Lidl otwiera kolejny sklep w aglomeracji wrocławskiej. W czwartek, 5 sierpnia o godz. 6 otworzy swoj...
Rynek powierzchni biurowych w Warszawie w II kw. 2021 roku
Jak będą wyglądać biura, gdy skończy się pandemia? Na warszawskim rynku biur, po pięciu kwartałach k...
Średnia cena ofertowa mieszkań w Warszawie przekroczyła 12 tysięcy złotych
Na koniec czerwca 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostając...
Coraz bliżej rozbiórki kontrowersyjnego budynku Solpolu w centrum Wrocławia
Wykonano kolejny krok w celu rozbiórki kontrowersyjnego budynku Solpolu w samym centrum Wrocławia. 3...
Kraków nadal najatrakcyjniejszym i największym regionalnym rynkiem biurowym w Polsce
Według raportu "Office Occupier": Rynek biurowy w Krakowie” firmy doradczej Cresa, wolumen transakcj...
Nowy właściciel rozbuduje akademik przy ulicy Prusa. Zakupił też działkę pod nową inwestycję
Nuveen Real Estate i europejska spółka mieszkaniowa Value One, Eagle JVCo, kupiła od spółek zależnyc...
Dolny Śląsk: Ruszyła budowa I etapu wielkiej inwestycji w Sycowie [WIZUALIZACJE]
Wiodący deweloper powierzchni komercyjnych Hillwood rozpoczął budowę pierwszej hali w nowym projekci...