DODAJ
Gregs 13.03.2007, godz. 00:12
logo.jpg
Największy na Dolnym Śląsku, trzeci pod względem
wielkości w Polsce i jeden z największych w Europie
zamek zwany Perłą Dolnego Śląska


galeria_13_jpg.jpg

galeria_11_jpg.jpg

galeria_12_jpg.jpg

galeria_16_jpg.jpg

galeria_14_jpg.jpg

galeria_15_jpg.jpg

galeria_01_jpg.jpg

galeria_07_jpg.jpg

galeria_03_jpg.jpg

galeria_09_jpg.jpg

galeria_02_jpg.jpg

galeria_08_jpg.jpg

galeria_10_jpg.jpg

schemat.jpg

http://www.ksiaz.walbrzych.pl/index.html
odpowiedz
Gregs 13.04.2007, godz. 22:20
Nowe komnaty w zamku Książ

Turyści mogą już zwiedzać trzy kolejne pomieszczenia zamku Książ. Znajdują się one na drugim piętrze, nad salą Maksymiliana. Komnaty przez długie lata były zamknięte dla odwiedzających zabytek. Przed laty znajdowała się w nich sypialnia właściciela zamku, księcia Jana Hochberga XV. Później, po II wojnie światowej, komnat w ogóle nie używano – były zdewastowane, rozkradziono z nich wyposażenie i elementy wystroju. Przez ostatnie lata wynajmowano je różnym firmom, które miały tam swoje pomieszczenia biurowe. Teraz udało się skompletować wyposażenie i udostępnić odnowione komnaty zwiedzającym.

Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
odpowiedz
Gregs 16.04.2007, godz. 17:41
Oczyszczają ścieżkę do Książa i nie tylko

Kilkanaście osób pracuje przy oczyszczaniu ścieżki spacerowej wiodącej ze Świebodzic do Zamku Książ. To pracownicy interwencyjni, których zadaniem jest pozbycie się połamanych gałęzi leżących na trasie, poszerzenie ścieżki, a w przyszłości także budowa ławeczek i stołów, które będą służyć turystom.

- Prace potrwają do października - mówi Edmund Stanisławski z Zespołu Parków Krajobrazowych, który nadzoruje prace. - Na razie postawiliśmy nowe tablice informacyjne i oczyszczamy ścieżkę. Ale później pojawią się ławeczki a także nowy punkt widokowy, z którego będzie ładna panorama na Świebodzice.

Obecnie w ramach prac interwencyjnych zatrudnione są 62 osoby, a 40 w ramach robót publicznych. Jedna grupa pracuje do 26 maja, spora cześć zaczęła pracę niedawno, bo 4 kwietnia.

Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy
UM w Świebodzicach
odpowiedz
Gregs 21.04.2007, godz. 19:59
Trudny remont Książa

Przeciąga się remont zniszczonego przez ostatnią wichurę dachu podwałbrzyskiego Zamku Książ. Na naprawę wciąż brakuje pieniędzy...

Najbardziej zniszczone są dachy obu zachodnich zamkowych baszt. Nadal odpadają z nich dachówki. Zagrożenie jest ogromne, dlatego dla zwiedzających zamknięte są zamkowe tarasy

Łączny koszt naprawy książańskich dachów wyniesie ponad pół miliona złotych. Trzy miesiące temu spółka zarządzająca zamkiem zwróciła się o pomoc do właściciela, czyli gminy Wałbrzych. Nie otrzymała jednak odpowiedzi. A nam w wałbrzyskim magistracie powiedziano, że zamek dostanie tylko zaplanowane wcześniej dotacje.

Jedynie 132 tysiące złotych zaliczki na naprawę przelało PZU, ale jego przedstawiciel też nie pojawił się we zamku w celu oszacowania szkód

Zamkowi sprzyja tylko sucha, bezdeszczowa pogoda. Gdyby lało, to doszłoby do dewastacji zabytkowej budowli

Reporter: Maciej Maciejewski TVP3
odpowiedz
Orzech 25.06.2007, godz. 09:59
Baszta znów w remoncie

Kilka miesięcy po odnowieniu budynku bramnego zamku Książ pojawiły się tam rusztowania. – Już w momencie prowadzenia prac zwracaliśmy uwagę, że nowy tynk jest nakładany w zbyt niskiej temperaturze. Remontu jednak nie przerwano – opowiada Jerzy Tutaj, prezes spółki Zamek Książ.

Najpierw na baszcie pojawiły się spękania i zaczęły odpadać pierwsze, niewielkie fragmenty tynku. W styczniu, kiedy nad regionem przeszły huraganowe wiatry, runął olbrzymi fragment elewacji.
– Za usunięcie źle wykonanego tynku oraz nałożenie nowego nie zapłacimy złotówki. Naprawa jest wykonywana w ramach gwarancji – mówi Tutaj.
Sprawa zainteresowała władze wojewódzkie, które pośredniczyły w przekazywaniu dotacji remontowej z funduszy Unii Europejskiej. Teraz chcą skontrolować, czy pieniądze zostały właściwie wykorzystane. Za kilka dni do Książa mają przyjechać przedstawiciele urzędów: wojewódzkiego i marszałkowskiego. Sprawdzą m.in., czy odpadnięciem nie grozi tynk położony bezpośrednio na zamku.

(ARS) - Słowo Polskie Gazeta Wrocławska

http://wroclaw.naszemiasto.pl/wydarzenia/742984.html

40_742984_1_d_2771.jpg
odpowiedz
Gregs 10.07.2007, godz. 11:08
Budynek bramy odnowiony

Wyremontowano budynek bramy w Zamku Książ, z którego zimą odpadł tynk. Teraz budowla ma nieskazitelny wygląd

1444.jpg

1445.jpg

http://www.walbrzych.info/?wczytaj=wiad ... &show=3673
odpowiedz
Gregs 12.01.2008, godz. 20:13
Grudniowa sobota na zamku w Książu

Na trasie z Wrocławia do Wałbrzycha można zobaczyć wiele pałaców i dworków. My skręciliśmy tuż przed Wałbrzychem do Książa, by sprawdzić pogłoski, że zaniedbany zamek pięknieje. Nie zawiedliśmy się - budowla wraca do dawnej świetności.

Parę ciekawych fotek na stronie

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/grud ... 52142.html
odpowiedz
Orzech 06.04.2008, godz. 20:35
Centrum Kongresowo – Turystyczne Zamek Książ

2008-04-03, Regional.pl

Działania dotyczące rozwoju Przedsiębiorstwa "Zamek Książ" Sp. z o.o., a przede wszystkim przedsięwzięcie o nazwie Centrum Kongresowo - Turystyczne Zamek Książ były głównymi tematami spotkania Prezesa Spółki dr Jerzego Tutaja z Wicemarszałkiem Województwa Dolnośląskiego Piotrem Borysem, które odbyło się 14 lutego w Zamku Książ.

Koncepcja stworzenia Centrum Kongresowo – Turystycznego Zamek Książ (CKTZK) jest elementem opracowania Wieloletniego Planu Rozwoju Kompleksu Zamkowo – Parkowego Książ w latach 2007 – 2012, które powstało w oparciu o konsultacje i cenne uwagi organów statutowych, członków Wielkiej Kapituły Zamku Książ w tym Konserwatora Zabytków.

Celem projektu jest wykorzystanie ogromnego potencjału Zamku Książ i dostosowanie jego infrastruktury do pełnienia nowych funkcji i rozwój już istniejących. Przesłaniem projektu jest stworzenie z Zamku Książ międzynarodowego centrum kulturalno – turystycznego, które stałoby się jednym z głównych symboli regionu.

W ramach przedsięwzięcia Centrum Kongresowo – Turystyczne Zamek Książ przewiduje się, m.in. realizację następujących projektów:

Odbudowa amfiteatru
W ramach projektu przewiduje się m.in.:

- wymianę ogrodzenia amfiteatru,

- uporządkowanie układu komunikacyjnego,

- rozbudowę wieży do trzech kondygnacji i zlokalizowanie w niej zaplecza i sceny,

- zadaszenie sceny i widowni.

Renowacja fontann na Tarasie Południowym i Zachodnim wraz z oświetleniem dziedzińca honorowego

W ramach projektu zostanie wykonana m.in.

- renowacja 11 fontann na tarasach zamkowych,

- naprawa fontann pod względem konserwatorsko – kamieniarskim,

- instalacja wodna fontann,

- dokonanie profesjonalnej iluminacji fasady zamku oraz rzeźb i fontann na przedzamczu.Kompleksowe zagospodarowanie parku

Projekt przewiduje wykonanie takich prac jak:

- renowacja „Mauzoleum” (na cele edukacyjne i kaplicę ekumeniczną),

- oświetlenie i odtworzenie alejek parkowych,

- zagospodarowanie stawu,

- renowacja fontanny na przedzamczu (zbiornika przeciwpożarowego),

- wykonanie iluminacji budynku bramnego i oficyn bocznych (budynków hotelowych).

Remont IV i V piętra – zabezpieczenie konstrukcji dziedzictwa narodowego.

W projekcie przewidziane jest wykonanie następujących prac:

- zabezpieczenie konstrukcji dachowej,

- częściowa wymiana pokrycia dachowego,

- budowa dodatkowej kotłowni,

- instalację systemu przeciwpożarowego,

- instalację systemu ewakuacji i systemu alarmowego.

Ponadto w ramach projektu dokonana będzie zmiana nawierzchni przed budynkiem bramnym z asfaltowej na kostkę kamienną, zostanie także oświetlona droga dojazdowa do Zamku (zgodnie z ustaleniami Konserwatora Zabytków).

Istotnym elementem jest III piętro Zamku, które składa się z trzech różniących się czasem powstania i cechami stylistycznymi części:

- I - część wschodnia ze skrzydłem południowym, wschodnim i północnym pochodzą z pierwszej połowy XVIII w.

- II – Skrzydło południowe - przebudowane na początku XX w

- III – Skrzydło północne z wieżami zachodnimi w całości zbudowane w latach 1908 – 1923

- IV – Skrzydło wewnętrzne, renesansowe wzniesione na zrębach średniowiecznych, przebudowane w latach 1908 -1923

Pomieszczenia objęte projektem w latach 70 i 80 – tych minionego wieku wykorzystywane były jako pomieszczenia biurowe i konferencyjne. Tutaj prace będą obejmowały:

- rekonstrukcję podłóg,

- stolarkę okienną i drzwiową,

- remont łazienek i toalet,

- wymianę systemu CO,

- instalację sieci telefonicznej, elektrycznej, systemu alarmowego i systemu przeciwpożarowego,

– adaptację i instalację szybu windowego,

– renowację i konserwację struktury ścian, sufitów oraz kominków.

Aby Zamek Książ, zwany perłą Dolnego Śląska stał się pozytywnie rozpoznawalnym symbolem Dolnego Śląska w Europie i na świecie, wzorcową instytucją ożywioną wieloma płaszczyznami działalności, koniecznym jest dalsze zagospodarowanie kompleksu oraz rozwój istniejącej infrastruktury. Powstanie CKTZK oraz koszty poniesione na remont i konserwację mają służyć celom związanym z działalnością: kulturalną, edukacyjną i turystyczną, dzięki którym kompleks zamkowo-parkowy będzie jeszcze bardziej atrakcyjny, przyjazny i funkcjonalny.

Wicemarszałek Piotr Borys wyraził duże zainteresowanie działaniami Spółki, a Centrum Kongresowo - Turystyczne uważa za początek wieloletniej współpracy z zarządem spółki.

http://www.regional.pl/news.php?katid=28&aid=11144
odpowiedz
Orzech 30.04.2008, godz. 21:59
Piwna pomoc dla zabytku

środa, 30 kwiecień 2008

W Zamku Książ dwie stare i psujące się windy wymieniono na nowoczesne urządzenia. Z ulgą będą mogli odetchnąć nie tylko turyści, ale i firmy współpracujące z przedsiębiorstwem. Ale to nie jedyne inwestycje w tym roku.

- Gdy przyjeżdżam do zamku, widzę tę piękną przyrodę, to moje serce od razu się raduje. Cieszę się, że nasza firma zaangażowała się finansowo w tę inwestycję - mówi Jacek Stefaniak, Senior Brand Manager marki Piast w Carlsberg Polska. - To niezwykłe miejsce na mapie regionu, które nie bez kozery nazywane jest perłą Dolnego Śląska - dodaje Jacek Stefaniak.

Nowoczesność w zamku

Zaangażowanie browaru w odnowienie wind to dobry przykład na współpracę Przedsiębiorstwa Zamek Książ z zewnętrznymi partnerami. Całkowita wymiana dwóch wind znajdujących się w prawym skrzydle zamku to kolejny efekt, prowadzonej od kilku lat modernizacji Książa. Dziś z powodzeniem możemy powiedzieć, że od podziemi gdzie znajduje się tak zwany tunel gospodarzy aż na piąte piętro, dokąd prowadzą oba dźwigi (jeden osobowy, drugi towarowy) przejedziemy się nowoczesnymi windami. - Mamy nowe klatki i mechanizm podnoszący. Stare pozostały jedynie szyby - podkreśla Jerzy Tutaj, prezes Przedsiębiorstwa Zamek Książ Sp. z o.o. - Z wind korzysta bardzo wiele osób. Turyści, w tym osoby niepełnosprawne, a także partnerzy współpracujący z zamkiem przy organizacji konferencji, sympozjów czy koncertów. Nowe windy to nie tylko dla nas, ale szczególnie dla nich, spore ułatwienie - dodaje Jerzy Tutaj. Wykonany w tym roku remont jest praktycznie pierwszą poważną modernizacją dźwigów od czasów ich budowy.

Prezes Zamku Książ już zapowiada, że w planach jest wykorzystanie kolejnych szybów i remont innych wind. Ale najważniejszą inwestycją w tym roku dla przedsiębiorstwa będzie rozpoczynająca się w listopadzie przebudowa ulicy Jeździeckiej, drogi dojazdowej do zamku. Ambitny plan zakłada na ten rok także wstępne prace przy pozyskiwaniu funduszy na budowę amfiteatru.

Tomasz Piasecki

http://www.nww.pl/index.php?option=com_ ... &Itemid=47
odpowiedz
Orzech 22.07.2008, godz. 20:48
Książ nie boi się burzy

Artur Szałkowski 2008-07-22 19:37:11, aktualizacja: 2008-07-22 19:39:49

Kierownictwo zamku Książ nie zwalnia tempa w zdobywaniu pieniędzy na renowację zabytku.

Tylko w ostatnich miesiącach odnowiono tu taras północny i zamontowano dwie windy.
Jednak na tym jednak nie koniec. Teraz w zamku rozpoczęła się wymiana instalacji odgromowej. Modernizacja urządzenia, które ma chronić potężną budowlę przed skutkami uderzeń piorunów, kosztuje 90 tys. zł.
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego dał na inwestycję 50 tys. zł. Są to pieniądze z puli przeznaczonej na prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane w obiektach Dolnego Śląska, które są wpisane do rejestru zabytków.
Pozostałe pieniądze na odnowienie instalacji odgromowej pochodzą z budżetu spółki Zamek Książ.

http://polskatimes.pl/gazetawroclawska/ ... ,id,t.html
odpowiedz
Tsamb 29.09.2008, godz. 10:02
Na 16 kwietnia zaplanowano fetę z okazji 500-lecia bytności w Książu rodziny Hochbergów. W Zamku Książ trwa remont tarasów północnych. Najgorsze prace już za budowlańcami, ale najważniejsze dopiero przed nimi. Proces nasadzeń. Na 2 hektarach, najpierw w tym roku, a później wiosną, zasadzonych zostanie 3 tys. sztuk rozmaitych roślin.

Rekonstrukcja tarasów północnych pochłonie około miliona złotych, z czego większość część dało Przedsiębiorstwo Zamek Książ Sp. z o.o. Brakującą kwotę dołoży Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a reszta pochodzić ma ze środków UE.
ksiaz.jpg
Podziwiać w jednym kierunku
Po zakończeniu prac ogrody mają wyglądać dokładnie tak jak w XIX wieku. Oprócz nasadzeń najrozmaitszej roślinności, która powinna być ozdobą tego rozległego terenu (zajmuje on 2 hektary - przyp.red.) budowana jest nowa droga, remontowane są krużganki, odnawiany plac dworski, a także rekonstruowane schody ogrodowe, które z dnia na dzień pięknieją, stając się architektoniczną perełką. Z postępu prac zadowolony jest książe Bolko VI Hochberg, ostatni żyjący wnuk księżnej Daisy, który przed ponad tygodniem odwiedził Książ. Uroczyste otwarcie ogrodów ściśle związane jest właśnie z istnieniem rodu księcia.
- Dokładnie na 16 kwietnia przyszłego roku zaplanowaliśmy otwarcie tarasów. I nie jest to przypadkowa data. Wtedy upływa bowiem 500 lat od momentu pojawienia się w Książu pierwszych członków rodziny Hochbergów - mówi Jerzy Tutaj, prezes Przedsiębiorstwa Zamek Książ Sp. z o.o.

Powstanie tarasów północnych nie tylko ma przyciągnąć kolejnych turystów, bo przypomnijmy, że ambicją władz zamku jest, by budowlę rocznie odwiedzało pół miliona ludzi, ale przede wszystkim ułatwienie zwiedzania i rozproszenie ruchu turystycznego.
- Chcemy, żeby osoba wchodząc do zamku i rozpoczynająca odwiedziny, nie mijała się w drzwiach wyjściowych z grupami, które właśnie kończą zwiedzanie - podkreśla Jerzy Tutaj. Zwiedzanie ma kończyć się w okolicach kuźni i amfiteatru, skąd turyści szybko trafią na parking i przystanek autobusowy.
Tomasz Piasecki; http://www.nww.pl
odpowiedz
DlugiX 19.10.2008, godz. 15:59
Z oficjalnych informacji wiem
(są one potwierdzone obwieszczeniem które znajduje się
na przystanku koło zamku książ - niestety sam nie widziałem)
że wkrótce na plac przed kompleksem pałacowym, tj parking itp,
wkroczy ciężki sprzęt, będzie wymieniana nawierzchnia, powstanie nowy przystanek,
mała infrastruktura, oświetlenie, oraz dużo więcej zieleni.
A wszystko ma się wtapiać wizualnie w kompleks pałacowy.
Jednym słowem, będzie super :-)
odpowiedz
Atapy 21.10.2008, godz. 18:24
No i jakiś czasu temu w gazetach pisali o mającym się niedługo rozpocząć remoncie ulicy Piastów Śląskich od Wrocławskiej obejmującym m.in. zmianę nawierzchni i poszerzenie.
odpowiedz
Mateusz Kaszubski 02.11.2008, godz. 23:57
A tam 500-lecie... 16 kwietnia to ja mam urodziny :D Dla mnie te wszystkie prace :P
odpowiedz
Tsamb 17.11.2008, godz. 18:03
Już niedługo Zamek Książ stanie się jednym z największych i najpiękniejszych centrów kongresowo-wystawienniczych na Dolnym Śląsku. Wszystko za sprawą inwestycji, które w najbliższym czasie przeprowadzone zostaną w zamku. Na początek odrestaurowane zostanie trzecie piętro, gdzie powstanie czterdzieści nowych sal wystawienniczych i konferencyjnych.
kasa-dla-ksiaza.jpg
Przedsiębiorstwo Zamek Książ Sp. z o.o. przygotowało koncepcję stworzenia Centrum Kongresowo-Turystycznego, której głównym celem będzie wykorzystanie ogromnego potencjału zamku i dostosowanie jego infrastruktury do pełnienia nowych funkcji oraz rozwoju już istniejących. - Obecnie zamek jest liczącym się ośrodkiem turystyki biznesowej na Dolnym Śląsku, ale nasza oferta wynajmu sal nie jest w pełni wystarczająca i nie zaspokaja dynamicznie rozwijającego się rynku - tłumaczy Jerzy Tutaj, prezes przedsiębiorstwa. - Tworzymy z Książa dynamiczne, dochodowe i międzynarodowe centrum kulturalno-turystyczne, które staje się jednym z głównych symbolów nie tylko Wałbrzycha, ale także całego Dolnego Śląska - dodaje.

Na początek trzecie piętro
Statystyki wyraźnie pokazują, że od 2004 ruch turystyczny sukcesywnie wzrasta. Systematycznie zwiększa się również liczba konferencji, bankietów oraz imprez i wydarzeń kulturalnych odbywających się w salach zamków. Odpowiedzią na rosnący przyrost osób odwiedzających zamek, w tym także klientów biznesowych, jest zwiększenie powierzchni udostępnionej na potrzeby wynajmu sal oraz ruchu turystycznego. W pierwszej kolejności przeprowadzone zostaną prace związane z przebudową i modernizacją trzeciego piętra. - Od wielu lat pomieszczenia te stoją puste i niszczeją, dlatego postanowiliśmy je mądrze zagospodarować - mówi Tutaj. Powstanie tam czterdzieści nowych sal wystawienniczych i konferencyjnych. Przyczyni się to do umocnienia pozycji Książa na mapie ośrodków turystyki biznesowej, a także umożliwi zabezpieczenie dziedzictwa kulturowego przed degradacją. Uatrakcyjni to również ofertę turystyczną zamku poprzez funkcję wystawienniczą. Dla turystów odwiedzających zamek oznacza to możliwość zwiedzania dodatkowych pomieszczeń o łącznej powierzchni 1800 metrów kwadratowych. - Wiąże się z tym to, że na zamku będzie mogło przebywać jednocześnie około 600 turystów - wyjaśnia Jerzy Tutaj.

Prace remontowe obejmą rekonstrukcję podłóg, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, adaptację i instalację szybu windowego oraz renowację i konserwację ścian, sufitów oraz kominków. Całość kosztować będzie 10 milionów złotych. Siedem milionów Zamek Książ otrzyma z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostałą część dołoży gmina. - Przygotowanie projektu kosztowało nas naprawdę wiele pracy. Cieszę się, że nasz wniosek został najwyżej oceniony przez zarząd województw dolnośląskiego i otrzymaliśmy dofinansowanie - mówi prezes Zamku Książ.

Na tym nie koniec
W najbliższej przyszłości przedsiębiorstwo starać się będzie o środki na kolejne inwestycje. W planach jest pozyskanie funduszy na prace związane z oświetleniem dróg dojazdowych i wymianą nawierzchni na placu przed budynkiem bramnym oraz przebudową ulicy Jeździeckiej i Piastów Śląskich. W trakcie realizacji jest już projekt związany renowacją amfiteatru. - Rozbudowana do trzech kondygnacji zostanie wieża, a w niej zlokalizowane będą zaplecza i sceny. Dodatkowo całość, łącznie z widownią, zostanie zadaszona - wyjaśnia Jerzy Tutaj. Wszytko kosztować będzie około 16 milionów złotych.

Robert Włochal; http://www.nww.pl
odpowiedz
Tsamb 17.11.2008, godz. 22:30
40 nowych sal wystawienniczych i konferencyjnych, ponad 1800 m² dodatkowo udostępnionej powierzchni to inwestycja, która w najbliższym czasie pozwoli stworzyć w Zamku Książ Centrum Kongresowo – Turystyczne.

Prace remontowe obejmą rekonstrukcję podłóg, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, adaptację i instalację szybu windowego oraz renowację i konserwację ścian, sufitów oraz kominków. Całość kosztować będzie 10 mln złotych.


Inwestycja ta pozwoli na stworzenie w Zamku Książ dynamicznie rozwijającego się międzynarodowego centrum kulturalno – turystycznego, które stanie się symbolem nie tylko Wałbrzycha, ale także Dolnego Śląska. „Dziesięć milionów złotych przeznaczonych na tę inwestycję pozwoli na odnowienie pomieszczeń, które od wielu lat stoją puste i niszczeją. Podziękowania za pomoc i wsparcie należą się Prezydentowi Miasta Piotrowi Kruczkowskiemu oraz pani konserwator zabytków Barbarze Obelindzie” – podkreśla Jerzy Tutaj - Prezes Przedsiębiorstwa „Zamek Książ” Sp. z o.o.
000086.jpg
Remont trzeciego piętra to początek działań, które są w planach Spółki. Oświetlenie dróg dojazdowych i wymiana nawierzchni na placu przed Budynkiem Bramnym, przebudowa ulicy Jeździeckiej i Piastów Śląskich oraz renowacja amfiteatru to tylko kilka z inwestycji, o których dofinansowanie stara się Spółka.
http://www.ksiaz.walbrzych.pl/aktualnosci.html
odpowiedz
Pan Tomasz 18.11.2008, godz. 16:11
Cieszy rozwój Książa i działania pana Tutaja. Czekam na jakieś inwestycje odkrywające tajemnice II wojny światowej w Książu...
odpowiedz
Godfath3r 20.11.2008, godz. 10:01
[size=150:2c4qyzea]Unia dała pieniądze na remont zamku Książ[/size:2c4qyzea]
[size=85:2c4qyzea]Artur Szałkowski
2008-11-19 22:24:47, aktualizacja: 2008-11-19 22:55:47[/size:2c4qyzea]

Są pieniądze na remont zamkniętego dotychczas dla turystów trzeciego piętra zamku Książ.

Gmina Wałbrzych, która jest właścicielem obiektu, zdobyła na inwestycję 7 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego. Do dotacji dołożyła 3 mln zł z własnego budżetu. Ogólna kwota - 10 mln zł wystarczy na całkowitą renowację kondygnacji o powierzchni 1800 mkw.

Prace remontowe obejmą rekonstrukcję podłóg, ścian, sufitów oraz kominków. Wymieniona zostanie również stolarka okienna i drzwiowa, a także zamontowana winda oraz instalacje teletechniczne, alarmowa i przeciwpożarowa.
- Dzięki inwestycji w zamku Książ zostanie stworzone centrum kongresowo turystyczne - wyjaśnia Jerzy Tutaj, prezes spółki Zamek Książ. - Zrekonstruowanie 40 komnat poszerzy również naszą ofertę skierowaną do zwiedzających Książ. Tylko w ubiegłym roku gościliśmy w zamku prawie 217 tysięcy osób.

Na początku przyszłego roku ma zostać wyłoniony wykonawca prac. Zakończenie remontu zostało zaplanowane na koniec 2010 roku. Pomieszczenia na trzecim piętrze zamku nie są użytkowane od lat 80. minionego stulecia. W okresie międzywojennym istniała tu pracownia malarska księżnej Daisy oraz pokoje gościnne.

Źródło - http://polskatimes.pl/gazetawroclawska/ ... ,id,t.html
odpowiedz
DlugiX 01.12.2008, godz. 17:53
Płyną miliony euro
poniedziałek, 01 grudzień 2008


Pieniędzy na przebudowę III piętra w Zamku Książ i modernizację Teatru Dramatycznego już nikt nam nie zabierze. Zostały zarezerwowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. To pewne. O środki na drogi, szczególnie te w obrębie miasta, musimy jeszcze powalczyć w konkursach. Prezydent Wałbrzycha jest optymistą: - Damy sobie i z tym radę - mówi.


Wprawdzie odtrąbiono już sukces, że możemy cieszyć się z przyznanych funduszy na trzy poważne inwestycje drogowe w Wałbrzychu, ale prawda jest taka, że na razie pewności, że otrzymamy dofinansowanie nie ma. Mimo, że na konferencji prasowej niemal jako o fakcie dokonanym mówił o tym Zbigniew Szczygieł, członek zarządu województwa dolnośląskiego.W Książu i teatrze się cieszą

To prawda, że mamy olbrzymią szansę na ogromne dofinansowanie przebudowy skrzyżowania ulic Głównej, Broniewskiego i Kusocińskiego, modernizację ul. Wysockiego (wniosek powiatu), a także wymianę nawierzchni na ulicach Piastów Śląskich i Jeździeckiej (dojazd do Zamku Książ). Ale na razie tylko szansę. - W 90 procentach jestem przekonany, że nasze wnioski otrzymają dofinansowanie - mówi z optymizmem w głosie Piotr Kruczkowski, prezydent Wałbrzycha.

Wspomniane trzy projekty przeszły na razie wstępną selekcję i znalazły się wśród inwestycji, które zarząd województwa wyznaczył jako priorytetowe do dofinansowania. Ale to nie oznacza, że fundusze zostaną nam przyznane. Marszałek wybrał bowiem spośród setek wniosków z całego regionu te najlepsze, których jednak zakres finansowy - tu warto o tym pamiętać - obejmuje aż 170 proc. kwoty, którą Dolny Śląsk może w najbliższych latach wykorzystać na dofinansowanie budowy dróg. Dopiero w przyszłym roku ogłoszone zostaną konkursy i wtedy okaże się jakie konkretnie projekty otrzymają wsparcie z unijnej kasy, którą dzieli urząd marszałkowski. Dlatego z ogłoszeniem sukcesu musimy poczekać jeszcze przynajmniej kilka miesięcy.

Z budżetu województwa mają być również budowane trzy bardzo ważne z punktu widzenia wałbrzyszan szosy. Dwujezdniowe połączenie Wałbrzycha i Świdnicy z autostradą A-4. Skomunikowanie drogowe naszego miasta poprzez obwodnicę Szczawna-Zdroju z drogą ekspresową S3, a także budowa wschodniej części miejskiej obwodnicy Wałbrzycha.Cieszyć mogą się natomiast przedstawiciele Zamku Książ i Teatru Dramatycznego im. Szaniawskiego. Oba projekty inwestycyjne zostały wpisane na listę indykatywną i tylko chyba jakiś urzędniczy cud mógłby nas pozbawić zagwarantowanych przecież już środków. Z jednej strony ma być bowiem przebudowywane III piętro w Książu (kwota dofinansowania to 7 mln zł, a całość zadania ma pochłonąć 3 mln zł więcej) z drugiej zaś teatr zostanie poddany gruntownej modernizacji (dofinansowanie 3,2 mln, inwestycja ma kosztować dwa razy więcej).

Tomasz Piasecki

piasecki@nww.pl
odpowiedz
Pan Tomasz 09.12.2008, godz. 20:48
Polecam google. link do wiezy z hydrala:
http://wroclaw.hydral.com.pl/133335,foto.html
odpowiedz