DODAJ
Jajo 19.02.2010, godz. 18:12
Kamienna nawierzchnia, mała fontanna, klomby na zieleń, ławki i stojaki na rowery tak już za kilka miesięcy będzie wyglądać ul. Łukowa prowadząca do świdnickiego Rynku. Na przebudowę tej reprezentacyjnej części miasta Świdnica otrzyma unijną dotację w wysokości 1,69 mln zł. Całość prac będzie kosztowała 2,88 mln zł, a rozpoczną się już 1 marca.

- Ulica Łukowa to miejsce, którym codziennie przemierzają rzesze mieszkańców, ale też goście odwiedzający świdnicki Rynek. Chcemy, by zyskała nowe piękniejsze oblicze. Jestem przekonany, że tak reprezentacyjne miejsce, sąsiadujące z Rynkiem, zasługuje na to - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Prace, których rozpoczęcie planowane jest na marzec, zrealizuje wyłonione w przetargu konsorcjum, którego liderem jest świdnicka firma Steinbudex. Zgodnie z założeniami przebudowy całkowicie wymieniona zostanie istniejąca nawierzchnia z kostki betonowej na naturalną z kostki i płyt kamiennych, wybudowana zostanie fontanna, wymienione oświetlenie uliczne, a także pojawią się nowe elementy tzw. małej architektury: ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, klomby na zieleń uliczną - drzewa i krzewy. W ramach prac wymieniona zostanie kanalizacja deszczowa oraz sanitarna.

- Ze względu na fakt, że ul. Łukowa jest wąska i stanowi główne dojście do Rynku prace będą prowadzone fragmentami przy zapewnionym ruchu pieszych. Spotkaliśmy się już z zarządcami nieruchomości oraz z właścicielami sklepów i punktów usługowych, by uprzedzić ich o utrudnieniach. Ze zrozumieniem przyjęli, że ograniczenia w ruchu nie da się uniknąć - dodaje Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.

Jeśli wszystko uda się przeprowadzić zgodnie z planem, to główna część, którą poruszają się piesi będzie gotowa do końca kwietnia, pozostały plac, który obejmuje przebudowa (przy budynku banku BGŻ) do końca maja.

Na przebudowę miasto Świdnica przeznaczy ze swojego budżetu 1,19 mln zł.

***

Ul. Łukowa znajduje się w centralnej części miasta i łączy Rynek z placem Grunwaldzkim. Przebudowa obejmuje istniejący ciąg pieszy oraz tzw. plac miejski przy budynku przy ul. Różanej 1. Obszar ul. Łukowej jest przestrzenią z naleciałościami z wielu epok, dlatego w projekcie architekci zastosowali współczesną formę dopełniającą zastaną tkankę.

Początek ul. Łukowej od strony Rynku podkreślają rzeźby św. Jana Chrzciciela (kamienica ul. Łukowa 2) oraz gotycka rzeźba przedstawiająca walkę młodzieńca z lwem (kamienica ul. Łukowa 1), od strony placu Grunwaldzkiego przez wykusz w kamienicy przy ul. Budowlanej. Po zmierzchu elementy te będą podświetlane lampami z oprawami wbudowanymi w nawierzchnię. Linia kamienic zostanie podkreślona oświetleniem wbudowanym w nawierzchnię ulicy.

Plac miejski na ul. Łukowej powstał przez wyburzenie w latach 30. XX wieku kilku kamienic. Zostanie podzielony na trzy strefy. W pierwszej zostaną ustawione klomby, a także przygotowane będzie miejsce na rzeźbę, która ustawiona zostanie w późniejszym czasie. Druga strefa o kameralnym charakterze będzie wyposażona w stylizowane drewniane siedziska rozdzielane przez klomby z zielenią. W strefie centralnej przylegającej do ciągu pieszego zaplanowano niedużą fontannę wyposażoną w trzy dysze spieniające, wyrzucające wodę na wysokość 50 cm. Strumień wody podświetlony będzie czterema źródłami światła. Podświetlane będą również klomby.

Sam plac miejski zyska dodatkowe oświetlenie dzięki nowym oprawom znajdującym się na budynku przy ul. Różanej 1 i podświetleniu zachodniej elewacji banku lampami z oprawami wbudowanymi w nawierzchnię.

***

Przebudowa ul. Łukowej realizowana jest w ramach programu rewitalizacji miasta Świdnica. Dofinansowanie na te działania miasto otrzymuje z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, którym dysponują władze województwa dolnośląskiego.


2793_1000x.jpg2794_1000x.jpg2795_1000x.jpg

Źródło: http://swidnica24.pl/powiat/swidnica-po ... -nowa.html
odpowiedz
Gregs 19.02.2010, godz. 23:18
Wygląda zachęcająco zobaczymy jaki będzie efekt końcowy :) trzymam qciuki
odpowiedz
Rzehors 20.02.2010, godz. 09:17
Tylko, żeby Miasto nie zrezygnowało w trakcie prac z "niektórych" punktów świetlnych, tak jak było na Placu Jana Pawła II-go.
Tam miały być chyba 4 "promienie" zbieżne w kierunku cokołu pomnika, a zostały 2, czyli znany już pas startowy. :lol:
Jeśli na Łukowej pominą niektóre żarówki to efekt może być jeszcze głupszy.
odpowiedz
Gregs 20.02.2010, godz. 14:55
Podzielam teorie przedmówcy :) projekt i wykonawstwo ta sama firma co nieszczęsny plac pod katedrą

Nazwa i adres wykonawcy, któremu udzielono zamówienia
Konsorcjum:
PPUH STEINBUDEX- J.M - Jerzy Majorek Przedsiębiorstwo Wielobranżowe mgr inż. Krzysztof Zając Walim, ul. Wrocławska 50 58-100, Świdnica, woj dolnośląskie
Cena wybranej oferty
2361178,37
Oferta z najniższą ceną
2361178,37
Oferta z najwyższą ceną
2361178,37

PL JP II. budowała ta sama firma podobno płyty odstają ale to po takiej zimie całkiem możliwe choć nie powinny
odpowiedz
Gregs 22.02.2010, godz. 18:00
odpowiedz
Gregs 22.02.2010, godz. 18:09
Najbliższe remonty w ramach rewitalizacji kamienic: remont elewacji frontowej Rynek 41,42, remont elewacji frontowej i klatki schodowej ul Kotlarska 22.
odpowiedz
Rzehors 23.02.2010, godz. 06:21
"Gregs" napisał:
Podzielam teorie przedmówcy :) projekt i wykonawstwo ta sama firma co nieszczęsny plac pod katedrą


Wykonawca, owszem ten sam, ale projekt jest innej firmy. To daje jakąś nadzieję...
odpowiedz
Gregs 23.02.2010, godz. 15:19
coś mi sie z projektem pomyliło ;) Steinbudex robił wiele już nawierzchni w naszym mieście np kostka na rynku jakość wykonania jak na razie bez zarzutu już parę zim przeżył i raczej nic się nie dzieje. Szkoda jednak że wtedy w projekcie na ulice nie przewidziano płaskiej kostki bo ta półwypukła raczej średnio się na deptak nadaje
odpowiedz
Gregs 27.02.2010, godz. 13:36
Od poniedziałku, 1 marca rozpoczynają się prace przy przebudowie ul. Łukowej, która jest główną trasą prowadzącą z placu Grunwaldzkiego do świdnickiego Rynku. Po przebudowie teren ten zmieni się nie do poznania. Kostkę brukową zastąpi kamienna nawierzchnia, pojawi się fontanna, klomby z zielenią, ławki i stojaki na rowery.

Przebudowa wiąże się jednak z licznymi utrudnieniami. Ze względu na fakt, że ul. Łukowa jest wąska prace będą prowadzone etapami. Z uwagi na proces technologiczny w pierwszej kolejności przygotowane zostanie miejsce pod fontannę, która zostanie zainstalowana na tzw. placu miejskim na przeciwko budynku przy ul. Różanej 1 (BGŻ). W związku z przebudową i po jej zakończeniu zlikwidowane zostaną miejsca do parkowania przed budynkiem przy ul. Różanej 1. Kierowców zachęcamy do korzystania ze strefy płatnego parkowania przy ul. Nauczycielskiej, która nie jest w pełni wykorzystywana.

Od drugiego tygodnia prac budowlańcy będą przeprowadzać przekopy. W ich trakcie wymieniana będzie na nową kanalizacja deszczowa, sanitarna i sieci wodociągowe.

– Instalacje te leżą obok siebie, ale na różnych głębokościach. Chcąc uniknąć całkowitego zamknięcia ulicy Łukowej zdecydowaliśmy o prowadzeniu prac w ten sposób, że każda z sieci będzie wymieniana osobno. W związku z tym ekipa budowlana będzie dokonywała wykopów na odcinku kilkunastu metrów i takimi fragmentami będzie posuwała się do przodu. Po wymianie jednego elementu, wróci do początkowej fazy i wykopy będą przeprowadzane obok – już pod inną instalację. Taki proces zostanie przeprowadzony dla każdej sieci. Jest to metoda optymalna, chociaż obserwatorom może się wydawać nietypowa – mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.

W pierwszej fazie wykonywane będą prace na największej głębokości – ok. 3 metrów – wzdłuż budynku przy numerach nieparzystych. Wykopy zostaną ściśle ogrodzone. Wykonawca zobowiązał się do zapewnienia ruchu dla pieszych, czy też klientów lokali handlowych i usługowych. Przejścia będą jednak ograniczane do korytarzy o szerokości 1,5-2 m. Ze względów bezpieczeństwa ruch na ul. Łukowej będzie wstrzymywany na czas załadunku wywrotek w trakcie wykopów. Prace będą zabezpieczać dodatkowi pracownicy, prosimy stosować się do ich zaleceń.

Po zamontowaniu nowej instalacji wykopy będą zasypywane i uzupełniane tłuczniem, by po ich zakończeniu możliwe było przejście pieszych. By zapewnić dostęp do lokali usługowych wykonawca zobowiązał się utwardzić teren na zapleczu budynku BGŻ.

Zachęcamy do korzystania z alternatywnego, ale niestety dłuższego dojścia do Rynku przez ul. Różaną, Trybunalską, Długą lub Budowlaną, Zamkową, Kotlarską.

Jeśli wszystko uda się przeprowadzić zgodnie z planem, to główna część, którą poruszają się piesi będzie gotowa do końca kwietnia, pozostały plac, który obejmuje przebudowa (przy budynku banku BGŻ) do końca maja. Jak zapewnia wykonawca prace będzie prowadził w godz. 7.00-17.00.

Za utrudnienia i inne niedogodności przepraszamy!

Przebudowa ul. Łukowej realizowana jest w ramach programu rewitalizacji miasta Świdnica. Dofinansowanie na te działania miasto otrzymuje z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, którym dysponują władze województwa dolnośląskiego. Na przebudowę miasto Świdnica przeznaczy ze swojego budżetu 1,19 mln zł. Dotacja unijna wyniesie 1,69 mln zł. Prace budowlane będą kosztowały 2,88 mln zł.
odpowiedz
Gregs 29.03.2010, godz. 14:22
3363_1000x.jpg
[size=85:2n7scii7]Rozbiórka połowy chodnika z kostki betonowej odkrywanie instalacji podziemnej.[/size:2n7scii7]


3364_1000x.jpg
[size=85:2n7scii7]Budowa fontanny, po prawej przysypana stylizowana latarnia, prawdopodobnie będzie do odmalowania, zobaczymy czy wykonawca dokona naprawy :)[/size:2n7scii7]
odpowiedz
Jajo 11.07.2010, godz. 18:33
5850_1000x.jpg

5851_1000x.jpg

5852_1000x.jpg

5853_1000x.jpg

5854_1000x.jpg
odpowiedz
Gregs 27.07.2010, godz. 19:45
6563_1000x.jpg
odpowiedz
zygimar 11.08.2010, godz. 10:02
Czy zmienili projekt bo to co jest na wizualizacji nijak ma sie do tego co jest wykonane teraz wyglada to jak g...no.
Bedzie drugi bóbel jak plac koło Katedry.
odpowiedz
lipa 11.08.2010, godz. 15:54
Projekt jest ten sam , tylko wykonawca robi sobie co chce , a inspektor miejski jakby miał wszystko w 4 literach. Wykonawstwo jest porażka totalna , choćby te tralki w kwietnikach krzywe strasznie , albo bruk woogole krzywo położony.
odpowiedz
zygimar 11.08.2010, godz. 19:11
To jest nasz kasa jesli gosc ma to w du...ie to trzeba to zglosic moze byl jakis uklad moze prokuratura by sie tym zajela.
Przeciez to absyrd jak mozna robic sobie zmiany w projekcie jak uzyskaja pozwolenie na urzytkowanie to sie wsciekne i naprawde gdzies to zglosze.
Pierdzielone panstwowe przetargi.
NA BRUK TAKIEGO INSPEKTORA.
odpowiedz
zygimar 11.08.2010, godz. 19:16
A kto jest insektorem na Łukowej bo chyba tablicy tam nie ma nie wszyscy poznają tego typa.
Trzeba przypilnować Ratusz bo tez spartacza
odpowiedz
lipa 11.08.2010, godz. 20:19
Niewiem , ale jak według niego wszystko idzie zgodnie z projektem i wizualizacjami to coś jest nie tak. Jak ktoś się zgłosił do przetargu za jakąś kwotę to miasto później powinno pilnować aby wszystko było zgodne z projektem , przecież miasto nie kazało robić tego wykonawcy , zgłosił się dobrowolnie , a jak dał niską cenę to już jego problem i jak trzeba to niech dołoży z własnej kieszeni a nie chałturzy. A miasto powinno pilnować przecież to nasza kasa , zresztą prestiżowe miejsce , dużo osób tędy chodzi więc tym bardziej powinien dopilnować tego miejski inspektor.
odpowiedz
zygimar 11.08.2010, godz. 20:29
Zgadza sie widze ze firma nie pierwszy przetarg robi wiec wie co mozna lub nie nie chce tu sugerowac ale.....
odpowiedz
zygimar 11.08.2010, godz. 20:31
No juz drukuja plakaty o festynie i jest wizualizacj atam no nijak ma sie do czeczywistosci czy oni sa totaln ie popie...ni
odpowiedz
zygimar 11.08.2010, godz. 21:12
No niestety projekt nie ma poprzecznych lini cienej kostki jak wizualizacja...
Moze i dobrze robia co gorsze
odpowiedz